Festival Borštnikovo srečanje 2011
Pred letom dni je več inštitucij združilo moči in na Festivalu Borštnikovo srečanje predstavilo pilotski projekt – virtualno razstavo Festival Borštnikovo srečanje 2012. Sodelovanje se je porodilo iz potrebe po digitalizaciji slovenske gledališke zgodovine oziroma iz želje, da bi najvišje dosežke slovenskega gledališča in igralstva iztrgali pozabi ter jih preko svetovnega spleta približali čim širšemu krogu obiskovalcev.
Od vsega začetka smo tudi vedeli, da projekt želimo postopoma razširili, dodati portrete nekdanjih dobitnikov Borštnikovega prstana in nekdanje nagrajene uprizoritve, ne le »lanskoletnih« .
Tej odločitvi zvesto sledimo – medtem ko smo prvo leto v okviru e-razstave predstavili Nevihto, najboljšo predstavo FBS 2012, in Igorja Samoborja, dobitnika Borštnikovega prstana 2012, smo letos pripravili dve e-razstavi, Festival Borštnikov srečanje 2011 in Festival Borštnikovo srečanje 2013. V okviru prve se posvečamo predstavi Bartleby, pisar v izvedbi Mini teatra in gledališkim stvaritvam Milade Kalezić, v okviru druge Ponoreli lokomotivi v izvedbi SNG Drama Ljubljana in Olgi Kacjan.
Virtualne razstave Festival Borštnikovo srečanje tako postajajo neločljivi del festivala ter drugih slovenskih gledaliških institucij in zavodov. Ob tem upamo, da bodo pritegnile ljubitelje gledališča in bile v pomoč poklicnim raziskovalcem. Verjamemo tudi, da bodo pripomogle k večji prepoznavnosti in promociji slovenskega gledališča in kulture sploh v mednarodnem prostoru – zato je e-razstava na voljo tudi v angleškem jeziku, »razstavni eksponati« pa (p)ostajajo del svetovnih spletnih zbirk, kot je, na primer, Europeana.
Žirija za Borštnikov prstan (Aleš Jan, Mateja Koležnik, Tone Partljič, Alja Predan in Milena Zupančič) je odločila, da Borštnikov prstan 2011 prejme igralka Milada Kalezić.
Strokovna žirija 46. Festivala Borštnikovo srečanje (Melita Forstnerič Hajnšek, Thomas Irmer, Amelia Kraigher, Katarina Pejović, Marko Peljhan) je v svojem poročilu zapisala: »Gledali smo gledališke stroje, ki poskušajo reflektirati družbo, v kateri živimo, in včasih bolj, včasih manj uspešno gradijo vizije interakcij sodobnega subjekta z družbenimi biotopi, s katerimi se soočamo v tako prelomnih in kompleksnih časih. In spet, da ne bo pomote, lahko suvereno izjavimo, da je naše gledališče živo in relevantno in bo, glede na videno, takšno tudi ostalo.«
Žirija je Veliko nagrado festivala Borštnikovo srečanje za najboljšo uprizoritev podelila predstavi Bartleby, pisar v režiji Miloša Lolića in izvedbi Mini teatra Ljubljana.
Nagrade Festivala Borštnikovo srečanje 2011 so prejeli tudi: Eduard Miler – Borštnikova nagrada za režijo uprizoritve Beneški trgovec v izvedbi Slovenskega narodnega gledališča Drama Ljubljana; Igor Samobor – Borštnikova nagrada za igro za vloge Bartlebyja v uprizoritvi Bartleby, pisar v izvedbi Mini teatra Ljubljana ter Shylocka v uprizoritvi Beneški trgovec in Neznanca v uprizoritvi V Damask v izvedbi Slovenskega narodnega gledališča Drama Ljubljana; Janja Majzelj – Borštnikova nagrada za igro za vlogo Zlodeja v uprizoritvi Pohujšanje v dolini Šentflorjanski v izvedbi Slovenskega mladinskega gledališča; Viktorija Bencik – Borštnikova nagrada za mlado igralko za vlogo Žene v uprizoritvi Hudič babji v izvedbi Mestnega gledališča ljubljanskega; Miloš Lolić – Borštnikova nagrada za adaptacijo besedila Hermana Melvilla Bartleby, pisar v izvedbi Mini teatra Ljubljana; Luka Ivanović – Borštnikova nagrada za oblikovanje zvoka v uprizoritvi Bartleby, pisar v izvedbi Mini teatra Ljubljana; Barbara Pavlin in Empera3zz – Borštnikova nagrada za oblikovanje maske v uprizoritvi Pohujšanje v dolini Šentflorjanski v izvedbi Slovenskega mladinskega gledališča; Henrik Ahr – Borštnikova nagrada za scenografijo v uprizoritvi Hudič babji v izvedbi Mestnega gledališča ljubljanskega; Life®anti v režiji Mihe Nemca ter izvedbi Gledališča Glej in Slovenskega narodnega gledališča Nova Gorica – Borštnikova nagrada po presoji žirije.
Nagrado Društva gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije (DGKTS) za najboljšo uprizoritev sezone 2010/11 je prejel MandićStroj, soloperformans Marka Mandića v režiji Bojana Jablanovca in produkciji Vie Negativa in SNG Drama Ljubljana.
mag. Tea Rogelj
E-razstava Festival Borštnikovo srečanje 2011 je od 18. oktobra 2014 dostopna na portalu www.sigledal.org ter na spletnih straneh sodelujočih institucij. | Pobudniki projekta: Alja Predan (Festival Borštnikovo srečanje), mag. Mojca Jan Zoran in Ivo Svetina (Slovenski gledališki inštitut); koordinator projekta: Samo M. Strelec (Novi Zato.); kustosinja razstave: mag. Tea Rogelj (Slovenski gledališki inštitut); računalniška zasnova: Gregor Matevc (Novi Zato.); vnos podatkov: Daša Šprinčnik (Festival Borštnikovo srečanje); urejanje avtorskih pravic: Tamara Matevc (Novi Zato.); digitalizacija: Dušan Nelec (Slovenski gledališki inštitut) | Pri razstavi so sodelovali: dr. Bojan Himmelreich (Zgodovinski arhiv Celje), Simona Ješelnik (CTF UL AGRFT), Branka Nikl Klampfer (Mini teater), Sandra Požun (Drama SNG Maribor), Tone Stojko (Prodok teater TV in Društvo za ohranjanje gledališke dediščine Ljubljana), Janina Žagar (Mini teater) | Prevajalki v angleški jezik: Katarina Pejović in Jana Renée Wilcoxen; prevajalka kritik predstave Bartleby pisar: Katarina Krapež
Almanah FBS 2011 | Sklepno dejanje Borštnikovega prstana 2011 (1. del); časopis Večer, 3:09 | Sklepno dejanje Borštnikovega prstana 2011 (2. del); časopis Večer, 2:57
E-razstava Borštnikovo srečanje 2012 | E-razstava Borštnikovo srečanje 2013
Festival Borštnikovo srečanje | Novi Zato. | Slovenski gledališki inštitut | CTF UL AGRFT | Drama SNG Maribor | Mini teater | Prodok teater TV | Slovensko ljudsko gledališče Celje | SNG Drama Ljubljana | Zgodovinski arhiv Celje