Zgoraj: Pripeti se, da pride na Dunaj

strašen velikan, Brdavs po imenu, ki je vabil vse junake cesarstva v boj. Vsakega je umoril.Cesarje v velikih skrbeh, tedaj pa ga kočijaž spomni Hi si oa Na sliki: cesar in minister Gregor pri reševanju velike skrbi.

. Zgoraj: Ko Krpan zgotovi mesarico,gre na cesarski vri in poseka —Spodaj: Zaključnaslika. Brdavs jej mrtev, emuškaniceurmlado, košato lipo, stoječo nad kamnito mizo. Cesar, ki mu je bi! Janez, ki je Martinu Krpanu hvaležen, mu naredi pismo, udari nanjzmerom za petami, brž priteče, se strašno huduje in ne ve, kako svoj pečal, da sme Krpan nositi sol notri do svoje smrti, in mu daš Foto: Dik

V. dvorani na Šentjakobskem trgu v Ljubljani je bila 21. aprila prva lutkovna predstava novega Mestnega lutkovnega gledališča. Uprizorili so »Martina Krpana«, ki ga je po Levstikovi povesti dramatiziral Jože Šorn, režiral pa kot gost Milan Skrbinšek. Gledališče prireja zdaj redne predstave,ki jih rado obiskuje mlado in staro.

ledina je zorana. Dobili smo stalno lutkovno gledališče, ki bo z lju-beznijo gojilo to najmlajšo vejo gledališke umetnosti pri nas in zvesto nadaljevalo delo našega priznanega lutkarja Milana Klemenčiča. Stara šent. jakobska dvorana je bila po načrtih inž. arh. Danila Kocjana okusno pre- urejena v moderno lutkovno gledališče, kjer bodo predstave z ročnimi invisečimi lutkami. mŽe prva predstava je pokazala, da se lahko nadejamo še lepih uspehov. 'šornova dramatizacija je dobro uspela, režija je bila skrbna, vodenje lutk vzorno. Pa tudi tehnična stran je bila rešena v popolno zadovoljstvo, tako

— odrska oprema, izdelava lutk in kostumov, pohištva in rekvizitov, inscenacija in razsvetljava. Ko bo igralski kader spopolnjen. z novimi močmi, lahko— pricakujemo, da bo lutkarstvo pri nas priljubljeno kakor gledališče ali film.

2 zgovoril pred cesarico. zraven še polno mošnjo rumenih zlatov.

TOVARIŠ1950/4. i9