Strokovna žirija 48. Festivala Borštnikov srečanje je veliko nagrado FBS za najboljšo uprizoritev podelila uprizoritvi Ponorela lokomotiva Stanisłava Ignacya Witkiewicza v režiji Jerneja Lorencija in izvedbi SNG Drama Ljubljana.
Strokovna žirija 48. Festivala Borštnikovo srečanje (Jasen Boko, Tomasz Kubikowski, Barbara Orel, Tea Rogelj, Petra Vidali) je v utemeljitvi za Veliko nagrado Festivala Borštnikovo srečanja za najboljšo uprizoritev zapisala: »Uprizoritev Ponorele lokomotive predstavlja resen izziv – kako uprizoriti eksperimentalno, avantgardno dramo iz leta 1923, delo, temelječe na komaj določljivi doktrini 'čiste forme', ki ga avtor ni končal in ni bilo uprizorjeno v času njegovega življenja. Uprizoritev to 'čisto formo' napolni z močnim glasbenim izrazom; grotesko preobrazi v predstavo – dvoboj tekmecev, kjer jam session postane hkrati bojno polje in prostor odpora. Vse to ustvarja premišljenost, konsistenco in čudovito zgrajeno dramatičnost uprizoritve. Doslednost, prepričljiva in natančna skupinska igra, pogumne rešitve v interpretaciji odnosov med liki in v postavitvi posameznih epizod, razgibana glasba … so elementi, zaradi katerih je Ponorela lokomotiva izjemen ustvarjalni dosežek. V njem vsi gledališki elementi 'igrajo' skupaj in tako v gledalcu puščajo močan, globok in pomemben pečat.«
Branko Rožman je prejel Borštnikovo nagrado za glasbo v uprizoritvi Ponorela lokomotiva. Žirija je nagrado utemeljila: »V letošnjem tekmovalnem programu je glasba poudarjeno sooblikovala uprizoritve, glasba Branka Rožmana v Ponoreli lokomotivi pa je prerasla v vlogo protagonista, ki celostno nosi uprizoritev. V njeni konceptualni zasnovi je vloga skladatelja enakovredna vlogi režiserja. Dva klavirja namesto mašinerije lokomotive napovedujeta koncert. V živo krmiljene klavirske tipke diktirajo smrtonosno hitrost vlaka in bitje srca potnikov. Nosilna igralca sta hkrati tudi protagonista-glasbenika, ki se izmenjujeta v vlogah dirigenta, instrumentalista in pevca; prav glasba je tista, ki tudi vse ostale igralce preobrazi v suverene muzikalne stroje oziroma determinira njihovo gibanje in samo dejanje igre. Performans glasbe, ki se po logiki nepredvidljivosti stopnjuje v ponoreli jam session, oblikuje prvovrstni gledališki dogodek, ki v svoj vratolomni ritem nebrzdano vsrka tudi gledalce.«
SNG Drama Ljubljana | Ponorela lokomotiva | Blaž Lukan, Vožnja čez meje, Delo, 20. 9. 2012 (kritika) | Tanja Lesničar Pučko, Vozi nas vlak v daljave …, Dnevnik, 20. 9. 2012 (kritika) | Vesna Jurca Tadel, E lasciatemi divertire, Delo – Pogledi, 26. 9. 2012 (kritika)
E-razstava Borštnikovo srečanje 2011 (Bartleby, pisar, Velika nagrada FBS 2011) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2012 (Nevihta, Velika nagrada FBS 2012)