Iz utemeljitve podelitve Borštnikovega prstana
Ker se o damah ne govori, koliko so stare, bomo povedali le, da je bila rojena leta 1942 v Trstu. Letnica in kraj rojstva jasno povesta, v kako hudem času in v kako izpostavljenem okolju je preživljala otroštvo naša lavreatka. Ni ji bilo še dve leti, ko so ji fašisti ustrelili očeta kot talca, tik pred koncem vojne pa sta z mamo po čudežnem naključju preživeli še bombardiranje predela Trsta, kjer so živeli in ostali čisto brez vsega. Takrat se je začelo njeno romanje od none na Krasu do tet na Kočevskem in v Beli krajini. Šele čez nekaj let sta z mamo mogli zaživeti skupaj, najprej v Sežani in pozneje v Kopru, kjer je obiskovala srednjo šolo. A življenje ji tudi takrat ni prizanašalo. Mama je bila več let hudo bolna in zato tudi denarja ni bilo.
Že od malega je hotela postati igralka. Na kraški gmajni so na električni daljnovod privezane rjuhe služile za zavese in pred njimi je igrala za druge otroke, mamo, teto in sosedo. Kljub vsem oviram se ji je uresničila velika želja – sprejeta je bila na igralsko akademijo in za preživetje bila pripravljena zjutraj po Ljubljani razvažati mleko ali časopise. Ob koncu študija na AGRFT je bila Minu krhka, skromna, čedna, drobna, a obetajoča začetnica. Ker jo je ljubezen vlekla v Celje, je odklonila ponujeni angažma v ljubljanski Drami. V Slovenskem ljudskem gledališču v Celju je bila najprej v obveznih vlogah mladih igralk ranljiva in lepa v mladinskih igrah Jing Tai, Trnuljčica, Princesa Violeta, Pepelka in drugih, pa mladostna naivka Vida v Rendez-vousu, Malika v Varhu, Manica v Desetem bratu, Corry v Bosa v parku, a že v Celju nosilka težkih vlog sodobnih avtorjev kakor Jessica v Sartrovih Umazanih rokah ali Veronika Deseniška, najprej v Novačanovem Hermanu Celjskem in potem še osupljiva Župančičeva Veronika, ko se je prvič predstavila leta 1970 na Tednu slovenske drame, takrat prvič poimenovanem Borštnikovo srečanje. V Celju je v osmih sezonah odigrala 34 vlog.
Potem jo je na srečo Drame SNG Maribor Branko Gombač povabil v Maribor. Bila je Nežka v Matičku, Helenca v Ščukah, Micka v Kranjskih komedijantih; vloge v delih slovenskih avtorjev je kronala s Šeligovo Lepo Vido, za katero je že v času Štihovega vodenja Drame in v režiji »njenega« celjskega režiserja Francija Križaja dobila Borštnikovo nagrado in diplomo, nagrado Prešernovega sklada in nagrado publike na Sterijevem pozorju v Novem Sadu. »Otožno sloka postava polega na kanapeju, sivkasta skoraj žalna obleka, nemirna ženska duša. Hlastne, nemočne, natanko premišljene kretnje,« je takrat zapisal Andrej Inkret. V tem bolj zunanjem opisu vloge ni najti odgovora, od kod njena moč. Ta je v odrski prezenci, kot smo pravili nekoč, a jo moramo imenovati predvsem karizma. Vasja Predan pravi, da je »ustvarila magistralno kreacijo«. »Dejal bi,« piše, »da je igralka obarvala Vido samosvoje: temperament in strast je presnovala v racionalno, zavestno ter intelektualno voljo … Racionalizirana volja in razumnost sta bili domala idealen most med ženskostjo in hrepenenjskimi strastmi in prav ta most je vgradil Vidi izjemno plastiko in moč …« Ne bomo iskali ocen v kritikah, omenimo pa vsaj še nekaj nepozabnih vlog: Sofoklejeva Elektra, Sofja Pavlovna v Gorje pametnemu, Nell v Koncu igre, Irena v Ibsenovi drami Ko se mrtvi prebudimo, Ines v Sartrovih Zaprtih vratih, Olga v Treh sestrah, Sonja v Stričku Vanji … Dobila je Glazerjevo nagrado za vloge Markize Marteuill v Nevarnih razmerjih, Vido v Vojakih zgodovine in Marijo v drami Help Vinka Möderndorferja.
Morda sta jo tudi igralsko nelagodje in občutek odvečnosti v spektaklih Tomaža Pandurja odpeljala na gostovanja v Trst, kjer je igrala Sue Bayliss v Millerjevi drami Vsi moji sinovi ali Dunjaško v Češnjevem vrtu. Takrat so tudi s štirimi kolegi igralci iz tržaškega gledališča ustanovili skupino z imenom »Popotni komedijanti« in pet let poleti razveseljevali zamejske Slovence v Italiji in Avstriji. Po končanem obdobju predvsem vizualnega gledališča v Mariboru se je vrnila in odigrala še jubilejno poslovilno vlogo Mary Tyrone v O`Neillovi drami Dolgega dne potovanje v noč …
V zadnjih letih je veliko snemala na Radiu Trst A za slovenski program, aktivno pomaga pri vodenju ljubiteljske igralske družine na Krasu, kjer zdaj večinoma živi, in poučuje v gledališki šoli Studio Art pri Slovenskem stalnem gledališču v Trstu.
Tone Partljič,
predsednik Sveta Festivala Borštnikovo srečanje
Minu Kjuder - sigledal.org | Še zmeraj sem tukaj in igram! - www.dnevnik.si | Borštnikov prstan si nadane Minu Kjuder - www.rtvslo.si | Minu Kjuder, oddaja Igralci brez maske, 1. del - www.rtvslo.si, 03.02.2013 | Minu Kjuder, oddaja Igralci brez maske, 2. del - www.rtvslo.si, 10.02.2013
E-razstava Borštnikovo srečanje 2010 (Janez Hočevar, Borštnikov prstan 2010) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2011 (Milada Kalezić, Borštnikov prstan 2011) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2012 (Igor Samobor, Borštnikov prstan 2012) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2013 (Olga Kacjan, Borštnikov prstan 2013) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2014 (Vlado Novak, Borštnikov prstan 2013) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2015 (Ljerka Belak, Borštnikov prstan 2015) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2016 (Dare Valič, Borštnikov prstan 2016) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2017 (Saša Pavček, Borštnikov prstan 2017) | E-razstava Prejemnice in prejemniki Borštnikovega prstana (1970-2016)
Na fotografiji: Franci Gabrovšek (Pavel) in Minu Kjuder (Ančka)
Na fotografiji: Minu Kjuder (Io)
Na fotografiji: Minu Kjuder (Nora), Branko Grubar (Helmer)
Na fotografiji: Minu Kjuder (Jing Tai) in Franci Gabrovšek (Sien Bo) v predstavi Rdeče in modro v mavrici v režiji Jura Kislingerja.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Zdenka) v predstavi Jubilej v režiji Branka Gombača.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Nina), Janez Bermež (Maks), Mija Mencej (Frančka) in Drago Kastelic (Franc Bernot) v predstavi Kralj na Betjanovi v režiji Jura Kislingerja.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Veronika Deseniška) v Hermanu Celjskem v režiji Branka Gombača.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Gospodična Mailka) v predstavi Varh v režiji Bogomila Faturja.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Jessica) v predstavi Umazane roke v režiji Francija Križaja.
Na fotografiji: Minu Kjuder v predstavi Beseda ni konj v režiji Francija Križaja.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Truljčica) v istoimenski predstavi v režiji Jura Kislingerja.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Alarica) v predstavi Iz zla se zlo rodi v režiji Francija Križaja.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Princesa Violeta) v predstavi Čarobna piščalka v režiji Janeza Drozga.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Cecily) in Mira Mencej (Gwendolyn) v predstavi Zares čuden par v režiji Francija Križaja.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Pepelka), Nada Božič (Mati), Mija Mencej (Kunigunda) in Jana Šmid (Rozamunda) v predstavi Pepelka v režiji Pavla Jeršina.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Corje Bratter) v predstavi Bosa v parku v režiji Mirča Kragelj.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Lulu) v predstavi Avgust Avgust, avgust v režiji Branka Gombača.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Katrina) v predstavi Boter Andrash v režiji Branka Gombača.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Zofija) v predstavi Izgubljeni sin v režiji Franceta Jamnika.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Vaščanka) v predstavi Apokalipsa v režiji Branka Gombača.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Kraljica) v predstavi Rihard II. v režiji Branka Gombača.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Elektra) v istoimenski predstavi v režiji Dina Radojevića.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Lepa Vida) v istoimenski predstavi v režiji Francija Križaja.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Sofija Pavlovna) v predstavi Gorje pametnemu v režiji Jura Kislingerja.
Na fotografiji: Minu Kjuder v predstavi Butalci v režiji Vesne Arhar.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Porcija) v predstavi Julij Cezar v režiji Jura Kislingerja.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Janina) v predstavi Pahljača v režiji Voje Soldatovića.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Tereza), Ana Veble (Katarina) in Vlado Novak (Gabrijel) v predstavi Kongres v režiji Branka Gombača.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Nell) in Vlado Novak (Nagg) v predstavi Konec igre v režiji Igorja Likarja.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Marthe) v predstavi Poletje v režiji Voje Soldatovića.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Irena) v predstavi Ko se mrtvi prebudimo v režiji Želimirja Mesarića.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Ženska z lutko) v predstavi Veliki briljantni valček v režiji Petra Večka.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Lavinja, Eli) v predstavi Mirakel o Sveti Neži v režiji Aleša Jana.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Marjorie) in Milena Muhič (Patricia) v predstavi Skrajnosti v režiji Jakova Sedlarja.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Kabaretska pevka) v predstavi Erotični kabaret Bertolta Brechta v režiji Mire Erceg.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Vida) v predstavi Vojaki zgodovine v režiji Jožeta Babiča.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Markiza de Merteuil) in Peter Boštjančič (Vikont de Valmont ) v predstavi Nevarna razmerja v režiji Mira Medjimorca.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Marija) v predstavi Help v režiji Vinka Möderndorferja.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Grofica de Saint Fond) v predstavi Mishima v režiji Mateje Koležnik.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Gospa Tereza) v predstavi Dogodek v mestu Gogi v režiji Damirja Zlatarja Freya.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Dunjaša) in Vladimir Jurc (Lopahin J.Aleksejevič) v predstavi Češnjev vrt v režiji Borisa Kobala.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Gospod Johansen) v predstavi Samomor kitov v režiji Maria Uršiča.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Županja) in Alojz Svete (Zlodej) v predstavi Pohujšanje v dolini šentflorjanski v režiji Samota M. Strelca.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Mary Cavan Tyron) v predstavi Dolgega dne potovanje v noč v režiji Zvoneta Šedlbauerja.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Sue Bayliss ) v predstavi Vsi moji sinovi v režiji Zvoneta Šedlbauerja.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Ženska) v predstavi Smrt trgovskega potnika v režiji Mateje Koležnik.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Cvetka) in Maja Blagovič (Katra) v predstavi Campiello v režiji Zijaha Sokolovića.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Štefka) in Vladimir Jurc (Franček) v predstavi Šoferji za vse čase v režiji Borisa Kobala.
Na fotografiji: Minu Kjuder (Teta Savka) in Saša Pavček (Ana Živana Tavčar Simčič) v predstavi Gospa ministrica v režiji Dušana Jovanovića.
Pogovor z Minu Kjuder, prejemnico Borštnikovega prstana 2009, je potekal v Slovenskem gledališkem inštitutu dne 16. 6. 2015, vodila ga je Ana Perne.. Pogovor je bil enajsti v nizu srečanj s prejemnicami in prejemniki Borštnikovega prstana, ki jih je v okviru praznovanja 50. obletnice Festivala Borštnikovo srečanje pripravil Slovenski gledališki inštitut. Izbor odlomkov: Ana Perne (SLOGI). Snemanje: Dušan Nelec, Mihael Čepéljnik (SLOGI). Montaža: David Verlič / E-fronta.
Strokovna žirija 44. Festivala Borštnikovo srečanje v sestavi Mario Brandolin, Gregor Butala, dr. Maja Haderlap, mag. Mojca Jan Zoran in dr. Blaž Lukan, je Veliko nagrado FBS za najboljšo uprizoritev podelila uprizoritvi Macbeth po Shakespearu Heinerja Müllerja v režiji Ivice Buljana in produkciji Mini teatra in koprodukciji Novega kazališta Zagreb, Cankarjevega doma Ljubljana in ZeKaeM Zagreb in v utemeljitvi zapisala:
Uprizoritev Macbeth po Shakespearu raste v asketski, a celovit, na videz neobvladljiv in nevaren organizem, v uprizoritveno telo, ki pa vseskozi dramaturško in režijsko premišljeno vodi nastopajoče po robovih čiste moči ter v svoj tok neubranljivo povleče še gledalca.
Buljanov Macbeth za popoln učinek ne potrebuje ničesar razen igralcev, zanaša se na njihovo mladostno, moško energijo, ki ji dodaja izkušenost dveh igralk, ene prav tako v moški vlogi, in jih spusti v gladiatorsko areno, kjer poteka boj telo na telo, v katerem ni nikomur prizanešeno, hkrati pa se nenehno zaveda, da je arena tudi gledališki oder, na katerem se je mogoče poigravati, kolikor se da, in se igre tudi v vsakem trenutku zavedati. Macbethova surova igra se odvija v neposredni bližini gledalca, ki hočeš nočeš tudi sam postane del te peklenske, do dna razgaljene uprizoritve.
Marko Mandić je prejel Borštnikovo nagrado za igro, ki jo je žirija utemeljila z naslednjimi besedami:
Marko Mandić je odigral Macbetha z neustavljivo, a vseskozi nadzorovano močjo, na skrajni meji razumskega in že čez njo, a hkrati iz samega jedra njegove eksistencialne in bivanjske resnice.
Mandićev Macbeth je zdaj otrok, ki razdira svet za zabavo, zdaj sin, ki z materino pomočjo preverja moč in oblast, zdaj ljubimec, ki pada v globine erotike in igre, zdaj človek z gonom po udejanitvi volje do moči zaradi nje same in zaradi slasti, ki prihaja z njenega dna, zdaj slehernik, ki ne more razumeti, da njegovo prizadevanje navsezadnje trči ob nedoumljivo, iracionalno moč, ki svet vendarle vrne na stari tir. Marko Mandić je do kraja telesen igralec, do zadnje mišice razgibana statua, ki pa ji še bolj kakor v svet usmerjena akcija robove kleše v sebe samega obrnjena in nenehno sprašujoča trpnost.
Jure Henigman je prejel Borštnikovo nagrado za mladega igralca:
Igro Jureta Henigmana v različnih vlogah v uprizoritvi odlikujejo raznovrstni igralski izrazi, suverenost, natančnost in divja energija.
Kljub navzven prevladujoči divji energiji, ki je v igri Jureta Henigmana kot vodilo v polni meri prisotna od začetka do konca uprizoritve, so liki, ki jih igralec udejanja, natančno zasnovani, izrazno igralsko pestri in nadzorovani. Henigman igralsko ne podlega moči in energiji uprizoritve, temveč jo s svojimi, tudi tehnično izdelanimi vlogami, ustvarja, nadzoruje in stopnjuje do skoraj neznosne intenzitete.
Mini Teater Ljubljana | Macbeth po Shakespearu
Tragedija - Macbeth po Shakespearu (City Magazine, 6. 4. 2009) | Ti pa moraš vsakič vstopiti v nenapolnjen prostor (Večer, 14. 2. 2009) | Macbeth After Shakespeare (Mladina, 6. 2. 2009) | Oder (Indirekt, 6. 2. 2009) | Macbeth po Shakespearu (Reporter, 2. 2. 2009) | Fascinantan Macbeth našeg doba (Vjesnik, 5. 2. 2009) | Špricanje moškega principa (Indirekt, 5. 2. 2009) | Zlo je droga (Delo, 4. 2. 2009) | V uprizoritvenem ringu (Dnevnik, 2. 2. 2009) | Macbeth after Shakespeare (Indirekt, 2. 2. 2009) | Macbeth po Shakespearu (Radio Slovenija 1, 31. 1. 2009) | Predstava Macbeth v Cankarjevem domu (Val 202, 30. 1. 2009) | Macbeth s skalpelom in ob cenenem disku (TV Slovenija, 30. 1. 2009) | Macbeth after Shakespeare (Net.hr, 30. 1. 2009) | Avtotransfuzija za razmislek (Dnevnik, 30. 1. 2009) | Nasilje brez konca (Delo, 30. 1. 2009) | Macbeth after Shakespeare (Net, 30. 1. 2009) | Macbeth po Shakespearu (Mladina, 30. 1. 2009) | Hrvatska premijera Macbeth after Shakespeare (Totalportal, 29. 1. 2009) | Macbeth po Shakespearu (Indirekt, 30. 1. 2009) | Macbeth After Shakespeare (Seebiz, 28. 1. 2009) | Macbeth po Shakespearu zaokroža Muellerjevo trilogijo Mini teatra (Primorski dnevnik, 23. 1. 2009) | Ivica Buljan že tretjič s Heinerjem Muellerjem (Dnevnik, 24. 1. 2009) | Macbeth After Shakespeare / Macbeth po Shakespearu (Delo, 24. 1. 2009) | Macbeth po Shakespearu (Radio Kranj, 22. 1. 2009) | Macbeth po Shakespearu (Indirekt, 23. 1. 2009) | Macbeth After Shakespeare (Polet, 22. 1. 2009)
E-razstava Borštnikovo srečanje 2011 (Bartleby, pisar, Velika nagrada FBS 2011) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2012 (Nevihta, Velika nagrada FBS 2012) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2013 (Ponorela lokomotiva, Velika nagrada FBS 2013) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2014 (Svatba, Velika nagrada FBS 2014) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2015 (Hedda Gabler, Velika nagrada FBS 2015) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2016 (Učene ženske po motivih Molièrovih Učenih žensk, Velika nagrada 2016) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2017 (Nemoč, Velika nagrada 2017)
Premiera: 30. 1. 2009, Cankarjev dom, Štihova dvorana Režiser: Ivica Buljan Prevajalec: Milan Štefe Dramaturg: Diana Koloini Scenograf: son:DA Avtor glasbe: Mitja Vrhovnik Smrekar Koreograf: Tanja Zgonc Lektor: Mateja Dermelj Producent: Robert Waltl Oblikovalec luči: Franc Albrecht Fotograf: Miha Fras Zasedba: Marko Mandić, Milena Zupančič, Polona Vetrih, Jurij Drevenšek, Jure Henigman, Stipe Kostanić, Domen Valič, Anže Zevnik, Jose. Med müllerjevskimi variacijami Shakespearovih besedil je tudi eno prav posebno – Macbeth, ki priča o brutalni umetnosti prevajanja - prirejanja in ki je ostalo zapisano v analih vzhodnonemške gledališke kritike. To besedilo je takoj po nastanku v začetku sedemdesetih let izzvalo burne polemike. V reviji Sinn und Form je filozof Wolfgang Harich Müllerja obtožil zaradi pesimizma, s katerim je pretopil Shakespearovo tragedijo, in to povezal z valom nasilja in pornografije, s katerim je bila nasičena tedanja zahodnonemška umetnost. Müllerju v bran sta stopila Martin Linzer in Friedrich Dieckmann, ki sta menila, da ne gre za adaptacijo ali prevod, temveč za izvirno besedilo. Müllerjev Macbeth je zavestno oropan optimistične perspektive in vsakršne teleološke dimenzije. V svojem komentarju iz leta 1972 Müller pojasnjuje, da je vse od prvega prizora, v katerem se pojavijo čarovnice, čutil potrebo po modifikaciji besedila, v katerem bi ukinil metafizični substrat, še zlasti pa idejo »predestiniranosti«. Besedilo se ne začne več s čarovnicami, nadnaravne sile ne igrajo več pomembne vloge. Zgodovina nasilja nima konca, kri vodi v nove umore in vsak nov krog je še strašnejši. Heiner Müller je delo kondenziral, zločini sledijo drug drugemu in vse hitreje tvorijo peklenski krog. Monologi so radikalno skrajšani, trenutkov refleksije in ubesedenih pomislekov ni več. Shakespearov Macbeth se odloči ubiti Macduffovo družino, da bi utišal govorice, njegov müllerjevski sorodnik pa se je na ubijanje že navadil. Dramatik si ne pomišlja še bolj očrniti svojih junakov. Nikogar ne predstavi v pozitivni luči. Celo dobri Shakespearov kralj Duncan v didaskaliji na začetku tretjega prizora sedi na kupu trupel v obliki prestola. Macbeth je krvavi tiran, ki samo nadaljuje delo nekega prejšnjega krvavega tirana.
Na fotografiji: Jurij Drevenšek, Jure Henigman, Stipe Kostanić, Domen Valič, Anže Zevnik. Premiera: 30. 1. 2009, Cankarjev dom, Štihova dvorana Režiser: Ivica Buljan Prevajalec: Milan Štefe Dramaturg: Diana Koloini Scenograf: son:DA Avtor glasbe: Mitja Vrhovnik Smrekar Koreograf: Tanja Zgonc Lektor: Mateja Dermelj Producent: Robert Waltl Oblikovalec luči: Franc Albrecht Fotograf: Miha Fras Zasedba: Marko Mandić, Milena Zupančič, Polona Vetrih, Jurij Drevenšek, Jure Henigman, Stipe Kostanić, Domen Valič, Anže Zevnik, Jose
Na fotografiji: Jurij Drevenšek, Jure Henigman, Stipe Kostanić. Premiera: 30. 1. 2009, Cankarjev dom, Štihova dvorana Režiser: Ivica Buljan Prevajalec: Milan Štefe Dramaturg: Diana Koloini Scenograf: son:DA Avtor glasbe: Mitja Vrhovnik Smrekar Koreograf: Tanja Zgonc Lektor: Mateja Dermelj Producent: Robert Waltl Oblikovalec luči: Franc Albrecht Fotograf: Miha Fras Zasedba: Marko Mandić, Milena Zupančič, Polona Vetrih, Jurij Drevenšek, Jure Henigman, Stipe Kostanić, Domen Valič, Anže Zevnik, Jose
Na fotografiji: Jose in Stipe Kostanić. Premiera: 30. 1. 2009, Cankarjev dom, Štihova dvorana Režiser: Ivica Buljan Prevajalec: Milan Štefe Dramaturg: Diana Koloini Scenograf: son:DA Avtor glasbe: Mitja Vrhovnik Smrekar Koreograf: Tanja Zgonc Lektor: Mateja Dermelj Producent: Robert Waltl Oblikovalec luči: Franc Albrecht Fotograf: Miha Fras Zasedba: Marko Mandić, Milena Zupančič, Polona Vetrih, Jurij Drevenšek, Jure Henigman, Stipe Kostanić, Domen Valič, Anže Zevnik, Jose
Na fotografiji: Jose in Stipe Kostanić. Premiera: 30. 1. 2009, Cankarjev dom, Štihova dvorana Režiser: Ivica Buljan Prevajalec: Milan Štefe Dramaturg: Diana Koloini Scenograf: son:DA Avtor glasbe: Mitja Vrhovnik Smrekar Koreograf: Tanja Zgonc Lektor: Mateja Dermelj Producent: Robert Waltl Oblikovalec luči: Franc Albrecht Fotograf: Miha Fras Zasedba: Marko Mandić, Milena Zupančič, Polona Vetrih, Jurij Drevenšek, Jure Henigman, Stipe Kostanić, Domen Valič, Anže Zevnik, Jose
Na fotografiji: Jurij Drevenšek, Jure Henigman, Stipe Kostanić in Domen Valič. Premiera: 30. 1. 2009, Cankarjev dom, Štihova dvorana Režiser: Ivica Buljan Prevajalec: Milan Štefe Dramaturg: Diana Koloini Scenograf: son:DA Avtor glasbe: Mitja Vrhovnik Smrekar Koreograf: Tanja Zgonc Lektor: Mateja Dermelj Producent: Robert Waltl Oblikovalec luči: Franc Albrecht Fotograf: Miha Fras Zasedba: Marko Mandić, Milena Zupančič, Polona Vetrih, Jurij Drevenšek, Jure Henigman, Stipe Kostanić, Domen Valič, Anže Zevnik, Jose
Na fotografiji: Jurij Drevenšek, Jure Henigman, Stipe Kostanić in Domen Valič. Premiera: 30. 1. 2009, Cankarjev dom, Štihova dvorana Režiser: Ivica Buljan Prevajalec: Milan Štefe Dramaturg: Diana Koloini Scenograf: son:DA Avtor glasbe: Mitja Vrhovnik Smrekar Koreograf: Tanja Zgonc Lektor: Mateja Dermelj Producent: Robert Waltl Oblikovalec luči: Franc Albrecht Fotograf: Miha Fras Zasedba: Marko Mandić, Milena Zupančič, Polona Vetrih, Jurij Drevenšek, Jure Henigman, Stipe Kostanić, Domen Valič, Anže Zevnik, Jose
Na fotografiji: Stipe Kostanić in Domen Valič. Premiera: 30. 1. 2009, Cankarjev dom, Štihova dvorana Režiser: Ivica Buljan Prevajalec: Milan Štefe Dramaturg: Diana Koloini Scenograf: son:DA Avtor glasbe: Mitja Vrhovnik Smrekar Koreograf: Tanja Zgonc Lektor: Mateja Dermelj Producent: Robert Waltl Oblikovalec luči: Franc Albrecht Fotograf: Miha Fras Zasedba: Marko Mandić, Milena Zupančič, Polona Vetrih, Jurij Drevenšek, Jure Henigman, Stipe Kostanić, Domen Valič, Anže Zevnik, Jose
Na fotografiji: Marko Mandić, Polona Vetrih in Jure Henigman. Premiera: 30. 1. 2009, Cankarjev dom, Štihova dvorana Režiser: Ivica Buljan Prevajalec: Milan Štefe Dramaturg: Diana Koloini Scenograf: son:DA Avtor glasbe: Mitja Vrhovnik Smrekar Koreograf: Tanja Zgonc Lektor: Mateja Dermelj Producent: Robert Waltl Oblikovalec luči: Franc Albrecht Fotograf: Miha Fras Zasedba: Marko Mandić, Milena Zupančič, Polona Vetrih, Jurij Drevenšek, Jure Henigman, Stipe Kostanić, Domen Valič, Anže Zevnik, Jose
Na fotografiji: Marko Mandić in Polona Vetrih. Premiera: 30. 1. 2009, Cankarjev dom, Štihova dvorana Režiser: Ivica Buljan Prevajalec: Milan Štefe Dramaturg: Diana Koloini Scenograf: son:DA Avtor glasbe: Mitja Vrhovnik Smrekar Koreograf: Tanja Zgonc Lektor: Mateja Dermelj Producent: Robert Waltl Oblikovalec luči: Franc Albrecht Fotograf: Miha Fras Zasedba: Marko Mandić, Milena Zupančič, Polona Vetrih, Jurij Drevenšek, Jure Henigman, Stipe Kostanić, Domen Valič, Anže Zevnik, Jose
Na fotografiji: Marko Mandić, Jure Henigman in Polona Vetrih. Premiera: 30. 1. 2009, Cankarjev dom, Štihova dvorana Režiser: Ivica Buljan Prevajalec: Milan Štefe Dramaturg: Diana Koloini Scenograf: son:DA Avtor glasbe: Mitja Vrhovnik Smrekar Koreograf: Tanja Zgonc Lektor: Mateja Dermelj Producent: Robert Waltl Oblikovalec luči: Franc Albrecht Fotograf: Miha Fras Zasedba: Marko Mandić, Milena Zupančič, Polona Vetrih, Jurij Drevenšek, Jure Henigman, Stipe Kostanić, Domen Valič, Anže Zevnik, Jose
Na fotografiji: Polona Vetrih. Premiera: 30. 1. 2009, Cankarjev dom, Štihova dvorana Režiser: Ivica Buljan Prevajalec: Milan Štefe Dramaturg: Diana Koloini Scenograf: son:DA Avtor glasbe: Mitja Vrhovnik Smrekar Koreograf: Tanja Zgonc Lektor: Mateja Dermelj Producent: Robert Waltl Oblikovalec luči: Franc Albrecht Fotograf: Miha Fras Zasedba: Marko Mandić, Milena Zupančič, Polona Vetrih, Jurij Drevenšek, Jure Henigman, Stipe Kostanić, Domen Valič, Anže Zevnik, Jose
Na fotografiji: Milena Zupančič in Jure Henigman. Premiera: 30. 1. 2009, Cankarjev dom, Štihova dvorana Režiser: Ivica Buljan Prevajalec: Milan Štefe Dramaturg: Diana Koloini Scenograf: son:DA Avtor glasbe: Mitja Vrhovnik Smrekar Koreograf: Tanja Zgonc Lektor: Mateja Dermelj Producent: Robert Waltl Oblikovalec luči: Franc Albrecht Fotograf: Miha Fras Zasedba: Marko Mandić, Milena Zupančič, Polona Vetrih, Jurij Drevenšek, Jure Henigman, Stipe Kostanić, Domen Valič, Anže Zevnik, Jose
Na fotografiji: Jose in Stipe Kostanić. Premiera: 30. 1. 2009, Cankarjev dom, Štihova dvorana Režiser: Ivica Buljan Prevajalec: Milan Štefe Dramaturg: Diana Koloini Scenograf: son:DA Avtor glasbe: Mitja Vrhovnik Smrekar Koreograf: Tanja Zgonc Lektor: Mateja Dermelj Producent: Robert Waltl Oblikovalec luči: Franc Albrecht Fotograf: Miha Fras Zasedba: Marko Mandić, Milena Zupančič, Polona Vetrih, Jurij Drevenšek, Jure Henigman, Stipe Kostanić, Domen Valič, Anže Zevnik, Jose
Na fotografiji: Jose, Stipe Kostanić, Marko Mandić in Polona Vetrih. Premiera: 30. 1. 2009, Cankarjev dom, Štihova dvorana Režiser: Ivica Buljan Prevajalec: Milan Štefe Dramaturg: Diana Koloini Scenograf: son:DA Avtor glasbe: Mitja Vrhovnik Smrekar Koreograf: Tanja Zgonc Lektor: Mateja Dermelj Producent: Robert Waltl Oblikovalec luči: Franc Albrecht Fotograf: Miha Fras Zasedba: Marko Mandić, Milena Zupančič, Polona Vetrih, Jurij Drevenšek, Jure Henigman, Stipe Kostanić, Domen Valič, Anže Zevnik, Jose
Na fotografiji: Jurij Drevenšek in Jure Henigman. Premiera: 30. 1. 2009, Cankarjev dom, Štihova dvorana Režiser: Ivica Buljan Prevajalec: Milan Štefe Dramaturg: Diana Koloini Scenograf: son:DA Avtor glasbe: Mitja Vrhovnik Smrekar Koreograf: Tanja Zgonc Lektor: Mateja Dermelj Producent: Robert Waltl Oblikovalec luči: Franc Albrecht Fotograf: Miha Fras Zasedba: Marko Mandić, Milena Zupančič, Polona Vetrih, Jurij Drevenšek, Jure Henigman, Stipe Kostanić, Domen Valič, Anže Zevnik, Jose
Na fotografiji: Macbeth po Shakespearu. Premiera: 30. 1. 2009, Cankarjev dom, Štihova dvorana Režiser: Ivica Buljan Prevajalec: Milan Štefe Dramaturg: Diana Koloini Scenograf: son:DA Avtor glasbe: Mitja Vrhovnik Smrekar Koreograf: Tanja Zgonc Lektor: Mateja Dermelj Producent: Robert Waltl Oblikovalec luči: Franc Albrecht Fotograf: Miha Fras Zasedba: Marko Mandić, Milena Zupančič, Polona Vetrih, Jurij Drevenšek, Jure Henigman, Stipe Kostanić, Domen Valič, Anže Zevnik, Jose
Na fotografiji: Macbeth po Shakespearu. Premiera: 30. 1. 2009, Cankarjev dom, Štihova dvorana Režiser: Ivica Buljan Prevajalec: Milan Štefe Dramaturg: Diana Koloini Scenograf: son:DA Avtor glasbe: Mitja Vrhovnik Smrekar Koreograf: Tanja Zgonc Lektor: Mateja Dermelj Producent: Robert Waltl Oblikovalec luči: Franc Albrecht Fotograf: Miha Fras Zasedba: Marko Mandić, Milena Zupančič, Polona Vetrih, Jurij Drevenšek, Jure Henigman, Stipe Kostanić, Domen Valič, Anže Zevnik, Jose
Na fotografiji: Milena Zupančič. Premiera: 30. 1. 2009, Cankarjev dom, Štihova dvorana Režiser: Ivica Buljan Prevajalec: Milan Štefe Dramaturg: Diana Koloini Scenograf: son:DA Avtor glasbe: Mitja Vrhovnik Smrekar Koreograf: Tanja Zgonc Lektor: Mateja Dermelj Producent: Robert Waltl Oblikovalec luči: Franc Albrecht Fotograf: Miha Fras Zasedba: Marko Mandić, Milena Zupančič, Polona Vetrih, Jurij Drevenšek, Jure Henigman, Stipe Kostanić, Domen Valič, Anže Zevnik, Jose
Na fotografiji: Milena Zupančič in Jure Henigman. Premiera: 30. 1. 2009, Cankarjev dom, Štihova dvorana Režiser: Ivica Buljan Prevajalec: Milan Štefe Dramaturg: Diana Koloini Scenograf: son:DA Avtor glasbe: Mitja Vrhovnik Smrekar Koreograf: Tanja Zgonc Lektor: Mateja Dermelj Producent: Robert Waltl Oblikovalec luči: Franc Albrecht Fotograf: Miha Fras Zasedba: Marko Mandić, Milena Zupančič, Polona Vetrih, Jurij Drevenšek, Jure Henigman, Stipe Kostanić, Domen Valič, Anže Zevnik, Jose
Na fotografiji: Marko Mandić in Milena Zupančič. Premiera: 30. 1. 2009, Cankarjev dom, Štihova dvorana Režiser: Ivica Buljan Prevajalec: Milan Štefe Dramaturg: Diana Koloini Scenograf: son:DA Avtor glasbe: Mitja Vrhovnik Smrekar Koreograf: Tanja Zgonc Lektor: Mateja Dermelj Producent: Robert Waltl Oblikovalec luči: Franc Albrecht Fotograf: Miha Fras Zasedba: Marko Mandić, Milena Zupančič, Polona Vetrih, Jurij Drevenšek, Jure Henigman, Stipe Kostanić, Domen Valič, Anže Zevnik, Jose
Na fotografiji: Polona Vetrih in Jose. Premiera: 30. 1. 2009, Cankarjev dom, Štihova dvorana Režiser: Ivica Buljan Prevajalec: Milan Štefe Dramaturg: Diana Koloini Scenograf: son:DA Avtor glasbe: Mitja Vrhovnik Smrekar Koreograf: Tanja Zgonc Lektor: Mateja Dermelj Producent: Robert Waltl Oblikovalec luči: Franc Albrecht Fotograf: Miha Fras Zasedba: Marko Mandić, Milena Zupančič, Polona Vetrih, Jurij Drevenšek, Jure Henigman, Stipe Kostanić, Domen Valič, Anže Zevnik, Jose
Na fotografiji: Polona Vetrih, Jose in Marko Mandić. Premiera: 30. 1. 2009, Cankarjev dom, Štihova dvorana Režiser: Ivica Buljan Prevajalec: Milan Štefe Dramaturg: Diana Koloini Scenograf: son:DA Avtor glasbe: Mitja Vrhovnik Smrekar Koreograf: Tanja Zgonc Lektor: Mateja Dermelj Producent: Robert Waltl Oblikovalec luči: Franc Albrecht Fotograf: Miha Fras Zasedba: Marko Mandić, Milena Zupančič, Polona Vetrih, Jurij Drevenšek, Jure Henigman, Stipe Kostanić, Domen Valič, Anže Zevnik, Jose
Na fotografiji: Marko Mandić. Premiera: 30. 1. 2009, Cankarjev dom, Štihova dvorana Režiser: Ivica Buljan Prevajalec: Milan Štefe Dramaturg: Diana Koloini Scenograf: son:DA Avtor glasbe: Mitja Vrhovnik Smrekar Koreograf: Tanja Zgonc Lektor: Mateja Dermelj Producent: Robert Waltl Oblikovalec luči: Franc Albrecht Fotograf: Miha Fras Zasedba: Marko Mandić, Milena Zupančič, Polona Vetrih, Jurij Drevenšek, Jure Henigman, Stipe Kostanić, Domen Valič, Anže Zevnik, Jose
Na fotografiji: Jure Henigman, Anže Zevnik in Jurij Drevenšek. Premiera: 30. 1. 2009, Cankarjev dom, Štihova dvorana Režiser: Ivica Buljan Prevajalec: Milan Štefe Dramaturg: Diana Koloini Scenograf: son:DA Avtor glasbe: Mitja Vrhovnik Smrekar Koreograf: Tanja Zgonc Lektor: Mateja Dermelj Producent: Robert Waltl Oblikovalec luči: Franc Albrecht Fotograf: Miha Fras Zasedba: Marko Mandić, Milena Zupančič, Polona Vetrih, Jurij Drevenšek, Jure Henigman, Stipe Kostanić, Domen Valič, Anže Zevnik, Jose
Na fotografiji: Jure Henigman in Polona Vetrih. Premiera: 30. 1. 2009, Cankarjev dom, Štihova dvorana Režiser: Ivica Buljan Prevajalec: Milan Štefe Dramaturg: Diana Koloini Scenograf: son:DA Avtor glasbe: Mitja Vrhovnik Smrekar Koreograf: Tanja Zgonc Lektor: Mateja Dermelj Producent: Robert Waltl Oblikovalec luči: Franc Albrecht Fotograf: Miha Fras Zasedba: Marko Mandić, Milena Zupančič, Polona Vetrih, Jurij Drevenšek, Jure Henigman, Stipe Kostanić, Domen Valič, Anže Zevnik, Jose
Na fotografiji: Milena Zupančič, Jure Henigman in Polona Vetrih. Premiera: 30. 1. 2009, Cankarjev dom, Štihova dvorana Režiser: Ivica Buljan Prevajalec: Milan Štefe Dramaturg: Diana Koloini Scenograf: son:DA Avtor glasbe: Mitja Vrhovnik Smrekar Koreograf: Tanja Zgonc Lektor: Mateja Dermelj Producent: Robert Waltl Oblikovalec luči: Franc Albrecht Fotograf: Miha Fras Zasedba: Marko Mandić, Milena Zupančič, Polona Vetrih, Jurij Drevenšek, Jure Henigman, Stipe Kostanić, Domen Valič, Anže Zevnik, Jose
Na fotografiji: Marko Mandić. Premiera: 30. 1. 2009, Cankarjev dom, Štihova dvorana Režiser: Ivica Buljan Prevajalec: Milan Štefe Dramaturg: Diana Koloini Scenograf: son:DA Avtor glasbe: Mitja Vrhovnik Smrekar Koreograf: Tanja Zgonc Lektor: Mateja Dermelj Producent: Robert Waltl Oblikovalec luči: Franc Albrecht Fotograf: Miha Fras Zasedba: Marko Mandić, Milena Zupančič, Polona Vetrih, Jurij Drevenšek, Jure Henigman, Stipe Kostanić, Domen Valič, Anže Zevnik, Jose
Na fotografiji: Macbeth po Shakespearu. Premiera: 30. 1. 2009, Cankarjev dom, Štihova dvorana Režiser: Ivica Buljan Prevajalec: Milan Štefe Dramaturg: Diana Koloini Scenograf: son:DA Avtor glasbe: Mitja Vrhovnik Smrekar Koreograf: Tanja Zgonc Lektor: Mateja Dermelj Producent: Robert Waltl Oblikovalec luči: Franc Albrecht Fotograf: Miha Fras Zasedba: Marko Mandić, Milena Zupančič, Polona Vetrih, Jurij Drevenšek, Jure Henigman, Stipe Kostanić, Domen Valič, Anže Zevnik, Jose
Na fotografiji: Marko Mandić. Premiera: 30. 1. 2009, Cankarjev dom, Štihova dvorana Režiser: Ivica Buljan Prevajalec: Milan Štefe Dramaturg: Diana Koloini Scenograf: son:DA Avtor glasbe: Mitja Vrhovnik Smrekar Koreograf: Tanja Zgonc Lektor: Mateja Dermelj Producent: Robert Waltl Oblikovalec luči: Franc Albrecht Fotograf: Miha Fras Zasedba: Marko Mandić, Milena Zupančič, Polona Vetrih, Jurij Drevenšek, Jure Henigman, Stipe Kostanić, Domen Valič, Anže Zevnik, Jose
V tekmovalni program 44. Festivala Borštnikovo srečanje je selektorica dr. Barbara Orel uvrstila 11 predstav, vendar se jih je festivala udeležilo le 10, prav toliko pa je bilo tudi strokovnih pogovorov o tekmovalnih predstavah, ki sta jih na Malem odru pripravila in vodila Jernej Novak in Jaroslav Skrušný. V spremljevalnem programu se je po izboru selektorice zvrstilo 5 predstav, uprizorjene so bile 4.
Strokovni del festivala je obsegal tri simpozije (od katerih sta bila dva mednarodna). Simpozij z naslovom Od Antigone do Krsta pri Savici je obeležil izid II. in III. knjige Zbranih del Dominika Smoleta. Zgodil se je mednarodni simpozij, Povezovanje festivalov Zahodnega Balkana, ki ga je organiziral Slovenski center mednarodnega gledališkega inštituta v sodelovanju s Festivalom BS in mednarodni simpozij Umetnost, kultura, mesto. V Literini knjigarni je bilo v štirih dnevih predstavljenih 14 knjig in 1 revija, v okviru Festivala BS je bila predstavljena tudi monografija Devetdeset let Slovenskega narodnega gledališča v Mariboru. En dan festivala je bil posvečen delu študentov AGRFT, v okviru katerega so se na dveh prizoriščih predstavili z dvema produkcijama študenti 2. in 3. letnika igre, režije in dramaturgije študijskega leta 2007/2008.
V dodatnem programu se je odvila predstava Barčica za punčke Milene Marković v izvedbi Srbskega narodnega pozorišta Novi Sad ter melolog Faust Fantasia v izvedbi Petra Steina (glas) in Artura Annecchina (klavir).
Dogodki 44. Festivala Borštnikovo srečanje v okviru rubrike Festival BS drugje so se zvrstili na različnih prizoriščih. Nekaj predstav je gostil Prvi oder Prve gimnazije Maribor; po ena predstava je bila odigrana v Kulturnem domu Pekre, Kulturnem centru Pekarna, Visoki poslovni šoli Doba in Avtosalonu Jarc Maribor. Predstava Osamljena ženska se je dvakrat zgodila v Narodnem domu. V okviru Tovornikovih dnevov je bila ena predstava uprizorjena tudi v Selnici ob Dravi.
Strokovna žirija v sestavi Mario Brandolin, Gregor Butala, dr. Maja Haderlap, mag. Mojca Jan Zoran in dr. Blaž Lukan je ob zaključku 44. Festivala Borštnikovo srečanje podelila 12 nagrad.
Žirija za podelitev najvišjega priznanja za igralsko ustvarjalnost pa je Borštnikov prstan podelila dramski igralki Minu Kjuder.
* * *
V času 44. Festivala BS se je zvrstilo 59 dogodkov, od tega 41 v prostorih SNG Maribor in 18 na drugih prizoriščih. Vse dogodke si je skupno ogledalo 5.820 gledalcev.
Na fotografiji: Tone Partljič, predsednik Sveta BS
Na fotografiji: Polde Bibič
Na fotografiji: Minu Kjuder
Na fotografiji: Danilo Rošker in Aleksandar Popovski
Na fotografiji: Pogovor o tekmovalni uprizoritvi z moderatorjema Jernejem Novakom in Jaroslavom Skrušnýem
Na fotografiji: Gost festivala, priznani gledališki režiser Peter Stein
Na fotografiji: Pogovor o knjigah v Beletrini
Na fotografiji: Mednarodni simpozij Povezovanje festivalov Zahodnega Balkana
Na fotografiji: Festivalska publika
V tekmovalni program 44. Festivala Borštnikovo srečanje je selektorica dr. Barbara Orel uvrstila 11 predstav, vendar se jih je festivala udeležilo le 10, prav toliko pa je bilo tudi strokovnih pogovorov o tekmovalnih predstavah, ki sta jih na Malem odru pripravila in vodila Jernej Novak in Jaroslav Skrušný. V spremljevalnem programu se je po izboru selektorice zvrstilo 5 predstav, uprizorjene so bile 4.
Strokovni del festivala je obsegal tri simpozije (od katerih sta bila dva mednarodna). Simpozij z naslovom Od Antigone do Krsta pri Savici je obeležil izid II. in III. knjige Zbranih del Dominika Smoleta. Zgodil se je mednarodni simpozij, Povezovanje festivalov Zahodnega Balkana, ki ga je organiziral Slovenski center mednarodnega gledališkega inštituta v sodelovanju s Festivalom BS in mednarodni simpozij Umetnost, kultura, mesto. V Literini knjigarni je bilo v štirih dnevih predstavljenih 14 knjig in 1 revija, v okviru Festivala BS je bila predstavljena tudi monografija Devetdeset let Slovenskega narodnega gledališča v Mariboru. En dan festivala je bil posvečen delu študentov AGRFT, v okviru katerega so se na dveh prizoriščih predstavili z dvema produkcijama študenti 2. in 3. letnika igre, režije in dramaturgije študijskega leta 2007/2008.
V dodatnem programu se je odvila predstava Barčica za punčke Milene Marković v izvedbi Srbskega narodnega pozorišta Novi Sad ter melolog Faust Fantasia v izvedbi Petra Steina (glas) in Artura Annecchina (klavir).
Dogodki 44. Festivala Borštnikovo srečanje v okviru rubrike Festival BS drugje so se zvrstili na različnih prizoriščih. Nekaj predstav je gostil Prvi oder Prve gimnazije Maribor; po ena predstava je bila odigrana v Kulturnem domu Pekre, Kulturnem centru Pekarna, Visoki poslovni šoli Doba in Avtosalonu Jarc Maribor. Predstava Osamljena ženska se je dvakrat zgodila v Narodnem domu. V okviru Tovornikovih dnevov je bila ena predstava uprizorjena tudi v Selnici ob Dravi.
Strokovna žirija v sestavi Mario Brandolin, Gregor Butala, dr. Maja Haderlap, mag. Mojca Jan Zoran in dr. Blaž Lukan je ob zaključku 44. Festivala Borštnikovo srečanje podelila 12 nagrad:
- Velika nagrada 44. FBS za najboljšo uprizoritev: Heiner Müller: Macbeth po Shakespearu v režiji Ivice Buljana in produkciji Mini teatra in koprodukciji Novega kazališta Zagreb, Cankarjevega doma Ljubljana in ZeKaeM Zagreb
- Nagrada za najboljšo režijo: Jernej Lorenci za režijo uprizoritve Oresteja Ajshila v izvedbi Slovenskega narodnega gledališča Drama Ljubljana
- Nagrada za mladega igralca: Jure Henigman za vlogo v uprizoritvi Macbeth po Shakespearu v produkciji Mini teatra in koprodukciji Novega kazališta Zagreb, Cankarjevega doma Ljubljana in ZeKaeM Zagreb
- Nagrada Dominika Smoleta za prevod: Marko Marinčič za prevod Ajshilove drame Oresteja v izvedbi Slovenskega narodnega gledališča Drama Ljubljana
- Pet enakovrednih igralskih nagrad: Polona Juh za vlogo Klitajmestre v uprizoritvi Oresteja v izvedbi Slovenskega narodnega gledališča Drama Ljubljana; Marko Mandić za vlogo v uprizoritvi Macbeth po Shakespearu v produkciji Mini teatra in koprodukciji Novega kazališta Zagreb, Cankarjevega doma Ljubljana in ZeKaeM Zagreb; Nataša Matjašec Rošker za vlogo v uprizoritvi Veter v vejah borov v izvedbi Drame Slovenskega narodnega gledališča Maribor; Igor Samobor za vlogo Tantala v uprizoritvi Oresteja v izvedbi Slovenskega narodnega gledališča Drama Ljubljana; Branko Šturbej za vlogo Peera Gynta v uprizoritvi Peer Gynt v izvedbi Drame Slovenskega narodnega gledališča Maribor
- Tri enakovredne nagrade za druge dosežke: Marko Japelj za scenografijo v uprizoritvi Peer Gynt v izvedbi Drame Slovenskega narodnega gledališča Maribor; Peter Penko za avtorstvo glasbe v uprizoritvi Portret neke gospe Henryja Jamesa v produkciji Anton Podbevšek Teatra in Teatri di vita Bologna; Matjaž Berger za avtorski uprizoritveni diskurz Portreta neke gospe v produkciji Anton Podbevšek Teatra in Teatri di vita Bologna
Žirija za podelitev najvišjega priznanja za igralsko ustvarjalnost pa je Borštnikov prstan podelila dramski igralki Minu Kjuder.
* * *
V času 44. Festivala BS se je zvrstilo 59 dogodkov, od tega 41 v prostorih SNG Maribor in 18 na drugih prizoriščih. Vse dogodke si je skupno ogledalo 5.820 gledalcev.