54. Festival Borštnikovo srečanje, 2019

Poročilo o izvedbi 54. Festivala Borštnikovo srečanje

14. – 27. oktober 2019, SNG Maribor in druge lokacije

 

Festival Borštnikovo srečanje po desetletjih, v katerih je doživljalo tudi nemirna obdobja, ostaja osrednji slovenski gledališki festival tekmovalnega značaja ter vse bolj tudi mednarodna platforma, ki se razvija v smeri uveljavljanja slovenskega gledališča v tujini, usposabljanja, mreženja, razvoja novih občinstev in povezovanja slovenskega gledališkega prostora. Skladno s svojim poslanstvom je festival v letošnji izvedbi poudaril kompleksnost in širino gledališke ustvarjalnosti, ponudil širok razpon estetik in različnih pristopov, s tem pa želel spodbuditi raznolikost in povezanost našega gledališkega prostora in izraza – ponudil je več kot štirideset gledaliških predstav, obsežen spremljevalni ter strokovni program s številnimi slovenskimi in tujimi gosti, poudarjeno mednarodna razsežnost in usmerjenost v razvoj občinstev ter promocijo in uveljavljanje slovenske gledališke ustvarjalnosti doma in v tujini.

 

Tekmovalni program je sestavljalo dvanajst predstav po izboru selektorja – dramatika, režiserja in gledališkega pedagoga Matjaža Zupančiča – in obsežen izbor predstav slovenskih in tujih producentov v spremljevalnem programu po izboru umetniškega direktorja. Spremljevalni program je sledil načelu, da je izbrana predstava pomemben dosežek, opaznejši premik v letošnji gledališki sezoni, tekmovalni in spremljevalni program pa skupaj omogočata sorazmerno celovit vpogled v aktualno stanje slovenske gledališke ustvarjalnosti. Predstavam v tekmovalnem sporedu in obeh sklopih za mlade gledalce so sledili pogovori z ustvarjalci (večino jih je vodila Alja Lobnik). V zadnjem obdobju vse pomembnejši mednarodni značaj festivala smo izkoristili tudi kot platformo za promocijo in uveljavitev slovenskega gledališča pri tujih selektorjih, umetniških direktorjih, kritikih in novinarjih, večina predstav je bila zato prevedena v angleški jezik in opremljena z nadnapisi.

 

Razvijali smo že oblikovana partnerstva s strokovnimi organizacijami in vzpostavljali nova. Razvoj novih občinstev in mednarodno zasnovano vključenost študentov smo že leta 2018 zasnovali kot trajna programska sklopa, Mlado in Študentsko gledališče smo nadgradili in vključili nove partnerje iz tujine, v sodelovanju z Akademijo za gledališče, radio, film in televizijo pa smo razvili raznovrstne načine aktivnega vključevanja študentov (festivalski blog, pogovori po predstavah itd). Pripravili smo mednarodno konferenco o razvoju novih občinstev (CEI), Z Društvom gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije smo izvedli mednarodni simpozij o gledališki kritiki, z Mednarodnim gledališkim inštitutom pa osrednje regionalno srečanje s številnimi tujimi gosti. Dan gledaliških ustvarjalcev, ki smo ga ponovno pripravili skupaj z Združenjem dramskih umetnikov Slovenije, je bil posvečen tudi gledališkemu srečevanju in druženju, ob tej priložnosti je bil izveden javni posvet o položaju gledaliških ustvarjalcev in ukrepih za izboljšanje pogojev njihovega dela. S Platformo sodobnega plesa smo gostili plesno predstavo in dva performansa, programsko smo se povezali z Lutkovnim gledališčem Maribor in Mestom žensk. Z Umetnostno galerijo Maribor smo organizirali mariborsko postavitev pregledne razstave Slovenskega gledališkega inštituta Prostor v prostoru: Scenografija na Slovenskem do leta 1991. V novi festivalski zbirki Borštnikov prstan smo izdali knjigo, posvečeno lanskoletnemu prejemniku Borštnikovega prstana Janezu Škofu, založniško dejavnost pa dopolnili z dvojezično fotografsko monografijo umetniških portretov prejemnic in prejemnikov Borštnikovega prstana fotografa Primoža Korošca, ki jo je spremljala razstava fotografij v Razstavišču Vetrinjski.

 

Za nami je najobsežnejši festivalski program doslej, dva tedna povezanih gledaliških doživetij, vznemirljivo potovanje po pokrajinah gledališke lepote in radostno praznovanje gledališke ustvarjalnosti.

 

Aleš Novak, umetniški direktor