56. Festival Borštnikovo srečanje
14. – 27. junij 2021, Maribor
Rok Bozovičar, selektor tekmovalnega programa, je v poročilu zapisal:
Letošnje gledališke sezone ni mogoče definirati z udarno povedjo, s pavšalno oceno ali povprečnimi meritvami ravni kvalitete uprizoritev. Le stežka jo je smiselno navezati na pretekla leta in le zamegljeno se vidijo obrisi prihajajočih obetov. Način, na katerega je zaprtje delovanja javnega življenja zarezalo na področje uprizoritvenih umetnosti, je ostro prekinilo živo pulziranje gledaliških organizmov, hkrati pa neoptimistično narekuje snovanje prihodnjih repertoarnih, programskih ter produkcijsko-izvedbenih načrtov.
Festival je ponudil kakovosten in raznolik gledališki program, pri čemer je nadaljeval tradicijo festivala kot pomembnega za promocijo in uveljavljanje slovenske gledališke ustvarjalnosti, povezanosti slovenskega gledališkega prostora, razvoja novih občinstev, relevantnosti strokovnih presoj in vrednotenja ustvarjalnih dosežkov, prav tako pa je doprinesel k nadaljnji mednarodni promociji slovenskega gledališča ter k razvoju strokovne refleksije. Program je zaobjemal tako prevladujoče dramske uprizoritve, kot tudi avtorske pristope snovalnega, dokumentarnega gledališča in gledališča objektov, iz razrahljanih performativnih pristopov in hibridnih oblik gibalnega, plesnega ter glasbenega gledališča.
Osrednji del festivala je predstavljal nerealiziran tekmovalni program iz leta 2020, v katerem se je zvrstilo osem predstav po izboru selektorja Roka Bozovičarja, ki si je v gledališki sezoni 2019/2020 ogledal več kot 110 uprizoritev, na katere je lahko pogledal tudi s časovne distance:
Kljub nezaznamovanosti sezone in tekmovalnega programa s sedanjim kontekstom in morda prav zaradi oddaljenosti, v tekmovalnem izboru jasneje pokažejo vidiki in dileme, ki vztrajajo v središču družbenega in umetniškega interesa. Kot tehtnejši poudarek se izkazuje družbena marginalizacija drugega oziroma ženska pozicija, prav tako močno odzvanjajo generacijski konflikt, sistemska protiustavnost in soočanje z duševnimi motnjami, ki v času pospešenega nadoknadenja zamujenega razkrivajo samoumevne ideologije vsakdana, pa tudi neizogibne človeške in gledališke minljivosti. Tekmovalni program tako v aktualizacijo stopa po letu dni, po travmatičnem obdobju, v katerem si gledališče ni uspelo izboriti možnosti predaha in refleksije. S tem ne mislim zgolj na premislek produkcijskih pogojev, ki s hitrim tempom proizvodnje izčrpavajo ustvarjalce in z repertoarno inercijo topijo ustvarjalno občutljivost, temveč zlasti refleksijo odnosov znotraj gledališke skupnosti ter relacij do vloge gledališča v javni sferi.
Kot je pojasnil Rok Bozovičar, je tekmovalni program zaobjemal vsebinsko raznolikost, saj je ponudil
vpogled v ideološki konstrukt vsakdanjosti (Sedem dni), stigmatizacijo bolezni in njenih posledic (Sin, Alice v postelji), hkrati pa tudi stapljanje horizontov gledališke in človeške minljivosti ter slovesa (Bioko-zmizem::Izreka), dekonstrukcijo imperativa sreče in njenega iskanja (Sedem vprašanj o sreči), generacijsko surovo obračuna s preteklostjo (Očiščenje) in prekine njeno cikličnost (Grmače, Strahovi), razkrije proti-pravne sistemske anomalije sedanjosti (Gejm), kot tehtnejši poudarek se izkazuje družbena marginalizacija drugega oz. ženska pozicija (Izobčenke, Strahovi, Alice v postelji, Očiščenje). Obsega pa tudi estetsko raznovrstne produkcije javnih, nevladnih zavodov in medsebojnih sodelovanj v različnih konvencionalnih in prirejenih uprizoritvenih prostorih, ki se poslužujejo različnih uprizoritvenih postopkov v okviru širine praks scenskih umetnosti.
Kljub negotovim časom je festival ohranil tudi mednarodne razsežnosti, saj so se ga udeležili številni gostje iz tujine, med njimi skupina Eastman mednarodno uveljavljenega režiserja in koreografa Sidija Larbija Cherkaouija, katere gledališka predstava Nomad je pospremila slavnostno odprtje 56. Festivala Borštnikovo srečanje. V tujem delu programa so gostovali tudi Berliner Ensemble s predstavo Pločevinasti boben v režiji umetniškega direktorja gledališča Oliverja Reeseja, ter glasbeno gledališki Klub Taiga (Dear darkness) v izvedbi Teatro di Roma – Teatro Nazionale (IT).
V spremljevalnem programu se je zvrstilo kar osem tujih gledaliških predstav, gostili smo več okroglih miz in panelnih diskusij z mednarodno udeležbo, festivalu pa smo dodali še niz zanimivih glasbenih dogodkov. (Aleš Novak, umetniški direktor)
Festival si je nadalje prizadeval razvijati in vzgajati nova občinstva ter vključenost študentov, čemur sta bila namenjena sklopa Mlado in Študentsko gledališče, kot novost, pa se je program preselil tudi pred domove za starejše občane in druga nova prizorišča (Sodni stolp), saj je vodstvo festivala vztrajalo pri odločitvi, da bo 56. Festival Borštnikovo srečanje izveden v živo, pred občinstvom, ne glede na to, da so se medtem mnogi evropski festivali, zaradi epidemiološke situacije, odločili za hibridne, digitalne in spletne izvedbe.
O predrugačeni podobi (gledališke) normalnosti, se Rok Bozovičar sprašuje,
kako torej gledališke svetove pretekle normalnosti, ki jo je dodobra izčrpal sprememb potreben sistemski okvir, misliti v neki drugi normalnosti? Kako uprizoritveni konteksti pretekle gledališke sezone resonirajo v pretresih in premenah sedanjosti, kako osmisliti odprtost gledališkega dogodka in spremembe njegovega zaznavanja ter družbene vpetosti, so nekatera od vprašanj, ki prevevajo sklepne dni sezone 2019/2020. Vanjo smo vstopili brez vpogleda v njen zaključek in od nje se poslavljamo brez jasnega zemljevida, ki bi usmerjal nadaljnje gledališko iskanje. Pa vendar ta razmislek o pretekli gledališki sezoni nikakor ne želi biti pesimističen, saj je ta pred in po zarezi ponudila dovolj razlogov za utrditev prepričanja o ustvarjalnem ter skupnostno-povezovalnem potencialu slovenskega gledališča.
Kam nas bo popeljala gledališka ustvarjalnost v novi sezoni, pa bomo videli na 57. Festivalu Borštnikovo srečanje.
Na fotografiji: obiskovalci
Na fotografiji: Mojca Jan Zoran, SLOGI
Na fotografiji: Nika Švab
Na fotografiji: obiskovalci
Na fotografiji: Volker Gerling
Na fotografiji: Volker Gerling
Na fotografiji: Maria Keck in Tomaž Pačnik
Na fotografiji: mladi obiskovalci
Na fotografiji: obiskovalci
Produkcija V. letnika DSG SZ ADU
Na fotografiji: Dejan Srhoj
Na fotografiji: Anja Bornšek
Na fotografiji: mag. Zdravko Luketič, žena Nilda Luketič in Danilo Rošker, direktor SNG Maribor
Na fotografiji: Lidija Divjak Mirnik, Aleksander Saša Arsenovič, župan mestne občine Maribor z ženo Katjo Arsenovič
Na fotografiji: Aleš Novak, umetniški direktor FBS z ženo Tajko Šnuderl Novak in sinom Brinom
Na fotografiji: Aleš Novak, umetniški direktor FBS
Na fotografiji: Aleksander Saša Arsenovič, župan Mestne občine Maribor
Na fotografiji: dr. Ignacija Fridl Jarc, državna sekretarka na ministrstvu za kulturo
Na fotografiji: občinstvo
Sprejem po odprtju
Na fotografiji: Marko Škrget, DJ
Sprejem po odprtju
Sprejem po odprtju
Na fotografiji: Benjamin Krnetić
Na fotografiji: Tomi Janežič, režiser
Na fotografiji: Stefano Cerrato, Italijanski inštitut za kulturo v Ljubljani in Aleš Novak, umetniški direktor FBS
Na fotografiji: Damir Avdić in Ana Pandur
Na fotografiji: Darja Dominkuš
Predstavitev knjig na Festivalu Borštnikovo srečanje
Na fotografiji: Matjaž Zupančič
Na fotografiji: ... in Luka Bokšan
Na fotografiji: Vojko Zidar, igralec
Na fotografiji: Saša Tabaković in Maša Derganc, igralca
Priprava scene
Na fotografiji: Drago Ivanuša & Anja Zag Golob
Na fotografiji: Petra Vidali, urednica in Aleš Novak, umetniški direktor FBS
Na fotografiji: Katarina Stegnar, Uroš Kaurin, Nina Rajić Kranjac, Nika Bezeljak in Jure Novak
Na fotografiji: Nico Holonics, igralec
Na fotografiji: Nico Holonics, igralec
Na fotografiji: Živa Selan in Maša Grošelj
Pogovor po predstavi
Na fotografiji: Klemen Kovačič, Jure Žavbi, Lea Mihevc in Klara Kuk
Na fotografiji: Klemen Kovačič, Jure Žavbi, Lea Mihevc in Klara Kuk
Na fotografiji: Lea Mihevc in Klemen Kovačič
Na fotografiji: Tomaž Krpič in Jasmina Založnik
Na fotografiji: Žanina Mirčevska, vodja projekta
Zaodrje
Zaodrje
Na fotografiji: Brane Šturbej
Na fotografiji: Mia Skrbinac, Barbara Cerar in Mirjam Korbar, igralke
Mednarodno omizje o (digitalni) prihodnosti gledališča
Mednarodno omizje o (digitalni) prihodnosti gledališča. Na fotografiji: Rok Bozovičar, Hannah Zufall, Norbert Rakowski in Maja Nemec
Na fotografiji: Grega Zorc
Na fotografiji: Tomaž Hostnik
Na fotografiji: Ivan Peternelj, Marko Mlačnik in Damjana Černe
Na fotografiji: Ivan Peternelj, Marko Mlačnik in Damjana Černe
Na fotografiji: Ivan Peternelj, Marko Mlačnik, Damjana Černe, Dragan Živadinov
Na fotografiji: Danaja Lorenčič, Petra Pogorevc in Radko Polič-Rac
Na fotografiji: Petra Pogorevc in Radko Polič-Rac
Na fotografiji: Primož Bezjak, igralec in Žiga Divjak, režiser
Na fotografiji: Mojca Kumerdej, Rok Vevar, Sinja Ožbolt in Marko Mlačnik
Na fotografiji: Mojca Kumerdej in Rok Vevar
Zaodrje, na fotografiji: Liza Marijina
Zaodrje, na fotografiji: Gorazd Žilavec
Na fotografiji: Žan Koprivnik in Matevž Biber
Na fotografiji: Boris Benko
Na fotografiji: Ajda Smrekar
Na fotografiji: Haris Pašović, Norbert Rakowski, Ivan Medenica, Vilma Štritof in Barbara Orel
Na fotografiji: Josip Brass Band
Na fotografiji: Aleš Novak, umetniški direktor Festivala Borštnikovo srečanje
Na fotografiji: Dragan Živadinov ob prevzemu nagrade Društva gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije za najboljšo uprizoritev pretekle sezone (2019/2020) za uprizoritev BIOKOZMIZEM::IZREKA po motivih Marka Breclja in Marka Mlačnika, v režiji Dragana Živadinova in produkciji Zavoda Delak, in Alja Predan
Na fotografiji: Vilma Štritof, predsednica žirije in Katarina Morano ob prejemu Borštnikove nagrade za dramaturgijo v uprizoritvi Gejm v koprodukciji Slovenskega mladinskega gledališča in Maske Ljubljana
Na fotografiji: Igor Vasiljev ob prejemu Borštnikove nagrade za scenografijo v uprizoritvi Gejm v koprodukciji Slovenskega mladinskega gledališča in Maske Ljubljana
Na fotografiji: Blaž Gracar ob prejemu Borštnikove nagrade za glasbo in oblikovanje zvoka v uprizoritvah Gejm v koprodukciji Slovenskega mladinskega gledališča in Maske Ljubljana in Sedem dni v produkciji Mestnega gledališča ljubljanskega
Na fotografiji: Borut Bučinel ob prejemu Borštnikove nagrade za oblikovanje svetlobe v uprizoritvi Grmače v produkciji Drame Slovenskega narodnega gledališča Maribor s Konservatorijem za glasbo in balet Maribor
Na fotografiji: Sara Dirnbek ob prejemu Borštnikove nagrade za mlado igralko v uprizoritvi Gejm v koprodukciji Slovenskega mladinskega gledališča in Maske Ljubljana
Na fotografiji: Vladimir Vlaškalić ob prejemu Borštnikove nagrade za igro v uprizoritvi Grmače v produkciji Drame Slovenskega narodnega gledališča Maribor s Konservatorijem za glasbo in balet Maribor
Na fotografiji: Gašper Malnar ob prejemu Borštnikove nagrade za igro v Sedem vprašanj o sreči v koprodukciji Lutkovnega gledališča Ljubljana in Slovenskega mladinskega gledališča
Na fotografiji: Matej Puc ob prejemu Borštnikove nagrade za igro v uprizoritvah Gejm v koprodukciji Slovenskega mladinskega gledališča in Maske Ljubljana in Sedem dni v produkciji Mestnega gledališča ljubljanskega
Na fotografiji: Maša Derganc ob prejemu Borštnikove nagrade za igro v uprizoritvi Alice v postelji v produkciji Slovenskega narodnega gledališča Drama Ljubljana
Na fotografiji: Žiga Divjak ob prejemu Borštnikove nagrade za režijo uprizoritve Gejm v koprodukciji Slovenskega mladinskega gledališča in Maske Ljubljana
Na fotografiji: ansambel Slovenskega mladinskega gledališča ob prejemu Velike nagrade Festivala Borštnikovo srečanje za najboljšo predstavo Gejm v režiji Žige Divjaka
Na fotografiji: Jette Ostan Vejrup, prejemnica Borštnikovega prstana 2021
Na fotografiji: Peter Boštjančič, prejemnik Borštnikovega prstana 2020 in Jette Ostan Vejrup, prejemnica Borštnikovega prstana 2021
Na fotografiji: Jette Ostan Vejrup, prejemnica Borštnikovega prstana 2021
Na fotografiji: Jette Ostan Vejrup, prejemnica Borštnikovega prstana 2021
Sprejem po prireditvi
Na fotografiji: Barbara Hieng Samobor, direktorica Mestnega gledališča ljubljanskega in Jette Ostan Vejrup, prejemnica Borštnikovega prstana 2021
..., Katarina Morano in ...
... Sara Dirnbek in Matija Vastl
Festivalska ekipa s prostovoljci
Prvi dan 56. Festivala Borštnikovo srečanje
Drugi dan 56. Festivala Borštnikovo srečanje
Tretji dan 56. Festivala Borštnikovo srečanje
Četrti dan 56. Festivala Borštnikovo srečanje
Peti dan 56. Festivala Borštnikovo srečanje
Šesti dan 56. Festivala Borštnikovo srečanje
Sedmi dan 56. Festivala Borštnikovo srečanje
Osmi dan 56. Festivala Borštnikovo srečanje
Deveti dan 56. Festivala Borštnikovo srečanje
Deseti dan 56. Festivala Borštnikovo srečanje
Enajsti dan 56. Festivala Borštnikovo srečanje
Dvanajsti dan 56. Festivala Borštnikovo srečanje
Strokovna žirija 56. Festivala Borštnikovo srečanje (v sestavi: Barbara Orel, Haris Pasović, Norbert Rakowski, Vilma Štritof in Ivan Medenica) je Veliko nagrado FBS za najboljšo uprizoritev podelila uprizoritvi Gejm v režiji Žige Divjaka v koprodukciji Slovenskega mladinskega gledališča in Maske Ljubljana.
Iz utemeljitve:
Uprizoritev Gejm od nas ne pričakuje niti empatije niti moralne opredelitve, ampak dosledno spoštovanje zakonov, ki določajo civilizacijske standarde. Vrhunski igralski ansambel skupaj z umetniškimi in tehničnimi sodelavci ustvari silovito gledališče, ki brani človečnost ter temeljna načela evropske civilizacije in kulture. Uprizoritev na vznemirljiv način priča o veliki tragediji migrantov, izročenih neusmiljenim postopkom državnih organov in evropskih državljanov. To je predstava, ki ne govori le o Sloveniji, temveč tudi o Evropi in svetu, ter alarmantno sporoča, da je rdeča linija prekoračena.
Žiga Divjak je prejel Borštnikovo nagrado za najboljšo režijo:
Žiga Divjak brezkompromisno režira Gejm in vse uprizoritvene elemente povezuje v vznemirljivo in pretresljivo celoto. To je njegov "tour de force", ki združuje ustvarjalno moč in globok človeški angažma. Njegov režijski postopek je drzen in brezkompromisen. Pri delu tvega, prav tako kot liki v njegovi predstavi tvegajo svoja življenja. V nobenem trenutku ni didaktičen, ne moralizira in ne želi ugajati občinstvu. Ustvari urgentno uprizoritev, ki se bori proti prevladi politične, fizične in estetske brutalnosti.
Matej Puc je prejel Borštnikovo nagrado za igro:
Z vlogami v uprizoritvah Gejm in Sedem dni Matej Puc pokaže bravurozno igralsko tehniko, izjemno moč v emocionalni artikulaciji likov ter sposobnost variiranja različnih stilskih in žanrskih registrov igre. V uprizoritvi Gejm je ostro diferenciral nevtralni, pripovedni izraz in pretresljivo oblikoval migrantske izpovedi. V uprizoritvi Sedem dni se njegova igra giblje v razponu od prepričljivega oblikovanja dramskega konflikta v prizoru z ženo do tehnične bravuroznosti v nevrotično pospešeni izpovedi osamljenega človeka
Sara Dirnbek je prejela Borštnikovo nagrado za mlado igralko:
Sara Dirnbek svojo igro obvladuje z izjemno disciplino in predanostjo ideji uprizoritve. Njeni avtentičnost in osredotočenost na temo dajeta predstavi dodatno dimenzijo. Ekonomičnost njenega igralskega izraza podeli izpovedim še večjo moč. Biti predvsem človeško bitje na odru je igralkin neprecenljivi dar.
Igor Vasiljev je prejel Borštnikovo nagrado za scenografijo:
Igor Vasiljev ni le scenograf uprizoritve Gejm, ampak avtor koncepta prostora, ki je eden najbolj značilnih elementov režiserjeve zamisli. Ozka pista za igralce, na kateri so označene državne meje prostora, iz katerega prihajajo pričevanja in ki razdvaja publiko na dva dela, ni le metafora meje, največje travme, s katero se soočajo begunci. Omogoča tudi konfrontacijo gledalcev s seboj, kar je jasen znak, da to ni samo predstava o migrantih, temveč tudi o nas in naši odgovornosti za njihovo tragedijo. S selektivnim izborom realnih predmetov, ki simbolizirajo usode posameznikov, ustvari pretresljivo instalacijo – "zemljevid" umiranja beguncev.
Katarina Morano je prejela Borštnikovo nagrado za dramaturgijo:
Dramaturginja uprizoritve Gejm Katarina Morano je ustvarila formalno čisto in pomensko obarvano dramaturško strukturo. Njeno osnovno načelo je repetitivnost: pričevanja se začenjajo z dokumentarnimi podatki o usodah beguncev, nadaljujejo pa se z igralskim osebnim doživljajem njihovih krutih usod. Učinek komaj znosnega trajanja in dramaturgije ponavljanja ni le v racionalnem soočanju gledalcev z dejstvi, temveč v tem, da se v duhu postdramske gledališke političnosti znajdejo v situaciji fizičnega nelagodja, kar je le neznaten del fizičnih in mentalnih izzivov, ki jih izkušajo begunci.
Blaž Gracar je prejel Borštnikovo nagrado za glasbo in oblikovanje zvoka:
Ne glede na to, ali gre za mračno, zloslutno glasbo, lajanje besnih psov ali katerikoli drug zvok, Blaž Gracar odmerjeno ustvarja zvočne pokrajine, ki pretanjeno sooblikujejo dramske situacije kot organski del gledališke uprizoritve. Zvok v uprizoritvah Gejm in Sedem dni evocira drugačnost in senzibilizira občinstvo ter drži gledalce v svojem primežu tudi po koncu uprizoritev.
Gejm I Mladinsko gledališče I Maska Ljubljana
Melita Forstnerič Hajnšek: Predstava Gejm: Srhljiva konotacija pojma igre (Večer, 16.6.2020) I Anja Radaljac: Ocenjujemo: Gejm (Delo, 10.6.2020) I Tajda Lipicer: Gejm (Koridor, 24.8.2020) I Gregor Butala: O ciničnem poigravanju s človeškimi življenji (Dnevnik, 17.6.2020) I A. J.: Gejm: igra brez pravil, ki jo begunci včasih plačajo z življenjem (MMC RTV SLO, 10.6.2020) I Lara Paukovič: Igra, ki jo lahko plačaš z življenjem (Mladina, 12.6.2020) I Brina Jenček: Gejm over (Radio Študent, 22.6.2020) I N. Š: Gostovanje predstave Gejm v Sarajevu (MMC RTV SLO, 30.11.2021) I Lara Paukovič: intervju s Saro Dirnbek (Mladina, 4.7.2019) I Gregor Butala: Žiga Divjak, gledališki režiser: V gledališču ne moreš pogledati proč (Dnevnik, 8.6.2020) I Režiser, ki ne verjame, da bo ena predstava spremenila svet, lahko pa spreminja mikrosvetove (Mladina, 6.7.2020) I Marjan Horvat: Žiga Divjak: Kot družba lahko obstanemo le, če bomo problem drugega razumeli kot svoj lastni problem (Mladina, 12.10.2018) I Kim Cuculić: Ovogodišnji festival Zoom otvorila je predstava “Gejm” Žige Divjaka (Novi list, 19.10.2021)
E-razstava Borštnikovo srečanje 2011 (Bartleby, pisar, Velika nagrada FBS 2011) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2012 (Nevihta, Velika nagrada FBS 2012) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2013 (Ponorela lokomotiva, Velika nagrada FBS 2013) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2014 (Svatba, Velika nagrada FBS 2014) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2015 (Hedda Gabler, Velika nagrada FBS 2015) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2016 (Učene ženske po motivih Molièrovih Učenih žensk, Velika nagrada 2016) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2017 (Nemoč, Velika nagrada 2017) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2018 (6, Velika nagrada FBS 2018) I E-razstava Borštnikovo srečanje 2019 (še ni naslova, Velika nagrada FBS 2019)
Režija: Žiga Divjak. Zasedba: Primož Bezjak, Sara Dirnbek, Maruša Oblak, Matej Puc, Vito Weis; na posnetku: Hamza Aziz, Zaher Amini, Khalid Ali in Behnaz Aliesfahanipour. Besedilo je nastalo na podlagi pričevanj, zbranih v bazi podatkov Border Violence Monitoring Network. Pomoč pri raziskavi: Maja Ava Žiberna; asistenca režije: Ana Lorger in Nika Prusnik Kardum; dramaturška sodelavka: Katarina Morano; scenografija: Igor Vasiljev; kostumografija: Tina Pavlović; glasba, oblikovanje zvoka in videa: Blaž Gracar; svetovalka za jezik: Mateja Dermelj; prevod po tonskem posnetku: Barbara Skubic; oblikovalec luči, tehnični vodja predstave in rekviziter: Igor Remeta; producentka in vodja predstave: Tina Dobnik. Koprodukcija: Slovensko mladinsko gledališča in Maska Ljubljana. Premiera: 10. 6. 2020
Na fotografiji: Žiga Divjak (Borštnikova nagrada za najboljšo režijo)
Na fotografiji: scenografija predstave Gejm. Scenograf Igor Vasiljev je s selektivnim izborom realnih predmetov, ki simbolizirajo usode posameznikov, ustvaril pretresljivo instalacijo – "zemljevid" umiranja beguncev. Za scenografijo v uprizoritvi Gejm je prejel Borštnikovo nagrado za scenografijo.
Na fotografiji: Sara Dirnbek (Borštnikova nagrada za mlado igralko), Primož Bezjak in Matej Puc (Borštnikova nagrada za igro)
Na fotografiji: Maruša Oblak in Matej Puc (Borštnikova nagrada za igro)
Na fotografiji: Maruša Oblak
Na fotografiji: Sara Dirnbek (Borštnikova nagrada za mlado igralko)
Na fotografiji: Sara Dirnbek (Borštnikova nagrada za mlado igralko)
Na fotografiji: Matej Puc (Borštnikova nagrada za igro) in Maruša Oblak
Na fotografiji: Maruša Oblak
Na fotografiji: Primož Bezjak
Na fotografiji: Sara Dirnbek (Borštnikova nagrada za mlado igralko)
Na fotografiji: Vito Weis, Primož Bezjak in Sara Dirnbek (Borštnikova nagrada za mlado igralko)
Na fotografiji: Vito Weis in Primož Bezjak
Na fotografiji: Vito Weis
Na fotografiji: Matej Puc (Borštnikova nagrada za igro) in Maruša Oblak
Na fotografiji: Maruša Oblak, Primož Bezjak in Vito Weis
Na fotografiji: Maruša Oblak, Primož Bezjak in Vito Weis
Na fotografiji: Sara Dirnbek (Borštnikova nagrada za mlado igralko)
Na fotografiji: Maruša Oblak
Na fotografiji: Vito Weis
Na fotografiji: Matej Puc (Borštnikova nagrada za igro), Maruša Oblak in Vito Weis
Na fotografiji: Vito Weis in Primož Bezjak
Na fotografiji: Primož Bezjak in Vito Weis
Na fotografiji: Matej Puc (Borštnikova nagrada za igro)
Na fotografiji: Vito Weis, Primož Bezjak, Sara Dirnbek (Borštnikova nagrada za mlado igralko), Matej Puc (Borštnikova nagrada za igro) in Maruša Oblak
Na fotografiji: Vito Weis
Na fotografiji: ekipa predstave po premieri v zaodrju: Primož Bezjak, Urška Brodar, Vito Weis, Hamza Aziz, Khalid Ali, Zaher Amini, Žiga Divjak, Sara Dirnbek, Tibor Mihelič Syed, Maruša Oblak, Igor Vasiljev, Matej Puc, Tina Pavlović, Ava Maja Žiberna, Tina Dobnik, Nika Prusnik Kardum
Jette Ostan Vejrup se je rodila leta 1962 v Gørdingu na jugozahodu Danske, kjer je obiskovala osnovno šolo. Po končani gimnaziji v Esbjergu (Esbjerg Statsskole, 1981) je leto dni potovala po Evropi in tedanji Sovjetski zvezi, že v naslednjem študijskem letu (1982–1983) pa se je posvetila študiju dramske igre na mednarodni Akademiji za gledališče v Århusu (Århus Teater Akademi). Proti koncu študijskega leta (1983) jo je pot zanesla čez lužo v ZDA, kjer je kot Il dottore tri mesece nastopala v predstavi Dell'arte Vikings po ulicah New Orleansa.
Leta 1984 je bila sprejeta na študij igre na znameniti mednarodni gledališki šoli Jacquesa Lecoqa v Parizu (École Intenational de théâtre Jacques Lecoq) in tam spoznala kasnejšega soproga, dramskega igralca Borisa Ostana, kar jo je nekaj let kasneje pripeljalo v Slovenijo. Po vrnitvi iz Pariza je na Danskem poučevala gib in improvizacijo, režirala in igrala, se skupaj z možem Borisom pridružila londonski igralski skupini Theatre de Complicité in se z njo podala na mednarodno gostovanje. Leta 1989 je ponovno nastopala na Danskem, a tudi prvič kot igralka delala v Sloveniji, in sicer v mini drami Železniške informacije v Eksperimentalnem gledališču Glej. Avtorska ekipa je za projekt leta 1989 prejela Borštnikovo diplomo in denarno nagrado za posebne dosežke. Od leta 1989 je živela in ustvarjala v Sloveniji, leta 2020 pa se je vrnila na Dansko in se posvetila prevajanju.
V 90. letih 20. stoletja je kot »svobodnjakinja« ustvarjala ter nastopala v slovenskih institucionalnih in neinstitucionalnih gledališčih. Najprej je interpretirala vloge, v katerih ni veliko govorila, sčasoma pa dobivala tudi takšne z vse več besedila. Med letoma 1994 in 1997 je v izjemno priljubljeni humoristični televizijski seriji Teater Paradižnik igrala Gudrun, Danko, ki se uči slovenščino, in z njo dosegla prepoznavnost v najširši slovenski javnosti. Med njeni avtorskimi projekti velja izpostaviti Palčico (Lutkovno gledališče Ljubljana, 1999) in Grdega račka (Cankarjev dom in Bunker, 2003). Od leta 2004 je stalna članica Mestnega gledališča ljubljanskega, s katerim je tudi nastopila v tekmovalnem programu 56. Festivala Borštnikovo srečanje v predstavi Sedem dni. Od takrat le izjemoma nastopa drugod, v matičnem gledališču pa praviloma pripravi po dve novi vlogi na sezono.
Jette Ostan Vejrup je s svojimi odrskimi kreacijami požela priznanje in navdušenje tako slovenskega občinstva kot kritike in strokovne javnosti. Ob že omenjeni Borštnikovi nagradi za Železniške informacije je prejela še tri Borštnikove nagrade za igro (za Ivono v predstavi Ivona, princesa Burgundije, 1991; za Fräulein Schneider v Kabaretu, 2007; za Hero v Iliadi, 2015), dve zlati paličici (za vlogi Ogledala in Norca v predstavi Sneguljčica, 1998; za avtorstvo in izvedbo igralskega monologa Grdi raček, 2005) ter Dnevnikovo nagrado (za vlogo Harper Regan, 2011). Dnevnikovo nagrado je prejela tudi leta 2018 za vse tri vloge, ki jih je odigrala v pretekli sezoni (za vlogo Hipolite v uprizoritvi Sen kresne noči, ki jo je po motivih istoimenske igre Williama Shakespeara zrežiral Jernej Lorenci; za vlogo Levive v drami Hanoha Levina Življenje kot delo, ki jo je zrežiral Andrej Jus; in za vlogo Birgitte Mrak v kriminalni nadaljevanki Praznina spomina Barbare Zemljič, ki jo je zrežirala Nina Šorak). Leta 2022 je bila prejemnica nagrade Prešernovega sklada za več premiernih vlog v zadnjih letih: bila je Klitajmestra v uprizoritvi Ta nesrečni rod Zinnie Harris v režiji Ivane Djilas in Imelda Marcos v uprizoritvi Taka sem kot vi, rada imam jabolka Theresie Walser v režiji Borisa Ostana. Nastopila je v več vlogah v uprizoritvi Sedem dni Katarine Morano in Žige Divjaka v režiji Žige Divjaka, ter v več vlogah v uprizoritvi 2020 po motivih Yuvala Noaha Hararija v režiji Ivice Buljana.
Čeprav je bila in je morda za koga še zmeraj tujka, je v tridesetih letih ustvarjanja na slovenskem odru postala ena najvidnejših slovenskih igralk, ena tistih osebnosti slovenskega gledališča, ki prevprašujejo in premikajo meje slovenske umetnosti, kulture in tolerance. S svojim prodorom v slovenski gledališki prostor je igralka, ki po lastnih besedah še vedno usvaja slovenščino, a je kljub temu osvojila odre slovenskega gledališča, nedvomno razširila njegove meje. In pri tem zagotovo prepričljivo odgovorila na vprašanje:
Kako stati pred publiko in biti prepričljiva, da bodo vse te besede, ki pravzaprav niso moje, zazvenele kot moje?
Tudi če se morda zdi, da so danes medjezikovni prehodi težji, da so sodobni standardi odrskega jezika strožji in od igralca zahtevajo veliko bolj natančno obvladovanje vseh jezikovnih registrov, kot je v utemeljitvi kritično izpostavila Tea Rogelj, pa je Jette Ostan Vejrup dokaz za to, da se igralčeva, igralkina substanca skriva onkraj jezikovnih ovir, v enkratni in neponovljivi energiji telesa na odru, ki s svojo voljo in hotenjem proizvede razliko v gledalčevi percepciji realnega.
Igralka, ki vseskozi samokritično prevprašuje lastne jezikovne kompetence, ki so v klasičnem gledališču tako rekoč obvezni atribut celovite igralkine pojavnosti na odru, pa vendarle poudarja specifičen emfatični univerzum maternega jezika, ki ga je težko prenesti v katerikoli drugi jezik:
Ko kot otrok spregovoriš v maternem jeziku, so tvoje besede in zvoki tesno povezani s prvimi izkušnjami – izkušnjami čutenja, zavedanja svojega telesa, prve svetlobe, ki se spreminja, vetra, kaj imaš rad, česa ne maraš – in postopoma postanejo besede in doživetja en fenomen, en pojem. Ko pa se kot odrasel učiš tujega jezika, nalepiš nove besede na tebi že znane fenomene, vendar te tuje besede ne postanejo del morja izkušenj in spominov, ki jih nosiš iz otroških let. Prav iz tega morja izkušenj in doživetij pa igralci črpamo svojo prepričljivost. Včasih na odru, ko govorim svoj tekst – publika pa se na primer smeje –, del mene ne razume njihove reakcije, enostavno v celoti nisem del tega bistvenega pretoka med igralcem in njegovo publiko, ker te besede niso del moje biti. In velikokrat se sprašujem: a je tudi to del procesa? A bom imela drugačne izkušnje čez dvajset let?
Jette Ostan Vejrup je s svojim prodorom v slovenski gledališki prostor nedvomno razširila njegove meje: s človeško toplino in neulovljivo kompleksnostjo, z igralskim perfekcionizmom, prepletenim z bolečino samoironije in nalezljivo sproščenostjo humorja, z izkušnjo tujke v tem, kar se vsem ostalim lahko zdi domače ali samoumevno, je slovensko gledališko krajino obogatila za nove odrske izkušnje, pri tem pa je slovenskemu gledalcu in gledalki ponudila možnost primerjave, širila meje poznanega sveta in na stežaj razprla prostor dialoga, ki je pravzaprav izhodiščni ustvarjalni impulz gledališke umetnosti.
Besedilo je povzeto po utemeljitvi, ki jo je napisala Tea Rogelj.
Strokovna žirija za podelitev Borštnikovega prstana: Mojca Jan Zoran, Matjaž Zupančič, Petra Vidali, Peter Boštjančič in Marinka Poštrak.
Marjana Ravnjak: Portret Jette Vejrup Ostan (RTV SLO, oddaja Umetnost igre, 13.9.2021) I Pogovor z prejemnico Borštnikovega prstana, Jette Ostan Vejrup (SLOGI, 29.6.2021) I Tatjana Zemljič: Jette Ostan Vejrup: Z improvizacijo v slovenskem jeziku se mi je odprlo novo polje (STA, 3.2.2022)
Na fotografiji: Jette Ostan Vejrup in Boris Ostan v predstavi Železniške informacije v režiji Nevenke Koprivšek
Na fotografiji: Jette Ostan Vejrup (Ivona) in Boris Ostan (Princ Filip) v predstavi Ivona, princesa Burgundije v režiji Paula Jona Cooka
Na fotografiji: Jette Ostan Vejrup (Hana) v predstavi Hana Tiger v režiji Barbare Hieng Samobor
Na fotografiji: Jette Ostan Vejrup (Dona Inez), Lenka Ferenčak (Seviljska vdova), Marija Benko (Seviljska vdova), Alenka Vipotnik (Seviljska vdova), Marijana Brecelj (Dona Elvira) in Marko Okorn (Don Balthazar Lopez) v predstavi Don Juan ali Ljubezen do geometrije v režiji Barbare Hieng Samobor
Na fotografiji: Polona Juh (Hedvig Ekdal), Janez Hočevar (Stari Ekdal), Boris Ostan (Hjalmar Ekdal), Jette Vejrup Ostan (Gina Ekdal) in Pavle Ravnohrib (Gregers Werle) v predstavi Družinski album v režiji Mete Hočevar
Na fotografiji: Jette Ostan Vejrup in Sebastijan Cavazza v predstavi Ura, ko nismo ničesar vedeli drug o drugem v režiji Ernsta M. Binderja
Na fotografiji: Jette Ostan Vejrup (Helena Charles) in Igor Samobor (Jimmy Porter) v predstavi Ozri se v gnevu v režiji Janeza Pipana
Na fotografiji: Jette Ostan Vejrup (Ameša) in Boris Cavazza (Zaratuštra) v predstavi Tako je umrl Zaratuštra v režiji Janeza Pipana
Na fotografiji: Igor Samobor (Macbeth), Jette Ostan Vejrup (1. čarovnica), Nataša Barbara Gračner (Hekata), Petra Govc (3. čarovnica) in Maja Sever (2. čarovnica) v predstavi Macbeth v režiji Janeza Pipana
Na fotografiji: Jette Ostan Vejrup (Norec, ogledalo) in Nina Valič (Mačeha) v predstavi Sneguljčica v režiji Barbare Hieng Samobor
Na fotografiji: Jette Ostan Vejrup v predstavi Palčica. Predstava Palčica je bila avtorski projekt Jette Ostan Vejrup. To je bila prva predstava iz ciklusa avtorskih projektov s skupnim naslovom »Na obisku«.
Na fotografiji: Katja Levstik (Stara cipa), Alojz Svete (Jakob), Jette Ostan Vejrup (Molly), Barbara Levstik (Betty) in Maja Sever (Vixen) v predstavi Opera za tri groše v režiji Matjaža Zupančiča
Na fotografiji: Jette Ostan Vejrup (Kmetica) in Boris Ostan (Brat Martin) v predstavi Svetniki v režiji Jake Ivanca
Na fotografiji: Jette Ostan Vejrup (Grofica vnukinja Hrjumina) in Uroš Smolej (Aleksander Andrejevič Ča), v ozadju Jana Neva Flajs (Četrta knežna), Majda Grbac (Kneginja Tugouhovska) in Marija Lojk Tršar (Grofica babica Hrjumina) v predstavi Gorje pametnemu v režiji Zvoneta Šedlbauerja
Na fotografiji: Jette Ostan Vejrup in Karin Komljanec v predstavi Vse o ženskah v režiji Barbare Hieng Samobor
Na fotografiji: Tines Špik (tretji otrok), Mojca Špik (drugi otrok), Ana Špik (prvi otrok), Jette Ostan Vejrup (Lužarica), Franc Markovčič (Jožef Kantor) in Stannia Boninsegna (Hana) v predstavi Kralj na Betajnovi v režiji Zvoneta Šedlbauerja
Na fotografiji: Jette Ostan Vejrup in Iva Zupančič v predstavi Ko mine (po motivih Jesenske sonate Ingmarja Bergmana) v režiji Mateja Filipčiča
Na fotografiji: Janez Starina (Herr Shultz) in Jette Ostan Vejrup (Fraüelin Schneider) v predstavi Kabaret v režiji Stanislava Moše
Na fotografiji: Jette Ostan Vejrup (mama) in Gašper Tič (Petr) v predstavi Zgodbe vsakdanje norosti v režiji Barbare Hieng Samobor
Na fotografiji: Bernarda Oman (Maša), Tanja Ribič (Irina) in Jette Ostan Vejrup (Olga) v predstavi Tri sestre v režiji Borisa Kobala
Na fotografiji: Gregor Čušin (Bienstock), Jette Ostan Vejrup (Sladka Sue), Uroš Smolej (Jerry, Daphne) in Gregor Gruden (Joe, Josephine) v predstavi Sugar - Nekateri so za vroče v režiji Stanislava Moše
Na fotografiji: Gregor Gruden (Kajetan)in Jette Ostan Vejrup (gospa Magda) v predstavi Ples na vodi v režiji Barbare Hieng Samobor
Na fotografiji: Jette Ostan Vejrup (Andreja), Tanja Dimitrievska (tajnica) in Gašper Tič (Mocart) v predstavi Reklame, seks, požrtija v režiji Matjaža Zupančiča
Na fotografiji: Milan Štefe (Jakob) in Jette Ostan Vejrup (Ankica) v predstavi Drama o Mirjani in tistih okrog nje v režiji Dušana Jovanovića
Na fotografiji: Jette Ostan Vejrup (Harper Regan) v predstavi Harper Regan v režiji Borisa Ostana
Na fotografiji: Boris Ostan (Argan) in Jette Ostan Vejrup (Beralda) v predstavi Namišljeni bolnik v režiji Mileta Koruna
Na fotografiji: Nika Rozman (Katerina), Jette Ostan Vejrup (Fjokluša), Boris Ostan (Savel Prokofjič Dikoj) in Jaka Lah (Vanja Kudrjaš) v predstavi Nevihta v režiji Jerneja Lorencija
Na fotografiji: Jette Ostan Vejrup v predstavi Korak v dvoje po Pii in Pinu po dramaturški zasnovi Andreje Kopač
Na fotografiji: Domen Valič (Flynn) in Jette Ostan Vejrup (Pripovedovalka, Ona) v predstavi Črna žival žalost v režiji Ivice Buljana
Na fotografiji: Jette Ostan Vejrup (Léontine) in Ana Dolinar (Phocion, Léonide) v predstavi Triumf ljubezni v režiji Sebastijana Horvata
Na fotografiji: Jette Ostan Vejrup (Lizistrata) v predstavi Lizistrata v režiji Mateje Koležnik
Na fotografiji: Tjaša Železnik (Daisy Buchanan), Nina Rakovec (Myrtle Wilson), Ajda Smrekar (Jordan Baker), Jaka Lah (gospod McKee), Boris Kerč (Henry C. Gatz), Jette Ostan Vejrup (Čukasta), Matej Puc (Jay Gatsby) in Boris Ostan (Meyer Wolfsheim) v predstavi Veliki Gatsby v režiji Ivice Buljana
Na fotografiji: Jette Ostan Vejrup (Hera) in Matej Puc (Zevs) v predstavi Iliada v režiji Jerneja Lorencija
Na fotografiji: Mirjam Korbar Žlajpah in Jette Ostan Vejrup v predstavi Dogodek v mestu Gogi v režiji Jaše Kocelija
Na fotografiji: Jette Ostan Vejrup (sofija, ta tretja) v predstavi Sedem kuharic, štirje soldati in tri sofije v režiji Diega de Brea
Na fotografiji: Jana Zupančič (Ana) in Jette Ostan Vejrup (Karin) v predstavi Pogovori na štiri oči v režiji Nikite Milivojević
Na fotografiji: Jette Ostan Vejrup na koncertu igralcev MGL in študentov AGRFT leta 2016
Na fotografiji: Iva Krajnc (Dunja Kralj, Mašina sestra, 42 let) in Jette Ostan Vejrup (Karolina Amruš, 92 let) v predstavi 3 zime v režiji Barbare Samobor Hieng
Na fotografiji: Jette Ostan Vejrup (Yvonne Blum) v predstavi Bella figura v režiji Mateje Kokol
Na fotografiji: Jette Ostan Vejrup, Boris Ostan, Pia Zemljič in Nina Valič v predstavi Vojna in mir v režiji Silvia Purcăreta
Na fotografiji: Jette Ostan Vejrup na koncertu igralcev MGL in študentov AGRFT leta 2017
Na fotografiji: Primož Pirnat (Tezej, atenski knez) in Jette Ostan Vejrup (Hipolita, amazonska kraljica) v predstavi Sen kresne noči v režiji Jerneja Lorencija. Avtorski projekt Jerneja Lorencija po igri Williama Shakespeara.
Na fotografiji: Jette Ostan Vejrup (Leviva) v predstavi Življenje kot delo v režiji Andreja Jusa
Na fotografiji: Maruša Majer (Irena Novak) in Jette Ostan Vejrup (Birgitte Mrak) v predstavi Praznina spomina – epizoda 1 v režiji Nine Šorak
Na fotografiji: Jette Ostan Vejrup (Klitajmestra) v predstavi Ta nesrečni rod v režiji Ivane Djilas
Na fotografiji: Jette Ostan Vejrup (gospa Imelda) v predstavi Taka sem kot vi, rada imam jabolka v režiji Borisa Ostana
Na fotografiji: Iztok Drabik Jug in Jette Ostan Vejrup v predstavi Sedem dni v režiji Žige Divjaka
Na fotografiji: Jette Ostan Vejrup v predstavi 2020 v režiji Ivice Buljana. Znanstveni kabaret po motivih besedil Y. N. Hararija.
Izseki iz predstav: Sedem dni (Katarina Morano in Žiga Divjak, režija: Žiga Divjak, 2019); Taka sem kot vi, rada imam jabolka (Theresia Walser, režija: Boris Ostan, 2019); Ta nesrečni rod (Zinnie Harris, režija: Ivana Djilas, 2019); 2020 (po motivih besedil Y. N. Hararija, režija: Ivica Buljan, 2020)
Strokovna žirija za Borštnikov prstan (Mojca Jan Zoran, Matjaž Zupančič, Petra Vidali, Peter Boštjančič in Marinka Poštrak) je odločila, da Borštnikov prstan 2021 prejme igralka Jette Ostan Vejrup.
Strokovna žirija 56. Festivala Borštnikovo srečanje (Ivan Medenica, Haris Pašović, Norbert Rakowski, Vilma Štritof in Barbara Orel) je podelila naslednje nagrade:
- Velika Borštnikova nagrada za najboljšo uprizoritev: Gejm v režiji Žige Divjaka v koprodukciji Slovenskega mladinskega gledališča in Maske Ljubljana.
- Borštnikova nagrada za najboljšo režijo: Žiga Divjak za režijo uprizoritve Gejm v koprodukciji Slovenskega mladinskega gledališča in Maske Ljubljana.
- Štiri Borštnikove nagrade za igro: Vladimir Vlaškalić v uprizoritvi Grmače v produkciji Drame Slovenskega narodnega gledališča Maribor s Konservatorijem za glasbo in balet Maribor; Maša Derganc v uprizoritvi Alice v postelji v produkciji Slovenskega narodnega gledališča Drama Ljubljana; Matej Puc v uprizoritvah Gejm v koprodukciji Slovenskega mladinskega gledališča in Maske Ljubljana in Sedem dni v produkciji Mestnega gledališča ljubljanskega; Gašper Malnar v uprizoritvi Sedem vprašanj o sreči v koprodukciji Lutkovnega gledališča Ljubljana in Slovenskega mladinskega gledališča.
- Borštnikova nagrada za mlado igralko: Sara Dirnbek v uprizoritvi Gejm v koprodukciji Slovenskega mladinskega gledališča in Maske Ljubljana.
- Borštnikova nagrada za scenografijo: Igor Vasiljev v uprizoritvi Gejm v koprodukciji Slovenskega mladinskega gledališča in Maske Ljubljana.
- Borštnikova nagrada za dramaturgijo: Katarina Morano v uprizoritvi Gejm v koprodukciji Slovenskega mladinskega gledališča in Maske Ljubljana.
- Borštnikova nagrada za oblikovanje svetlobe: Borut Bučinel v uprizoritvi Grmače v produkciji Drame Slovenskega narodnega gledališča Maribor s Konservatorijem za glasbo in balet Maribor.
- Borštnikova nagrada za glasbo in oblikovanje zvoka: Blaž Gracar v uprizoritvah Gejm v koprodukciji Slovenskega mladinskega gledališča in Maske Ljubljana in Sedem dni v produkciji Mestnega gledališča ljubljanskega.
- Borštnikova nagrada po presoji žirije: Lutkovno gledališče Ljubljana in Slovensko mladinsko gledališče za produkcijo uprizoritve Sedem vprašanj o sreči.
Zaključno mnenje žirije (Vilma Štritof - predsednica, Ivan Medenica, Haris Pašović, Norbert Rakowski in Barbara Orel) o 56. Festivalu Borštnikovo srečanje:
Epidemija je radikalno posegla v gledališko stvarnost in za dobro leto dni domala zaustavila delo gledaliških ustvarjalcev. V izrednih razmerah je bila tudi izvedba Festivala Borštnikovo srečanje negotova. Po prekinitvi festivalskega dogajanja oktobra lani je bil letošnji termin iz meseca maja prestavljen in v celoti izveden v juniju. Organizatorjem je uspelo obdržati kontinuiteto tako v slovenskem kot v mednarodnem delu programa. Žirija si je v tekmovalnem programu ogledala osem uprizoritev, saj dveh izmed desetih izbranih iz sezone 2019/2020 ni bilo več mogoče obnoviti. Selekcija izkazuje širok spekter raznolikih avtorskih poetik, izvedbenih pristopov in produkcijskih modelov. Zastopane so vse generacije gledaliških ustvarjalcev, med katerimi vidno izstopa mlajša. V žiriji so prevladovali strokovnjaki iz tujine, zato je njen pogled pretežno usmerjala mednarodna vizura. Ob preizpraševanju samoumevnosti slovenskega gledališkega in kulturnega konteksta žirija ugotavlja, da slovensko gledališče dokazuje svojo vitalnost in družbeno odgovornost na visoki profesionalni ravni, ob tem pa ostaja prostor živega srečevanja, izmenjave in refleksije. Občinstvo se je vrnilo v gledališče in verjamemo, da bo spremljalo gledališko ustvarjalnost, Festival Borštnikovo srečanje pa bo še naprej deloval povezovalno in pretočno, v nenehnem dinamičnem odnosu z družbo in ljudmi, ki ga ustvarjajo.
Nagrado Društva gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije za najboljšo uprizoritev pretekle sezone (2019/2020) prejme uprizoritev BIOKOZMIZEM::IZREKA po motivih Marka Breclja in Marka Mlačnika, v režiji Dragana Živadinova in produkciji Zavoda Delak.