45. Festival Borštnikovo srečanje
15.–24. oktober 2010
V program 45. Festivala Borštnikovo srečanje je selektor Gregor Butala uvrstil 12 tekmovalnih predstav, štiri predstave pa v spremljevalni del programa. Celoten festivalski program je bil razdeljen na več programskih sklopov, in sicer:
- mednarodni program MOSTOVI (pet predstav),
- program za otroke in mlade GENERACIJE (sedem predstav izvedenih na odrih SNG Maribor, v Jazz klubu Satchmo, v Amfiteatru II. gimnazije in v Minoritih LG Maribor),
- program AGRFT – od osem napovedanih produkcij jih je bilo izvedenih šest, odpadli sta dve,
- dodatni program (tri predstave na odrih SNG Maribor),
- Iz antike (tri bralne uprizoritve izvedene na Prvem odru Prve gimnazije).
Na 45. FBS je bil prvič organiziran showcase – slovenska in tuja strokovna javnost si je lahko ogledala deset predstav; osem jih je bilo iz nabora tekmovalnega oz. spremljevalnega programa, dve pa sta bili izključno v tem sklopu.
Strokovni del 45. FBS je obsegal dva mednarodna simpozija in eno okroglo mizo ter strokovne pogovore o tekmovalnih predstavah in o predstavah programskega sklopa Mostovi. Strokovne pogovore sta vodila Matej Bogataj in Nebojša Pop-Tasić. V Literini knjigarni je bilo predstavljenih sedem publikacij s področja gledališke umetnosti.
V počastitev 45 let Borštnikovega srečanja je bila v avli SNG Maribor na ogled razstava, ki sta jo pripravila Slovenski gledališki muzej in FBS. V Kazinski dvorani SNG Maribor je bila predstavljena digitalna zbirka Rudi Šeligo, pripravila pa sta jo Slovenski gledališki muzej in Novi ZATO.
Ob 45. FBS je izšel dvojezični almanah (v slovenskem in angleškem jeziku); natisnjeni so bili dvojezična programska zloženka in 13 biltenov (dva sta bila posebni izdaji ob simpozijih in eden ob slavnostnem podpisu listin s pokrovitelji).
Sodelovanje z AGRFT Univerze v Ljubljani je letos prvič potekalo v času celotnega festivala. V tem času je del študijskih dejavnosti potekal v Mariboru. Študentje so izvedli šest predstav na treh prizoriščih (štiri na ŠTUK-u, eno na Malem odru SNG Maribor in eno v KIBLI). Za študente AGRFT je bila v Vetrinjskem dvoru organizirana delavnica. Pri izvedbi 45. FBS so prostovoljno sodelovali študentje FF UM. Prav tako so prvič v soorganizaciji Študentskega sveta FF in Slavističnega društva Maribor izvedli kulturno-izobraževalni projekt Literatura na cesti (osem dogodkov na različnih lokacijah v središču Maribora si je ogledalo 200 gledalcev).
Mednarodna strokovna žirija je ob zaključku 45. FBS podelila 11 nagrad. Žirija za podelitev najvišjega priznanja za igralsko ustvarjalnost je Borštnikov prstan podelila dramskemu igralcu Janezu Hočevarju. Podeljeni sta bili še dve posebni priznanji, in sicer Majdi Širca in Francu Kanglerju. Podeljena je bila tudi nagrada DGKTS za najboljšo uprizoritev pretekle sezone.
V času 45. FBS se je skupno zvrstilo 73 dogodkov, od tega 33 v prostorih SNG Maribor in 40 na šestnajstih prizoriščih drugje. Vse dogodke si je ogledalo 8.117 gledalcev.
Tone Partljič, Ivo Svetina, Alja Predan in Mojca Kreft ob odprtju razstave 45 let Borštnikovega srečanja, ki sta jo pripravila Slovenski gledališki muzej in Festival Borštnikovo srečanje.
Pred uradnim pričetkom festivala so dogajanje pred SNG Maribor popestrili študenti UL AGRFT.
Ivanka Mežan, Štefka Drolc in Iva Zupančič, nastopajoče v glasbeno-besednem projektu Večer z Milo Kačič.
Glasbeno-besedni projekt Večer z Milo Kačič.
Menažerija, uprizoritev v režiji Anice Tomić iz HKD Teatar iz Reke (HR) v mednarodnem programu Mostovi.
Metamorfoze, uprizoritev v režiji Aleksandra Popovskega iz JDP Beograd (SRB) v mednarodnem programu Mostovi.
Predstavitev publikacij - Knjige na FBS - v prostorih Knjigarne Litera.
V mednarodnem programu Mostovi tudi projekt Miza v produkciji Karbido Wroclaw.
Lutkovno gledališče Maribor, eno izmed prizorišč 45. Festivala Borštnikovo srečanje.
Strokovni pogovori z ustvarjalci otekmovalnih predstavah v Vetrinjskem dvoru.
Gledališke in filmske produkcije študentov UL AGRFT na ŠTUK-u.
KIBLA kot festivalsko prizorišče.
Zaključna slovesnost 45. Festivala Borštnikovo srečanje 2010 v SNG Maribor.
Zaključna slovesnost 45. Festivala Borštnikovo srečanje 2010 v SNG Maribor, voditelj Bojan Emeršič.
Zaključna slovesnost 45. Festivala Borštnikovo srečanje 2010 v SNG Maribor, umetniška direktorica Festivala Borštnikovo srečanje Alja Predan.
Majda Širca (Ministrstvo za kulturo) in Franc Kangler (Mestna občina Maribor) ob prejemu posebnih diplom FBS za ureditev pravno-formalnega statusa festivala na zaključni slovesnosti 45. Festivala Borštnikovo srečanje 2010 v SNG Maribor.
Barbara Orel, predstavnica Društva gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije, ob razglasitvi nagrade DGKTS za najboljšo uprizoritev v sezoni 2009/2010.
Jernej Lorenci in Peter Srpčič ob prejemu nagrade DGKTS za najboljšo uprizoritev v sezoni 2009/2010 (Gregor Strniša: Žabe, režija Jernej Lorenci, produkcija Mestno gledališče Ptuj).
Jernej Lorenci in Peter Srpčič ob prejemu nagrade DGKTS za najboljšo uprizoritev v sezoni 2009/2010 (Gregor Strniša: Žabe, režija Jernej Lorenci, produkcija Mestno gledališče Ptuj).
Marko Peljhan, predsednik strokovne žirije 45. Festivala Borštnikovo srečanje.
Tina Mahkota ob prejemu Borštnikove nagrade za prevod in jezikovno adaptacijo besedila Patricka Marberja Od blizu v izvedbi Drame SNG Maribor.
Borštnikovo nagrado za celostni prostorski koncept uprizoritve Od blizu Patricka Marberja v izvedbi Drame SNG Maribor je prejel Dragutin Broz; nagrado je prevzel umetniški direktor Drame SNG Maribor, Vili Ravnjak. Nagrado za kostumografijo v uprizoritvi Malomeščanska svatba v izvedbi Drame SNG Maribor je prejel Alan Hranitelj, tudi to je prevzel VIli Ravnjak.
Leo Kulaš, prejemnik Borštnikove nagrade za kostumografijo v predstavi Od blizu v izvedbi Drame SNG Maribor.
Eva Kraš, prejemnica Borštnikove nagrade za mlado igralko za vlogo Alice v uprizoritvi Od blizu v izvedbi Drame SNG Maribor.
Nagrado za mladega igralca Uroš Kaurin za stvaritev v uprizoritvi Preklet naj bo izdajalec svoje domovine! v izvedbi SLovenskega mladinskega gledališča. Nagrado je v njegovem imenu prevzel Tibor Mihelčič Syed, direktor SMG.
Tibor Mihelič Syed ob prevzemu Borštnikove nagrade za izjemno kolektivno stvaritev v uprizoritvi Preklet naj bo izdajalec svoje domovine! v izvedbi Slovenskega mladinskega gledališča.
Tibor Mihelič Syed ob prevzemu Borštnikove nagrade za izjemno kolektivno stvaritev v uprizoritvi Preklet naj bo izdajalec svoje domovine! v izvedbi Slovenskega mladinskega gledališča.
Tibor Mihelič Syed ob prevzemu Borštnikove nagrade za izjemno kolektivno stvaritev v uprizoritvi Preklet naj bo izdajalec svoje domovine! v izvedbi Slovenskega mladinskega gledališča.
Uroš Fürst, prejemnik Borštnikove nagrade za igro za vlogo Lutza v predstavi Zasebno življenje v izvedbi SNG Drama Ljubljana.
Pia Zemljič, prejemnica Borštnikove nagrade za igro za vlogo Babice in Evice v predstavi Žabe v izvedbi Mestnega gledališča Ptuj.
Janja Majzelj, prejemnica Borštnikove nagrade za igro za vlogo Sestre Alme v predstavi Persona v izvedbi Mini Teatra Ljubljana.
Mateja Pucko, prejemnica Borštnikove nagrade za igro za vlogo Neveste v predstavi Malomeščanska svatba v izvedbi Drame SNG Maribor.
Jernej Šugman, prejemnik Borštnikove nagrade za igro za vlogo Tašče v predstavi Ko sem bil mrtev v izvedbi SNG Drama Ljubljana.
Jernej Šugman, prejemnik Borštnikove nagrade za igro za vlogo Tašče v predstavi Ko sem bil mrtev v izvedbi SNG Drama Ljubljana.
Ivana Djilas, prejemnica Borštnikove nagrade za režijo uprizoritve Zasebno življenje v izvedbi SNG Drama Ljubljana.
Milena Zupančič ob napovedi prejemnika Borštnikovega prstana 45. Festivala Borštnikovo srečanje.
Prejemniki nagrad ob napovedi prejemnika Borštnikovega prstana 45. Festivala Borštnikovo srečanje.
Janez Hočevar - Rifle, prejemnik Borštnikovega prstana 2010, in Milena Zupančič, prejemnica Borštnikovega prstana 1999.
Janez Hočevar - Rifle, prejemnik Borštnikovega prstana 2010, in Milena Zupančič, prejemnica Borštnikovega prstana 1999.
Janez Hočevar - Rifle, prejemnik Borštnikovega prstana 2010.
Janez Hočevar - Rifle, prejemnik Borštnikovega prstana 2010, in Alja Predan, umetniška direktorica Festivala Borštnikovo srečanje.
Janez Hočevar - Rifle, prejemnik Borštnikovega prstana 2010.
Pokrajina igralskega opusa Janeza Hočevarja je izjemno razgibana in kompleksna.
Gledališka zgodovina izpričuje, da je Janez Hočevar mnogostranski igralec, sicer nadarjen za komične vloge, vendar se ni dokončno zapisal enemu samemu žanru in v njegovih kreacijah posameznih likov se pogosto kaže izrazita amorfna dvoumnost. V tej luči sta vsakršna enoznačna tipizacija ali etiketiranje njegovega igralskega dela nestrokovni in netočni, čeprav lahko preberemo, da so z angažiranjem Hočevarja za resne vloge celo režiserji veliko tvegali. Ko se je pod režijskim vodstvom Dušana Jovanovića leta 1980 na odru MGL pojavil kot Jerman v Cankarjevih Hlapcih, je bilo v dvorani zelo napeto. Slišati je bilo: »Viš ga, Rifle!« In Jože Javoršek se je ob premieri Lužanovih Srebrnih nitk spraševal, »zakaj se gre ta odlični igralec Rifleja …, ko bi lahko bogatil slovensko gledališče s svojo zrelo umetnostjo«.
Hočevarjevo zbliževanje z igralskim poklicem se je začelo po neuspeli maturi, ko si je v Drami SNG Ljubljana poiskal honorarno zaposlitev usmerjevalca reflektorjev. Iz ptičje perspektive je občudoval delo Staneta Severja, Aleksandra Valiča, Duše Počkaj in mnogih drugih. Študij dramske igre je zaključil na Akademiji za igralsko umetnost v Ljubljani, in sicer v razredu prof. Vide Juvan. Prejel je študentsko Prešernovo nagrado za vlogi Državnega pravdnika v Bratih Karamazovih Dostojevskega (1962) in Sganarella v Molièrovem Zdravniku po sili (1963). Prof. Vida Juvan je v utemeljitvi zapisala, da sta »ti dve vlogi diametralno nasprotni« in da je bil v njun »realizaciji nadpovprečen«. V času študija je prispeval manjše vloge v uprizoritvah Slovenskega mladinskega gledališča in Odra 57: Plešasti pevki Eugèna Ionesca, Aleksandru praznih rok Vitomila Zupana, Zasilnem izhodu in Kaznjencih Petra Božiča, Igricah in Nekaj malega o čakalnicah in življenju Dominika Smoleta in v prepovedani igri Topla greda Marjana Rožanca.
Po zaključku služenja vojaškega roka se je leta 1966 zaposlil v Drami SNG Ljubljana. Prva večja vloga v Drami je bila vloga študenta Tončka v Linhartovi veseloigri Ta veseli dan ali Matiček se ženi (1966), kjer je sodeloval z režiserjem Viktorjem Molko. Dve leti pozneje se je srečal z Jurijem Součkom, ki je temeljno posegel v razvoj mladega igralca, saj je v njem prepoznal, kot se je sam izrazil, tisto »potrebno žlahtno komedijantstvo« in potrebo po ekspresivnosti, »potrebo po govorjenju resnice«. Z vlogo Arhitekta v Arrabalovi kontroverzni igri Arhitekt in asirski cesar (SNG Drama Ljubljana, 1968) je zaobjel travmatični svet arrabalovskega gledališča, v katerega je vržen človek, obremenjen z obupom in grozljivim humorjem. Hočevar je ponazoril ta svet s sredstvi »infantilne igre« in je bil neposreden v »svoji naivnosti«. Njegov igralski postopek je takrat sodil med redke poskuse v interpretaciji, in sicer kot premik od prezentacije k oblikovanju živega in polnokrvnega lika, ki na odru v resnici živi svoje življenje. Z vlogo Filatelista v Jovanovićevi igri Znamke, nakar še Emilija … v režiji Žarka Petana je pokazal svoj naslednji veliki igralski dosežek. Upodobitev je bila izpiljena do najmanjše podrobnosti; »majhna, kramarska in pikolovska duša, zakompleksirana, nesproščena«, kot je zapisal Lojze Smasek. Za obe vlogi je na sarajevskem Festivalu malih in eksperimentalnih odrov (1969) prejel nagrado zlati venec.
Pri štiriintridesetih letih se je odločil za svobodni poklic. V tem času mu je bil velik izziv preživetje. Sodeloval je pri komercialnih projektih, na televiziji, pri radijskih igrah, serijah za odrasle in otroke, v otroških nanizankah, kot sta Naočnik in Očalnik ter Leteča pipa Trapolo HAHA 33, v uspešni otroški glasbeni TV seriji Kuhinja pri violinskem ključu, v oddaji Moped-show, upodobil je znamenitega vojaka Švejka, v času smučarske evforije je s svojim prepoznavnim zaščitnim znakom, črtastim šalom, sodeloval pri žrebanjih Podarim - dobim. Janez Hočevar je tudi mojster radijske igre in umetniške besede. Obvladuje vse zvrsti, od otroške radijske igre do najzahtevnejših eksperimentalnih del. Arhiv Radia Slovenija hrani 351 del z njegovim glasom. Za eno svojih radijskih vlog je prejel nagrado na mednarodnem radijskem festivalu v Ohridu. Konec sedemdesetih, začetek osemdesetih let je intenzivno obdobje v kreiranju njegovega igralskega biosa. Ustvaril je vrsto izjemnih kreacij: Miller v Schillerjevi igri Spletka in ljubezen (MGL), za katero je prejel Borštnikovo nagrado, Jerman v Cankarjevih Hlapcih (MGL) in Faust v Grabbejevem Don Juanu in Faustu (Drama SNG Maribor). Za vse tri vloge je leta 1981 prejel nagrado Prešernovega sklada.
Z vlogo Starca v Lužanovih Srebrnih nitkah v Eksperimentalnem gledališču Glej (1978) je svojo spretnost v upodobitvah človeških usod v mejnih, med seboj izključujočih situacij, še poglobil. Andrej Inkret je ob tem zapisal, da mu je »ostal v spominu Janez Hočevar v vlogi nesrečnega, zaljubljenega in poželjivega starca: presenetljivo zlitje sentimentalnosti, strahu in veseljaškega komedijantstva«. Tudi za to vlogo je prejel Borštnikovo nagrado.
Da je Janez Hočevar igralski homo universalis, dokazujejo tudi njegovi dosežki v glasbenem gledališču in pri filmu. Svoj nesporni pevski talent je izkazal v operah Netopir in Vesela vdova ter mjuziklih Goslač na strehi in Neron. Za vlogo očeta Petana v filmu Kavarna Astoria je na Filmskem festivalu v Pulju prejel prestižno nagrado zlata arena. Njegov uspeh so mediji pospremili z naslovi: »Tveganje brez šala«, »Rifle, ki ni Rifle«, »Rifle, kakršnega še ne poznamo«. Leta 1992 se je podal v pedagoške vode na AGRFT v Ljubljani, kjer še danes kot redni profesor za dramsko igro študentom s posebno senzibilnostjo predaja svoje izkustvo umetnosti igre. Odraz uspešnosti njegovega pedagoškega dela so njegovi študentje – prejemniki študentskih in univerzitetnih Prešernovih nagrad kot tudi nagrad na poklicnih odrih in festivalih.
Janez Hočevar je sodoben igralec. Uvršča se med vrhunske slovenske igralce, kar je dokazal s svojimi številnimi in nepozabnimi kreacijami v gledališču (po oceni Vasje Predana je zgolj v poklicnih gledališčih samo resnih vlog odigral okoli šestdeset), na filmu, televiziji in radiu. Njegova odlika je pravzaprav to, da obvladuje vse zvrsti in žanre ne glede na medij, v katerem nastopa. Njegova karizmatična prezenca je gotovo rezultat njegovega dela, ki se zrcali v sposobnosti za »zbranost«. Takrat zavestno prepleta dvoje ravni ustvarjalnega procesa: racionalno in emotivno. Njegov dar je radost najprej do življenja,potem do lika in seveda še njegova visoko razvita intuicija. Gradnje lika se loteva z nekakšno skepso, kar preprečuje prezgodnjo zadovoljitev z definicijo lika. Janez Hočevar skozi posamezne ponovitve uprizoritev lik razvija naprej in išče ključ do bistva stvari. Čeprav ga stroka po eni strani uvršča med izjemne komične igralce, kar nedvomno drži, pa po drugi strani ravno z naborom nadvse raznovrstnih vlog to podobo ruši, saj z načinom svoje igre dokazuje ne-enoznačnost, razpetost med vsemi dramskimi zvrstmi. Sem nedvomno sodi tudi njegova karakterna odlika – »otroška naivnost« ali sposobnost oziroma čut za »čudenje«.
Janez Hočevar se tako z vsemi svojimi igralskimi kreacijami zapisuje v zgodovino slovenskega gledališča, radia, filma in televizije.
Simona Ješelnik
Janez Hočevar - sigledal.org | Naši umetniki pred mikrofonom - www.rtvslo.si, 23.10.2010 | Borštnikov prstan prejme Janez Hočevar - Rifle - www.sigledal.org, 23.10.2010 | Komur občinstvo ne verjame, je izgubljen - www.delo.si, 23.10.2010 | Janez Hočevar - Rifle, prejemnik Borštnikovega prstana 2010 - www.sigledal.org, 22.12.2010 | Janez Hočevar - Rifle: Migal bom, dokler bo šlo - www.rtvslo.si, 18.10.2014 | E-Razstava Prejemnice in prejemniki Borštnikovega prstana (1970–2014) - www.sigledal.org
E-razstava Borštnikovo srečanje 2011 (Milada Kalezić, Borštnikov prstan 2011) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2012 (Igor Samobor, Borštnikov prstan 2012) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2013 (Olga Kacjan, Borštnikov prstan 2013) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2014 (Vlado Novak, Borštnikov prstan 2013) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2015 (Ljerka Belak, Borštnikov prstan 2015) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2016 (Dare valič, Borštnikov prstan 2016) | E-razstava Prejemnice in prejemniki Borštnikovega prstana (1970-2014)
Janez Hočevar (Prvi gospod) in Branko Ivanc (drugi gospod) v Igricah Dominika Smoleta v režiji Žarka Petana in produkciji Odra 57.
Janez Hočevar (Sganarelle), Radko Polič (Valere) in Kristijan Muck (Luka) v uprizoritvi Zdravnik po sili Jean-Baptista Poquelina Molièra v režiji Dimitra Hristova in produkciji UL AGRFT.
Janez Hočevar (Penikulus) in Emilija Grm (Matrona) v uprizoritvi Dvojčka Tita Makija Plavta v režiji Boruta Trekmana in produkciji UL AGRFT.
Janez Hočevar (Rio Rita) in Tone Homar (Princesa Grace) v Talcu Brendana Behana v režiji Mileta Koruna in produkciji Drame SNG v Ljubljani.
Janez Hočevar (Luis Bachelin) v uprizoritvi Trudni zastori Slavka Gruma v režiji Cirila Berglesa in produkciji UL AGRFT.
Janez Hočevar (Leopold), Marjan Hlastec (Stari, direktor) in Juh Boris (Jalovic, obratni inžinir) v Topli gredi Marjana Rožanca v režiji Andreja Stojana in produkciji Odra 57.
Janez Hočevar (Antonio) in Jurij Souček (Slaščičar) v uprizoritvi Arhangeli niso avtomati Daria Foa v režiji Mileta Koruna in produkciji Drame SNG v Ljubljani.
Janez Hočevar (Poročnik Hans) in Polde Bibič (Vasko) v uprizoritvi Zgodba o Vasku Georgesa Schehada v režiji Andreja Hienga in produkciji Drame SNG v Ljubljani.
Janez Hočevar (Tonček), Ančka Levar (Rozala) in Majda Potokar (Nežka) v uprizoritvi Ta veseli dan ali Matiček se ženi Antona Tomaža Linharta v režiji Viktorja Molke in produkciji Drame SNG v Ljubljani.
Bert Sotlar (Kokol), Ivanka Mežan (Simone Evrard), Janez Hočevar (Cucurucu), Polde Bibič (Jean Paul Marat) in Marjan Hlastec (Polpoch) v uprizoritvi Zasledovanje in usmrtitev Jeana Paula Marata Petra Weissa v režiji Mileta Koruna in produkciji Drame SNG v Ljubljani.
Janez Hočevar (Christy Mahon) v uprizoritvi Vražji fant z zahodne strani Johna Millingtona Synga v režiji Mirana Herzoga in produkciji Drame SNG v Ljubljani.
Janez Hočevar (Rozenkranc), Radko Polič (Gildenstern) in Danilo Benedičič (Hamlet) v Hamletu Williama Shakespeara v režiji Mileta Koruna in produkciji Drame SNG v Ljubljani.
Janez Hočevar (Arhitekt) v uprizoritvi Arhitekt in asirski cesar Fernanda Arrabala v režiji Jurija Součka in produkciji Drame SNG v Ljubljani.
Janez Hočevar (Václav Hubš), Bert Sotlar (Josef Gross) in France Presetnik (Jan Baláš) v Obvestilu Václava Havla v režiji Dušana Jovanovića in produkciji Drame SNG v Ljubljani.
Janez Hočevar (Filatelist) in Majda Kohek (Emilija) v uprizoritvi Znamke, nakar še Emilija ... Dušana Jovanovića v režiji Žarka Petana in produkciji Drame SNG v Ljubljani.
Janez Hočevar (Filatelist) v uprizoritvi Znamke, nakar še Emilija ... Dušana Jovanovića v režiji Žarka Petana in produkciji Drame SNG v Ljubljani.
Na fotografiji: Janez Hočevar (Filatelist). Režiser Žarko Petan, premiera 7. 10. 1969, Drama SNG v Ljubljani, Mala drama
Janez Hočevar (Lazar in Lazarus) v uprizoritvi Žabe ali Prilika o ubogem in bogatem Lazarju Gregorja Strniše v režiji Mileta Koruna in produkciji Drame SNG v Ljubljani.
Janez Hočevar (Lazar in Lazarus) in Svetlana Makarovič (Babica in Evica) v uprizoritvi Žabe ali Prilika o ubogem in bogatem Lazarju Gregorja Strniše v režiji Mileta Koruna in produkciji Drame SNG v Ljubljani.
Janez Hočevar (Benvolio) in Kristijan Muck (Romeo) v uprizoritvi Romeo in Julija Williama Shakespearja v režiji Aleša Jana in produkciji Drame SNG v Ljubljani.
Janez Hočevar (Fabricij) in Dare Valič (Vitez pl. Ripafratta) v uprizoritvi Krčmarica Mirandolina Carla Goldonija v režiji Paola Magellija in produkciji Drame SNG v Ljubljani.
Janez Hočevar (Fabricij) in Dare Valič (Vitez pl. Ripafratta) v uprizoritvi Krčmarica Mirandolina Carla Goldonija v režiji Paola Magellija in produkciji Drame SNG v Ljubljani.
Janez Hočevar (Štef Nosan) v Revizorju 74 Igorja Torkarja v režiji Franceta Jamnika in produkciji Mestnega gledališča ljubljanskega.
Janez Hočevar (Žan) v Mistru Dolarju Branislava Nušića, v režiji Matije Logarja in produkciji Mestnega gledališča ljubljanskega.
Metoda Zorčič (Varvara Mihajlovna), Neža Simčič (Kalerija) in Janez Hočevar (Jakov Petrovič Šalimov) v uprizoritvi Letoviščarji Maksima Gorkija v režiji Zvoneta Šedlbauerja in produkciji Drame SNG v Ljubljani.
Janez Hočevar (Pes Šarko, državljan Šarkov) v uprizoritvi Pasje srce Mihaila Afanasjeviča Bulgakova, v režiji in priredbi Žarka Petana in produkciji Mestnega gledališča ljubljanskega.
Na fotografiji: Dare Valič (Erazem Žulaj), Marjan Hlastec (Žurnalist Žajbelj in Marko Okorn (Načelnik) v Profesorju Klepcu Ferda Kozaka v režiji Janeza Pipana.
Na fotografiji: Dare Valič (Erazem Žulaj) in Danilo Benedičič (Profesor Klepec) v Profesorju Klepcu Ferda Kozaka v režiji Janeza Pipana.
Na fotografiji: Dare Valič v Profesorju Klepcu Ferda Kozaka v režiji Janeza Pipana.
Janez Hočevar (Miller) v uprizoritvi Spletka in ljubezen Friedricha Shillerja, v režiji Dušana Jovanovića in produkciji Mestnega gledališča ljubljanskega.
Janez Hočevar (Doktor Faust) v uprizoritvi Don Juan in Faust Christiana Dietricha Grabba v režiji Jožeta Babiča in produkciji Drame SNG Maribor.
Janez Hočevar (Doktor Faust) in Franci Gabrovšek (Vitez) v uprizoritvi Don Juan in Faust Christiana Dietricha Grabba v režiji Jožeta Babiča in produkciji Drame SNG Maribor.
Janez Hočevar (Jerman) v Hlapcih Ivana Cankarja, v režiji Dušana Jovanovića in produkciji Mestnega gledališča ljubljanskega.
Janez Hočevar (Hinkfuss) v uprizoritvi Nocoj bomo improvizirali Luigija Pirandella v režiji Mileta Koruna in produkciji Drame SNG Maribor.
Janez Hočevar (Zilov) v uprizoritvi Lov na divje race Aleksandra Valentinoviča Vampilova, v režiji Dušana Mlakarja in produkciji Mestnega gledališča ljubljanskega.
Janez Hočevar (Benoit) v uprizoritvi Sla boeme Milana Dekleve, v režiji Zvoneta Šedlbauerja in produkciji Mestnega gledališča ljubljanskega.
Na fotografiji: Dare Valič (Državni tožilec Bitterim), Angleca Hlebce (Dr. Anneliese Planner), Janez Albreht (Dr. Werner Michelsberg) in Anrej Kurent (Dr. Hasse) v Zdravnicah Rolfa Hochhuta v režiji Franceta Jamnika.
Janez Hočevar (Adam) v uprizoritvi Razbiti vrč Heinricha von Kleista, v režiji Mileta Koruna in produkciji Mestnega gledališča ljubljanskega.
Janez Albreht (Oberon) in Janez Hočevar (Škrat) v Snu kresne noči Williama Shakespearja v režij Mileta Koruna in produkciji Drame SNG v Ljubljani.
Jurij Reja, Josip Lešaja, Dunja Spruk, Zdenka Gorenc Janez Hočevar, Jaka Jeraša in Milena Morača v Netopirju Johanna jun. Straussa v režiji Zvoneta Šedlbauerja in produkciji SNG Opera in balet Ljubljana.
Janez Hočevar (Oče Ubu) v uprizoritvi Kralj Ubu Alfreda Jarryja, v režiji Bojana Jablanovca in produkciji Mestnega gledališča ljubljanskega.
Janez Hočevar (Galileo Galilei) v uprizoritvi Galilejevo življenje Bertolta Brechta, v režiji Vinka Möderndorferja in produkciji Mestnega gledališča ljubljanskega.
Janez Hočevar (Agamemnon) in Gregor Baković (Glasnik) v Evripidovi Ifigeniji v režiji Mete Hočevar in produkciji SNG Drama Ljubljana.
Janez Hočevar v Rifletovem šuštarju v režiji Mete Hočevar in produkciji Špas teatra Mengeš.
Janez Hočevar (Lyman Felt) v uprizoritvi Usodna vožnja Arthurja Millerja, v režiji Vinka Möderndorferja in produkciji Mestnega gledališča ljubljanskega.
Robert Vrčon in Janez Hočevar v Netopirju Franza Leharja v režiji Vinka Möderndorferja in produkciji SNG Opera in balet Ljubljana.
Janez Hočevar (Major Metcalf), Sabina Kogovšek (Gospodična Casewell), Jernej Kuntner (Giles Ralston), Mojca Partljič (Mollie Ralston) in Aljoša Ternovšek (Christopher Wren) v Mišolovki Agathe Christie, v režiji Vita Tauferja in produkciji Špas teatra Mengeš.
Saša Pavček (Polina Andrejevna) in Janez Hočevar (Jevgenij Sergejevič Dorni) v Utvi Antona Pavloviča Čehova v režiji Nikite Milivojevića in produkciji SNG Drama Ljubljana.
Janez Hočevar, Alenka Cilenšek in Vojko Belšak v Operi za tri groše Kurta Weilla in Bertolta Brechta v režiji Vinka Möderndorferja in produkciji Drame SNG Maribor.
Janez Hočevar (Sam) v uprizoritvi Vrnitev domov Harolda Pinterja v režiji Matjaža Zupančiča in produkciji SNG Drama Ljubljana.
Janez Hočevar (Sam) in Jernej Šugman (Lenny) v uprizoritvi Vrnitev domov Harolda Pinterja v režiji Matjaža Zupančiča in produkciji SNG Drama Ljubljana.
Janez Hočevar (Tevje) v uprizoritvi Goslač na strehi Josepha Steina, Jerrya Bocka in Sheldona Harnicka, v režiji Stanislava Moše in produkciji Mestnega gledališča ljubljanskega.
Maša Kagao Knez, Vito Weis, Nina Rakovec (Zbor) in Janez Hočevar (Anej Seneka) v Neronu Andreja Romana Roze in Davorja Božiča v režiji Matjaža Zupančiča in produkciji SNG Drama Ljubljana.
Andres Ivan Arnšek in Janez Hočevar v Netopirju Franza Leharja v režiji Vinka Möderndorferja in produkciji SNG Opera in balet Ljubljana.
Janez Hočevar s plesalci Kjara's Dance Project v Knjigi o džungli Rudyarda Kiplinga v režiji Nane Milčinski in Matjaža Bergerja ter produkciji Anton Podbevšek Teatra.
Aleksandra Balmazovič, Janez Hočevar, Petra Govc, Irena Yebuah Tiran v uprizoritvi Dobrodošli v duhovnem živalskem kraljestvu Slavoja Žižka v režiji Matjaža Bergerja ter produkciji Anton Podbevšek Teatra.
Zoran Potočan in Janez Hočevar v Netopirju Johanna jun. Straussa v režiji Zvoneta Šedlbauerja in produkciji SNG Opera in balet Ljubljana.
Petra Govc, Janez Hočevar in Saša Pavlin Stošić v uprizoritvi Prevzetnost in pristranost: Prizorišče dvojega po besedilu Jane Austen, Eve Mahkovic in Alaina Badiouja v režiji Matjaža Bergerja ter produkciji Anton Podbevšek Teatra.
Janez Hočevar, Jana Menger, Milan Fras (Laibach), Ana Pandur Predin, Pavle Ravnohrib, Barbara Ribnikar, Jure Rovan v uprizoritvi Tako je govoril Zaratustra Friedricha Nietzscheja v režiji Matjaža Bergerja ter produkciji Anton Podbevšek Teatra.
Žirija za Borštnikov prstan (Aleš Jan, Mateja Koležnik, Tone Partljič, Alja Predan, Milena Zupančič) je odločila, da Borštnikov prstan 2010 prejme igralec Janez Hočevar.
Strokovna žirija 45. Festivala Borštnikovo srečanje (Melita Forstnerič Hajnšek, Thomas Irmer, Amelia Kraigher, Katarina Pejović, Marko Peljhan) je v svoje poročilo zapisala:
Strokovna žirija Festivala Borštnikovo srečanje 2010 se je po temeljitem premisleku in analizah predstavljene produkcije slovenskih gledališča v izboru selektorja Gregorja Butale odločila, da velike nagrade FBS za najboljšo uprizoritev ne podeli.
Tekmovalni program z redkimi izjemami predstavlja širok in kvaliteten prerez ustvarjalnih pristopov h gledališkemu mediju, ki je produkcijsko in izvedbeno suveren, vendar mu manjka celostnih pristopov, ki bi bili hkrati profesionalno prebojni in tudi inovativni, da bi lahko komunicirali z občinstvom in prostorom gledališča, ki ni nujno omejen samo na dialog z lastno estetsko zgodovino in kontekstom. Strokovna žirija je v nekaj predstavah prepoznala ta potencial, ki pa po njenem mnenju v nobeni izmed predstavljenih produkcij ni bil popolnoma dosežen. Pri tem moramo poudariti, da so bili v večini produkcij ustvarjeni številni izjemni igralski dosežki, tako da je imela žirija pri odločitvah za podelitve igralskih nagrad izredno težko delo.
Prejemniki Borštnikovih nagrad:
- Nagrado za izjemno kolektivno stvaritev je prejela avtorska ekipa Slovenskega mladinskega gledališča za uprizoritev Preklet naj bo izdajalec svoje domovine!
- Nagrada za režijo: Ivana Djilas za uprizoritev Zasebno življenje Ulrike Syha v produkciji SNG Drama Ljubljana.
- Pet enakovrednih igralskih nagrad so prejeli: Mateja Pucko za vlogo Neveste v uprizoritvi Malomeščanska svatba v produkciji Drame SNG Maribor), Janja Majzelj za vlogo Sestre Alme v uprizoritvi Persona v produkciji Mini Teatra Ljubljana), Jernej Šugman za vlogo Tašče v uprizoritvi Ko sem bil mrtev v produkciji SNG Drama Ljubljana), Pia Zemljič za vlogi Babice in Evice v uprizoritvi Žabe v produkciji Mestnega gledališča Ptuj, Uroš Fürst za vlogo Lutza v uprizoritvi Zasebno življenje v produkciji SNG Drama Ljubljana.
- Nagrada za mlado igralko: Eva Kraš za vlogo Alice v uprizoritvi Od blizu in izvedbi Drame SNG Maribor.
- Nagrada za mladega igralca: Uroš Kaurin za stvaritev v uprizoritvi Preklet naj bo izdajalec svoje domovine! v izvedbi Slovenskega mladinskega gledališča.
- Nagrada za celostni prostorski koncept: Dragutin Broz za scenografijo v uprizoritvi Od blizu v produkciji Drame SNG Maribor.
- Nagrada za kostumografijo: Alan Hranitelj za kostumografijo v uprizoritvi Malomeščanska svatba v produkciji Drame SNG Maribor.
- Nagrada za kostumografijo: Leo Kulaš za kostumografijo v uprizoritvi Od blizu v produkciji Drame SNG Maribor.
- Nagrada za prevod in jezikovno adaptacijo: Tina Mahkota za prevod in jezikovno adaptacijo besedila Patricka Marberja Od blizu v produkciji Drame SNG Maribor.
***
Posebni diplomi Festivala Borštnikovo srečanje: Majda Širca in Franc Kangler za ureditev pravno-formalnega statusa festivala.
***
Nagrada DGKTS
Žabe Gregorja Strniše v režiji Jerneja Lorencija in izvedbi Mestnega gledališča Ptuj