52. Festival Borštnikovo srečanje
20.–29. oktober 2017, Maribor
V tekmovalnem programu, ki ga je izbrala selektorica Petra Vidali, smo videli enajst uprizoritev, čeprav jih je selektorica izbrala dvanajst. Uprizoritev Svetovalec v produkciji Mestnega gledališča ljubljanskega, v kateri je imel naslovno vlogo tragično preminuli igralec Gašper Tič, je nadomestila projekcija posnetka premierne izvedbe. Spremljevalni program, ki ga je zaradi odhoda umetniške direktorice tokrat izjemoma izbrala selektorica tekmovalnega programa, je sestavljalo šest predstav. Mednarodni program Mostovi, ki ga je še pred svojim odhodom oblikovala umetniška direktorica Alja Predan, je obsegal tri predstave.
Na festivalu se je predstavilo pet od načrtovanih sedmih produkcij študentov UL AGRFT, pripravili smo dva filmska večera oziroma projekcije šestih kratkih igranih filmov.
Festivalski uvod je predstavljala fotografska razstava Hommage à Tomaž Pandur na promenadi v mariborskem Mestnem parku, nastala v sodelovanju s Pandur.Theaters in Mestno občino Maribor. Na 40 velikih panojih smo razstavili fotografije Aljoše Rebolja, ki so zajemale zadnjih 12 let ustvarjanja mednarodno uveljavljenega režiserja Tomaža Pandurja. Razstava je bila na ogled ves čas festivala.
V Fokusu se je festival posvečal finski drami in gledališču. Izšla je knjiga Sodobna finska drama, gostili smo Jukko Hydeja Hytiija in Hanno Helavuori, predstavnika finske gledališke organizacije TiNFO, dramatika Kristiana Smedsa, režiserja Jarija Juutinena ter igralko Liiso Sofio Pöntinen, pri pogovorih je sodelovala tudi Julija Potrč, prevajalka. Bralne uprizoritve so izvedli študenti UL AGRFT. Sestavni del finskega fokusa je bil glasbeno-besedni projekt Zvezdane Novaković Zgodba o harfi v štirih ponovitvah.
Že osmo leto je festival tuji zainteresirani strokovni javnosti in medijem predstavljal izbor slovenskih predstav (showcase), nekaj gostov je festival obiskalo na posebno povabilo organizatorja. Tudi letos so bile v sklop showcase-a vključene vse tekmovalne in spremljevalne predstave.
V strokovnem programu je festival ponudil dva simpozija: (Ne)pretočnost: vprašanje institucije v sodobnih scenskih umetnostih (simpozij in okrogla miza v organizaciji Društva gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije v sodelovanju z Radiem Slovenija – programom Ars) ter Dramaturgi iz oči v oči (okrogla miza z nemškimi in slovenskimi dramaturgi v organizaciji Urške Brodar ter v sodelovanju z Javno agencijo za knjigo RS). Festival je gostil predstavitev mednarodnega projekta v organizaciji Slovenskega gledališkega inštituta ob dnevu evropskih zgodovinskih gledališč Evropske poti zgodovinskih gledališč.
Strokovni pogovori po predstavah so potekali v Vetrinjskem dvoru, vodili sta jih teatrologinji Simona Hamer in Nina Zupančič. Na isti lokaciji so bili tudi pogovori o knjižnih novitetah, ki jih je letos prvič vodila Manja Gatalo, urednica Biltena FBS.
Kot je že uveljavljeno, smo predstavili e-razstavo Festival Borštnikovo srečanje 2016, ki jo je pripravila Ksenija Repina. Slovenski gledališki inštitut je pripravil posebno e-razstavo Dobitniki in dobitnice Borštnikovega prstana 1970–2016 z vsemi prejemniki in prejemnicami Borštnikovega prstana, ki so predstavljeni s po desetimi fotografijami. Na prizorišču GT22 so bili na ogled Urniki SNG Drame Ljubljana; gre za razstavo/dokumentarni projekt, ki je nastal v sodelovanju Ustanove Fundacija Sonda, GT22 in SNG Drama Ljubljana.
V festival so bila vključena tudi druga prizorišča: Lutkovno gledališče Maribor, Vetrinjski dvor, Prvi oder Prve gimnazije, Salon uporabnih umetnosti, GT22, KGB, Hotel Maribor, Alma Mater Europea – ECM in letos prvič tudi stanovanje na nabrežju Drave, sicer v lasti Centra judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor. V klubu Wetrinsky smo pripravili družabni festivalski večer.
Ponovno smo organizirali delavnico dramskega pisanja Instant drama/predstava pod vodstvom prof. Žanine Mirčevske. Projekt združuje dijake Prve gimnazije Maribor in študente UL AGRFT. Slednji so sodelovali tudi pri pripravi dnevnega Biltena FBS in na pogovorih o predstavah.
Pri pripravi 52. Festivala Borštnikovo srečanje je prostovoljno sodelovalo 18 študentk in študentov različnih smeri.
Almanah je izšel v slovenskem in angleškem jeziku, natisnjena je bila dvojezična programska zloženka. Izdanih je bilo devet rednih biltenov, eden ob zaključni slovesnosti in drugi ob simpoziju, torej skupaj 11, urednica je bila Manja Gatalo.
Mednarodna strokovna žirija je ob zaključku podelila 12 nagrad. Žirija za podelitev najvišjega priznanja za igralsko ustvarjalnost je Borštnikov prstan podelila dramski igralki Saši Pavček. Podeljena je bila tudi nagrada DGKTS za najboljšo uprizoritev pretekle sezone, ki jo je prejela koprodukcija UL AGRFT in Lutkovnega gledališča Ljubljana za uprizoritev Zločina in kazni v režiji Mirjane Medojević.
Na festivalu se je zvrstilo 65 dogodkov (25 predstav in 32 drugih dogodkov; dve predstavi sta imeli ponovitve), ki jih je obiskalo 5890 obiskovalcev. Analiza medijskih objav v letu 2017 v primerjavi z letom poprej kaže, da publiciteta ostaja na primerljivi ravni kot pretekla leta, festival pa je spremljalo okoli 40 akreditiranih novinarjev.
Video napovednik 52. Festivala Borštnikvoo srečanje.
Hommage à Tomaž Pandur. Odprtje razstave fotografij Aljoše Rebolja v organizaciji Pandur Theatres v sodelovanju z Mestno občino Maribor in Festivalom Borštnikovo srečanje
Danilo Rošker, direktor SNG Maribor, Andrej Fištravec, župan Občine Maribor, Ksenija Repina, v. d. umetniškega direktorja FBS, Tone Peršak, minister za kulturo, in Vesna Jurca Tadel, vodja sektorja za umetnost MK.
Odprtje festivala na Velikem odru SNG Maribor: Naše nasilje in vaše nasilje v produkciji HAU Hebbel am Ufer, Berlin (DE) s koproducenti: Slovensko mladinsko gledališče (SI), Wiener Festwochen (AT), Zürcher Theater Spektakel (CH), Kunstfest Weimar (DE), Hrvatsko narodno kazalište Ivana pl.
Urniki SNG Drama Ljubljana. Razstava v sodelovanju Ustanove Fundacija Sonda, GT22 in SNG Drama Ljubljana. Avtorica podobe urnikov Špela Zorn, kuratorji in prostorska postavitev Andrej Firm, sonda21.
Dramaturgi iz oči v oči. Okrogla miza z nemškimi in slovenskimi dramaturgi, v organizaciji Urške Brodar ter v sodelovanju z JAK RS in Festivalom Borštnikovo srečanje.
Na festivalu se je zvrstilo 11 strokovnih pogovorov o tekmovalnih uprizoritvah.
Festivalski fokus je bil posvečen sodobni finski dramatiki in gledališču. Uvod v fokus z Aljo Predan, Hanno Helavuori, direktorice finske organizacije TINFO, in Jukko Hyde Hyttijem (TINFO).
V sodelovanju z Zavodom za turizem Maribor - Pohorje so si gostje festivala ogledali mesto Maribor in njegove znamenitosti.
Simona Semenič, Gašper Malej in Amelia Kraigher na predstavitvah knjig v okviru 52. FBS.
Zgodba o harfi, glasbeno-besedni projekt Zvezdane Novaković, del Finskega fokusa.
Bralne uprizoritve v izvedbi študentov UL AGRFT in režiji Doriana Šilca Petka.
Tea Rogelj, višja kustosinja SLOGI - predstavitev mednarodnega projekta Evropske poti zgodovinskih gledališč.
Simpozij in okrogla miza v organizaciji Društva gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije v sodelovanju z Radiem Slovenija (programom Ars) v prostorih Alma Mater Europaee - ECM.
V GT22 so študenti UL AGRFT predstavili 6 kratkih igranih filmov.
V spomin preminulemu igralcu Gašperju Tiču.
Zaključna slovesnost 52. Festivala Borštnikovo srečanje 2017 v SNG Maribor.
Ana Urbanc in Jurij Drevenšek, voditelja zaključne slovesnosti 52. Festivala Borštnikovo srečanje 2017 v Veliki dvorani SNG Maribor.
Janez Dovč, Boštjan Gombač in Goran Krmac, spremljevalni bend na zaključni slovesnosti 52. Festivala Borštnikovo srečanje 2017 v Veliki dvorani SNG Maribor.
Martka Kosturska, pevka ob izvajanju glasbe Gregorja Strniše na zaključni slovesnosti 52. Festivala Borštnikovo srečanje 2017 v Veliki dvorani SNG Maribor.
Alja Lobnik, članica izvršnega odbora Društva gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije,na zaključni slovesnosti 52. Festivala Borštnikovo srečanje 2017 v Veliki dvorani SNG Maribor.
Mirjana Medojević, režiserka uprizoritve Zločin in kazen, koprodukcija UL AGRFT in Lutkovno gledališče Ljubljana, ob prejemu nagrade DGKTS za najboljšo uprizoritev sezone 2016/17.
Uroš Trefalt, predsednik žirije za podelitev nagrad 52. Festivala Borštnikovo srečanje.
Andrej Rozman Roza, prejemnik nagrade za prevod dela The Tiger Lillies, Julian Crouch, Phelim Dermot: Peter Kušter v izvedbi SNG Nova Gorica.
Damir Leventić, prejemnik nagrade za scenografijo v uprizoritvi Nemoč v izvedbi Zavoda Imaginarni in Mini teatra Ljubljana.
Maja Cerar v imenu Alana Hranitelja prevzema nagrado za kostumografijo v uprizoritvi Leonce in Lena v izvedbi Mestnega gledališča ljubljanskega.
Nik Škrlec, prejemnik nagrade za mladega igralca za vlogo Hansa Schniera v uprizoritvi Nemoč v izvedbi Zavoda Imaginarni in Mini Teatra Ljubljana.
Maruša Majer, prejemnica igralske nagrade za vlogo Zoje v uprizoritvi Stenica v izvedbi Prešernovega gledališča Kranj in Mestnega gledališča Ptuj.
Igralski kolektiv uprizoritve Človek, ki je gledal svet v izvedbi Slovenskega mladinskega gledališča ob prejemu nagrade za igro (na fotografiji Katarina Stegnar, Sara Dirnbek in Anja Novak).
Ana Urbanc, prejemnica nagrade za igro za vlogi Jenny v uprizoritvi Tisti občutek padanja v izvedbi Drame SNG Maribor in Majdalenke v uprizoritvi Ljudožerci v izvedbi Drame SNG Maribor.
Gregor Zorc, prejemnik nagrade za igro za vlogo Bajana v uprizoritvi Stenica v izvedbi Prešernovega gledališča Kranj in Mestnega gledališča Ptuj.
Umetniški kolektiv uprizoritve Ljudožerci, prejemniki Borštnikove nagrade po presoji žirije za uprizoritev dramskega besedila Gregorja Strniše Ljudožerci v izvedbi Drame SNG Maribor.
Diana Koloini, umetniška direktorica Drame SNG Maribor, in umetniški kolektiv uprizoritve Ljudožerci, prejemniki Borštnikove nagrade po presoji žirije za uprizoritev dramskega besedila Gregorja Strniše Ljudožerci v izvedbi Drame SNG Maribor.
Žiga Divjak, prejemnik Borštnikove nagrade za najboljšo režijo za režijo uprizoritve Človek, ki je gledal svet v izvedbi Slovenskega mladinskega gledališča.
Velika nagrada Festivala Borštnikovo srečanje za najboljšo uprizoritev: Nemoč v režiji Primoža Ekarta ter izvedbi zavoda Imaginarni in Mini teatra Ljubljana.
Velika nagrada Festivala Borštnikovo srečanje za najboljšo uprizoritev: Nemoč v režiji Primoža Ekarta ter izvedbi zavoda Imaginarni in Mini teatra Ljubljana.
Vlado Novak, prejemnik Bošrtnikovega prstana - trenutek pred prihodom prejemnice Borštnikovega prstana 2017 ...
Saša Pavček, prejemnica Borštnikovega prstana 2017.
Saša Pavček, prejemnica Borštnikovega prstana 2017.
Publika podelitve Borštnikovega prstana Saši Pavček.
Vlado Novak in Saša Pavček.
Saša Pavček, prejemnica Borštnikovega prstana 2017.
Saša Pavček, prejemnica Borštnikovega prstana 2017.
Saša Pavček, prejemnica Borštnikovega prstana 2017.
Publika zaključne slovesnosti 52. FBS.
Danilo Rošker, direktor SNG Maribor, Ksenija Repina, v.d. umetniškega direktorja FBS, Daša Šprinčnik, producentka FBS in Suzana Žilič Fišer.
Katalog - Almanah 52. Festivala Borštnikovo srečanje 2017. PDF
Člani žirije za podelitev Borštnikovega prstana 2017 so bili: Ljerka Belak, Blaž Lukan, Vlado Novak, Ksenija Repina in Matjaž Zupančič. V utemeljitvi je Blaž Lukan zapisal:
»Zakaj igralka igra?« se sprašuje Saša Pavček v eseju z naslovom Igralka, objavljenem v uvodu v njeno knjigo Na odru zvečer. In si med drugim odgovarja: »Da njeno bivanje vsaj nekam pelje.« To je skromen, na prvi pogled preskromen odgovor za igralko, ki nocoj prejema najvišje igralsko priznanje. A hkrati nenavadno iskren in dosleden. Saša Pavček namreč v svoje igralske like vstopa oprezno, radovedno, občutljivo, z upanjem in strahom hkrati, pa z neko neulovljivo melanholijo, svojo »dobro znanko«, kot pravi v omenjenem eseju. Morda lahko rečemo, da lahko le tako svoje vloge sploh oblikuje in hkrati z njimi sestavlja tudi lastno igralsko oziroma umetniško podobo, po kateri jo prepoznavamo in že skoraj štirideset let spremljamo na odrskih deskah in radijskih valovih, na televiziji in filmu ali v pisani besedi.
Zgoraj omenjene značilnosti je kritik Jože Javoršek pri Pavčkovi prepoznal že zelo zgodaj, v njeni prvi pravi vlogi (čisto prvi je bil sicer vskok v Profesorju Klepcu v isti sezoni) v Drami Slovenskega narodnega gledališča v Ljubljani, Juliji v Shakespearovi komediji Milo za drago, v sezoni 1981/82, kjer je »zgolj s svojo prisotnostjo izžarjala posebne vrste shakespearsko melanholijo«. S to vlogo si je odprla vrata v to gledališče, v katerem se je leta 1985 tudi zaposlila in v njem igra še danes. Igra pa že pred tem, v času študija dramske igre na ljubljanski AGRFT tudi v amaterskem gledališču pa v Eksperimentalnem gledališču Glej, Slovenskem mladinskem gledališču (med drugim v znameniti Missi v a-molu), v Mestnem gledališču ljubljanskem in Slovenskem stalnem gledališču Trst. Daleč največji del svojega gledališkega opusa pa ustvari ravno v Drami.
Tam igra veliko, tudi po pet vlog v sezoni, in to v repertoarju, ki mu le stežka določimo skupni imenovalec. Spočetka nastopa v kopici brezimnih ženskih vlog – pač usoda mlade igralke –, ki pa jim počasi dodaja odtenke »zelo rafinirane občutljivosti«, »miselne doslednosti«, »emotivne razgibanosti« in »subtilne realistične pozornosti«, če si izposodimo nekoliko poznejše oznake za njeno igro. V osemdesetih letih preteklega stoletja je Lampito v Smoletovi Igri za igro, Eleonore v Dantonovem primeru Przybyszewske, Nevestina sestra v Brechtovi Malomeščanski svatbi, Marlena v Puncah in pol Churchillove, zlasti pa Marija Stuart v istoimenski Schillerjevi tragediji, Gretchen v Taborijevi igri Mein Kampf in Marija v Horváthovi Veri ljubezni upanju. Za zadnje tri vloge, skupaj s tremi vlogami z začetka devetdesetih, Giacinte v Goldonijevi Počitniški trilogiji, Majorke v Lenzovem Domačem učitelju in Uršule v Strniševem Samorogu, prejme leta 1992 nagrado Sklada Staneta Severja.
Že v tem času, še bolj pa pozneje se enako izkaže v vlogah iz klasičnega kot tudi sodobnega repertoarja, v resnem in komičnem žanru, dobro pa sodeluje z režiserji starejše in mlajše, svoje generacije. Oboji kmalu prepoznajo nekaj njenih ključnih igralskih kvalitet: disciplino in natančnost, zahtevnost in delavnost, invencijo in zvestobo. Kot sama pove v nekem intervjuju, ima rada »težke vloge«, nekonstruirane, življenjske, večplastne in kontradiktorne. V igralskem smislu vselej enako učinkovito izkorišča svoje telesne danosti – njena strast je ples – kot tudi glas. Tega še posebno, in to v njegovi nujni povezavi s poezijo, z besedo: v svoji že omenjeni knjigi ji zapiše navdihujoč »poklon«, precej pozneje pa se umetniški besedi posveti tudi pedagoško kot predavateljica, danes redna profesorica umetniške besede na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo.
V devetdesetih je Saša Pavček ob že omenjenih vlogah Antigona v Jovanovićevi istoimenski drami, Ofelija v Shakespearovem Hamletu, Estrella v Calderonovi igri Življenje je sen, Varja v Češnjevem vrtu Čehova in Vita v Atkinsovi Viti & Virginiji; v koprodukciji Drame z Dunajskimi slavnostnimi tedni je Džicuko Honda v Mišiminem in Hočevarjevem Obisku, v Primorskem dramskem gledališču v Novi Gorici pa v uprizoritvi Smoletovega Krsta pri Savici odigra Sestro Bogomilo. Kritik Aleš Berger ob njeni Uršuli zapiše, da je »Saša Pavček […] blazno Uršulo obdarila s silno dekliško milino, z razigrano blodnjavostjo, a tudi z begavo tesnobo in trmasto zahtevnostjo«, kritiku Andreju Inkretu pa se še posebno zapiše v spomin kot Antigona, in to »s svojo do dna obupano, vendar zvesto ljubeznijo, še posebej v nemara osrednjem, zagotovo pa enem najlepših (in najhujših) prizorov vse uprizoritve, v strastnem dialogu in brezupnem objemu s Polineikom«. V tem času se Pavčkova profilira tudi kot igralka komičnih vlog, omenimo predvsem njen nastop v Tomšičevi monokomediji Bužec on, bušca jaz, za katero skupaj z vlogama Estrelle in Varje prejme leta 2000 nagrado Prešernovega sklada.
Čeprav sta navezanost na glas in usmerjenost tako v dramsko kot poetično besedo že dolgo prepoznavni potezi igralskega obraza Saše Pavček, je treba poudariti tudi njeno miselno, idejno zahtevnost pri kreaciji vloge, ki nemara izhaja iz njene lastne jedrnate formulacije »Bistvo igranja je igranje bistva«, spet zapisane v eseju Igralka. Pri tem pa, paradoksno, kot igralka ve, da tega bistva v resnici nikdar ni mogoče v popolnosti odigrati in da v igri – kot v umetnosti nasploh – vselej ostane nekaj, kar je »neizrekljivo«, nedostopno, skrivnostno. Kljub temu njena igralska pojavnost ni zgolj idejna, temveč vselej tudi fizična, telesna; tako kritika, ki ima rada metafore, v njeni kreaciji Vite, ljubimke pisateljice Virginie Woolf, vidi »enakomerno razporejeno čutnost velike živali, ki v posameznih trenutkih zaide tudi v razigrano pohoto in erotično spletkarjenje, vendar je do kraja plemenita: bitje, ki ji lahko posvetiš življenje«.
V novem tisočletju je Pavčkova med drugim Leonora v Barkerjevi Uršuli, Valerie v McPhersonovem Jezu, Dorothy Jackson v Travnovem Ekshibicionistu, Vera v Četrti sestri Głowackega, Anamarija v lastnem Čistem vrelcu ljubezni, Aurelia v Rezinem Enem španskem komadu, Léonida v Labichevem in Straussovem Šparovčku, Elmira v Molièrovem Tartuffu, Véronique Houillé v Rezinem Bogu masakra in Regan v Shakespearovem Kralju Learu; v Gledališču Koper pa odigra Mirandolino v Goldonijevi Krčmarici Mirandolini. Od nagrad, ki jih prejme v tem desetletju, omenimo dvakratni naziv žlahtne komedijantke (za Vero in Mirandolino) in pa Borštnikovo nagrado za vlogi Elmire in Léonide.
Kljub raznolikosti igralskega repertoarja Saše Pavček lahko pritrdimo mnenju Mojce Kranjc, da so ji morda vendarle bližje vloge v sodobni (tudi slovenski) dramatiki, vloge s poetičnimi razsežnostmi in pa vloge umetnic (kakršne so npr. Džicuko Honda, Vita ali Aurelia). V tem se kaže njena večplastna igralska narava: kakor se po eni strani v igralskem ustvarjanju usmerja k »ukinitvi« svojega osebnega jaza, kot sama pravi, se po drugi strani najde tudi v vlogah, ki so ji intimno blizu, in ravno zato morda taka naklonjenost vlogam umetnic. Pavčkova je igralka v najširšem smislu te besede, je gledališka ustvarjalka, ki meje odra širi. Je tudi avtorica dramskih besedil (Čisti vrelec ljubezni smo že omenili, tu sta med drugim še komedija Al' en al' dva in drama Pod snegom), radijskih iger, esejev in spominskih zapisov o svojih igralskih kolegih in sodelavcih, pesniške zbirke Obleci me v poljub, ki je bila podlaga za istoimenski recital poezije in glasbe, pa cele vrste nastopov v najrazličnejših okoljih, tako domačih kot tujih; s tem v zvezi omenimo njene igralske nastope v Parizu, v francoščini, v času, ko se je tam igralsko izpopolnjevala.
V drugem, še nezaključenem desetletju novega tisočletja je Pavčkova nepogrešljiva stalnica ansambla ljubljanske Drame. Nastopa kot Lady Woton v Wildovi Sliki Doriana Graya, Galactia v Barkerjevih Slikah z usmrtitve, Halina v Pri nas je vse v redu Masłowske, Babica in Mama v Angelu pozabe Haderlapove in Pisona, Helga v Valentiniadi Valentina in Mirčevske in Tejresias v Sofoklejevi Antigoni. V vsaki od teh kreacij dokazuje, da v gledališču ni vloge, ki bi bila igralcu pisana na kožo (s tem v zvezi duhovito izjavi: »Nič ni na koži. Le znoj!«), njena (igralska) umetnost vselej prihaja »iz njene človeškosti in živega telesa«, kot je bilo zapisano ob njeni vlogi slikarke Galactie. Kljub tej stvarnosti njene igre – ali ravno zaradi nje – njene stvaritve nemalokrat učinkujejo »rahlo metafizično«. Najbrž je razlog za to v njeni že omenjeni zavesti o skrivnostni nedostopnosti tistega bistva, ki ga s svojim igralskim telesom in glasom uprizarja, o nemoči do popolnosti približati se drugemu in sebi, čeprav se, paradoksno, prav v tej razliki pokaže največja možnost bližine; a ta ni nikdar izsiljena, temveč z igralkine kože oz. z odra izstopi, zasije kot nekaj, kar se čutom že izmika. Če smo na začetku omenili melanholijo, ji moramo zdaj dodati še zadržanost, ki je nemara poglavitni vir za oblikovanje njenih vlog: kljub igralkini temeljni odprtosti, zaznamovani z ljubečimi, na široko odprtimi očmi, obrazom, na katerem se kljub umirjenosti skriva nekaj klovnovskega ali vsaj elementarno igralskega, in mehkim, rahlo zastrtim glasom je v izhodišču njene igre tipanje, iskanje odkritega v skritem, zavedanje ne samo gledališke minljivosti.
Saša Pavček ob gledališkem in literarnem živi tudi filmsko in televizijsko ter radijsko življenje. Med drugim je igrala v Klopčičevih filmih Iskanja in Dediščina, v Babićevi televizijski nadaljevanki Geniji in genijalci, v Pavlovićevem filmu Nasvidenje v naslednji vojni, v Šprajčevih Odpadniku, Decembrskem dežju in Pripovedkah iz medenega cvetličnjaka, v Slakovem Dr. Francetu Prešernu, v zadnjem obdobju pa jo je za film odkrila mlada filmska generacija; za stransko vlogo v filmu Klemna Dvornika Kruha in iger je dobila kar dve nagradi, doma in na tujem, v tujini je bila nagrajena tudi njena radijska igra Arija.
Blaž Lukan
Saša Pavček - sigledal.org | Portret tedna: Saša Pavček Rahel stik z (božanskim) bistvom - www.vecer.com, 14.10. 2017 | Saša Pavček: Igra je življenje v danem trenutku (intervju) - www.sigledal.org, 19.10.2017 | Saša Pavček: Igralski poklic je paradoksalen: z vsemi omejitvami do svobode - www.dnevnik.si, 21.10.2017 | Ne le rdeča preproga, tudi makadam - www.vecer.com, 21.10.2017 | Portret igralke Saše Pavček, oddaja Umetnost igre - www.rtvslo.si, 23.10.2017 | Saša Pavček: “Uživam, kadar na odru vidim več generacij” - www.primorske.si, 27.10.2017 | Saša Pavček, oddaja Naši umetniki pred mikrofonom - www.rtvslo.si, 28.10.2017 | Saša Pavček: "Vedno me gane občutljiva duša na odru" - www.rtvslo.si, 29.10.2017 | Pogovor s Sašo Pavček, dobitnico Borštnikovega prstana - www.rtvslo.si, 29.10.2017 | Saša Pavček: Včasih sem do sebe preveč stroga - www.vecer.com, 03.11.2017
E-razstava Borštnikovo srečanje 2011 (Milada Kalezić, Borštnikov prstan 2011) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2012 (Igor Samobor, Borštnikov prstan 2012) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2013 (Olga Kacjan, Borštnikov prstan 2013) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2014 (Vlado Novak, Borštnikov prstan 2013) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2015 (Ljerka Belak, Borštnikov prstan 2015) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2016 (Dare Valič, Borštnikov prstan 2016) | E-razstava Prejemnice in prejemniki Borštnikovega prstana (1970-2016)
Izjave Sašinih prijateljev, sodelavcev, kolegov, soustvarjalcev.
Saša Pavček (Julija) in Marko Okorn (Komolec) v Milo za drago Williama Shakespearja v režiji Georgija Para in izvedbi SNG Drame Ljubljana.
Bojan Umek (Arnolf) in Saša Pavček (Agneza) v gledališki produkciji Šola za žene Jean-Baptiste Poquelin Molièra v izvedbi UL AGRFT.
Saša Pavček (Paola) in Bojan Umek (Marcellus) v gledališki produkciji Za Lukrecijo Jeana Giraudouxa v izvedbi UL AGRFT.
Bojan Umek (Deeley) in Saša Pavček (Anna) v gledališki produkciji Stari časi Harolda Pinterja v režiji Bojana Dobravca in v izvedbi UL AGRFT.
Bojan Umek (Profesor), Saša Pavček (Služkinja) in Dušanka Ristič (Učenka) ) v gledališki produkciji Učna ura Eugèna Ionesca v režiji Vita Tauferja in v izvedbi UL AGRFT.
Saša Pavček (Dekle) in Štefka Drolc (Mati Zemlja) v Tišini osmega jutra, povzeto po besedilu Edvarda Kocbeka, v režiji Igorja Likarja in izvedbi SNG Drame Ljubljana.
Saša Pavček (Lampito) in Igor Samobor (Spolni obsedenež) v Igri za igro Dominika Smoleta v režiji Mileta Koruna in izvedbi SNG Drame Ljubljana.
Saša Pavček (Eleonore) in Ivo Ban (Robespierre) v Dantonovem primeru Stanisławe Przybyszewske v režiji Janeza Pipana in izvedbi SNG Drame Ljubljana.
Saša Pavček (Nevestina sestra) v Malomeščanski svatbi Bertolta Brechta v režiji Eduarda Milerja in izvedbi SNG Drame Ljubljana.
Saša Pavček (Marlena) v Puncah in pol Caryl Churchill v režiji Helene Zajc in izvedbi SNG Drame Ljubljana.
Saša Pavček (Čaplja) in Andrej Nahtigal (Ljoša Oskrbnik) v Čaplji Vasilija Aksionova v režiji Marjana Bevka in izvedbi SNG Drame Ljubljana.
Saša Pavček (Marija Stuart) in Iva Zupančič (Hanna Kennedy) v Mariji Stuart Friedricha Shillerja v režiji Dušana Mlakarja in izvedbi SNG Drame Ljubljana.
Saša Pavček (Natalija Oranijska) in Boris Juh (Knez Friedrich Wilhelm) v Princu Homburškem Heinricha von Kleista v režiji Barbare Hieng in izvedbi SNG Drame Ljubljana.
Saša Pavček (Gretchen) in Aleš Valič (Hitler) v Mein Kampf Georga Taborija v režiji Žarka Petana in izvedbi SNG Drame Ljubljana.
Saša Pavček (Marija) in Matija Rozman (Višji inšpektor) v Vera ljubezen upanje Ödöna von Horvátha v režiji Martina Kušeja in izvedbi SNG Drame Ljubljana.
Saša Pavček (Giacinta), Marija Benko (Costanza), Polde Bibič (Filippo) in Aleš Valič (Leonardo) v Počitniški trilogiji Carla Goldonija v režiji Maria Uršiča in izvedbi SNG Drame Ljubljana.
Saša Pavček (Ženinova mami) in Vojko Zidar (Ženin) v Peeru Gyntu Henrika Ibsna v režiji Slobodana Unkovskega in izvedbi SNG Drame Ljubljana.
Saša Pavček (Uršula), Bojan Emeršič (Pincus) in Andrej Nahtigal (Rabelj) v Samorogu Gregorja Strniše v režiji Mete Hočevar in izvedbi SNG Drame Ljubljana.
Saša Pavček (Majorka), Ivo Ban (Major) in Boris Cavazza (Gospod von Berg) v uprizoritvi Domači učitelj ali Prednosti privatne vzgoje Jakoba Michaela Reinholda Lenza v režiji Janeza Pipana in izvedbi SNG Drame Ljubljana.
Saša Pavček (Agnes) in Jernej Šugman (Gerry) v Plesu v avgustu Briana Friela v režiji Dušana Jovanovića in izvedbi SNG Drame Ljubljana.
Saša Pavček (Antigona) in Jernej Šugman (Polinejk) v Antigoni Dušana Jovanovića v režiji Mete Hočevar ter koprodukciji SNG Drame Ljubljana in Wiener Festwochen.
Saša Pavček (Ofelija) in Ivo Ban (Polonij) v Hamletu Williama Shakespeara v režiji Janeza Pipana in produkciji SNG Drame Ljubljana.
Saša Pavček (Irina), Boris Juh (Ivan Romanovič Čebutikin) in Milena Zupančič (Maša) v Treh sestrah Antona Pavloviča Čehova v režiji Mete Hočevar in produkciji SNG Drame Ljubljana.
Saša Pavček (Čila majhna skupina starejših popotnikov), Brane Grubar (Starejši moški, sam) in Maja Končar (Čila majhna skupina starejših popotnikov) v Uri, ko nismo ničesar vedeli drug o drugem Petra Handkeja v režiji Ernsta M. Binderja in produkciji SNG Drame Ljubljana.
Saša Pavček (Joan Webber) in Jernej Šugman (Bernard Litko) v Seksualni perverziji v Chicagu Davida Mameta v režiji Matjaža Zupančiča in produkciji SNG Drame Ljubljana.
Saša Pavček (Džicuko Honda) v Obisku Jukia Mišime v režiji Mete Hočevar in produkciji SNG Drame Ljubljana v koprodukciji z Wiener Festwochen.
Saša Pavček (Estrella) in Matjaž Tribušon (Astolf) v Življenje je sen Pedra Calderóna de la Barce v režiji Janusza Kice in produkciji SNG Drame Ljubljana.
Saša Pavček (Varja), Radko Polič (Leonid Andrejevič Gajev) in Nataša Barbara Gračner (Anja) v Češnjevem vrtu Antona PAvloviča Čehova v režiji Janusca Kice in produkciji SNG Drame Ljubljana.
Saša Pavček (Vita Sackville - West) in Silva Čušin (Virginia Wolf) v Vita & Virginia Eileen Atkins v režiji Borisa Cavazze in produkciji SNG Drama Ljubljana.
Saša Pavček (Rdečelasa tajnica) in Nataša Barbara Gračner (Blond tajnica) v Po dežju Sergija Belbela v režiji Barbare Hieng Samobor in produkciji SNG Drama Ljubljana.
Saša Pavček (Arsinoa) v Ljudomrzniku Jeana-Baptista Poquelin Molièra v režiji Slobodana Unkovskega in produkciji SNG Drama Ljubljana.
Saša Pavček (Leonora) in Marko Mandić (Lucas) v Uršuli Howarda Barkerja v režiji Janeza Pipana in produkciji SNG Drama Ljubljana.
Saša Pavček (Valerie) in Aleš Valič (Finbar) v Jezu Conorja McPhersona v režiji Mileta Koruna in produkciji SNG Drama Ljubljana.
Saša Pavček (Dorothy Jackson) in Petra Govc (Eva Stempowsky) v Ekshibicionistu O. J. Travna v režiji Dušana Jovanovića in produkciji SNG Drama Ljubljana.
Saša Pavček (Vera), Marko Plantan (Sonja Oniščenko), Nataša Barbara Gračner (Katja) in Maša Derganc (Tanja) v Četrti sestri Janusza Głowackega v režiji Slobodana Unkovskega in produkciji SNG Drama Ljubljana.
Marko Plantan (Kolja), Igor Samobor (Jurij Aleksejevič), Maša Derganc (Tanja), Saša Pavček (Vera) in Nataša Barbara Gračner (Katja). Režiser Slobodan Unkovski, premiera 29. 3. 2002, SNG Drama Ljubljana
Saša Pavček (Anamarija) in Janez Škof (Bruno) v Čistem vrelcu ljubezni Saše Pavček v režiji Dušana Jovanovića in produkciji SNG Drama Ljubljana.
Saša Pavček (Valerie) in Ivo Ban (Čarni kralj) v Zgodbah iz Dunajskega gozda Ödöna von Horvátha v režiji Janusza Kice in produkciji SNG Drama Ljubljana.
Saša Pavček (Katerina Osipovna Hohlakova) in Jernej Šugman (Dmitrij Fjodorovič Karamazov) v Bratje Karamazovi Dmitrija Fjodoroviča Karamazova in Mileta Koruna v režiji Mileta Koruna in produkciji SNG Drama Ljubljana.
Saša Pavček (Aurelia) in Aleš Valič (Mariano) v En španski komad Yasmine Reze v režiji Janusza Kice in produkciji SNG Drama Ljubljana.
Saša Pavček (Léonida), Igor Samobor (Champbourcy) in Maša Derganc (Blanche) v Šparovčku Eugèna Labicha in Botha Straussa v režiji Martina Kušeja in produkciji SNG Drama Ljubljana.
Odlomki iz uprizoritve; 9:21. Režiser Dušan Jovanović, premiera 10. 3. 2007, SNG Drama Ljubljana Igor Samobor je leta 2007 prejel Borštnikovo nagrado za igro, in sicer za vlogo: Tartuffe (J. B. P. Molière, Tartuffe ali Prevarant, SNG Drama Ljubljana)
Saša Pavček (Elmira) in Igor Samobor (Tartuffe, lažni pobožnjak). Režiser Dušan Jovanović, premiera 10. 3. 2007, SNG Drama Ljubljana Igor Samobor je leta 2007 prejel Borštnikovo nagrado za igro, in sicer za vlogo: Tartuffe (J. B. P. Molière, Tartuffe ali Prevarant, SNG Drama Ljubljana)
Saša Pavček (Elmira) v Tartuffu Jeana-Baptista Poquelin Molièra v režiji Dušana Jovanovića in produkciji SNG Drama Ljubljana.
Saša Pavček (Véronique Houillé) in Igor Samobor (Alain Reille) v Bogu masakra Yasmine Reze v režiji Janusza Kice in produkciji SNG Drama Ljubljana.
Saša Pavček (Tamora) v Titu Androniku Williama Shakespearja v režiji Diega de Bree in produkciji SNG Drama Ljubljana.
Saša Pavček (Regan) in Jurij Zrnec (Edmund) v Kralju Learu Williama Shakespearja v režiji Mileta Koruna in produkciji SNG Drama Ljubljana.
Saša Pavček (Lady Wotton) in Saša Tabaković (Dorian Gray) v Sliki Doriana Graya Oscarja Wildea v uprizoritveni verziji Johns von Düffela v režiji Ajde Valcl in produkciji SNG Drama Ljubljana.
Saša Pavček (Galactia) in Barbara Cerar (Supporta) v Slikah z usmrtitve Howarda Barkerja v režiji Lindy Davies in produkciji SNG Drama Ljubljana.
Saša Pavček (Tjara Jonsdottir) in Igor Samobor (Boris Spaski) v Bobby in Boris Dušana Jovanovića, Mitje Čandra in Eve Mahkovic v režiji Dušana Jovanovića in produkciji SNG Drama Ljubljana.
Saša Pavček (Halina) in Nina Valič (Božena) v Pri nas je vse v redu Dorote Masłowske v režiji Ivane Djilas in produkciji SNG Drama Ljubljana.
Saša Pavček (Moja stara mati) in Matjaž Tribušon (Moj stari oče) v Še vedno vihar Petra Handkeja v režiji Ivice Buljana in produkciji SNG Drama Ljubljana.
Saša Pavček (Babica) in Barbara Cerar (Ona) v Angelu pozabe Maje Haderlap, v adaptaciji in režiji Igorja Pisona in produkciji SNG Drama Ljubljana.
Saša Pavček (Kmetovalka) in Blaž Setnikar (Študent) v Figurae Veneris Historiae Gorana Stefanovskega v režiji Aleksandra Popovskega in produkciji SNG Drama Ljubljana.
Saša Pavček (Helga), Jurij Zrnec (Oto) in Silva Čušin (Krista) v Valentiniadi Karla Valentina in Žanine Mirčevske, v režiji Eduarda Milerja in produkciji SNG Drama Ljubljana.
Strokovna žirija 52. Festivala Borštnikovo srečanje je Veliko nagrado FBS za najboljšo uprizoritev podelila uprizoritvi Nemoč po motivih Heinricha Bölla in Janisa Varufakisa v režiji Primoža Ekarta in koprodukciji Zavoda Imaginarni in Mini teatra Ljubljana.
Strokovna žirija 52. Festivala Borštnikovo srečanje (Miko Jaakkola, Milan Mađarev, Simona Semenič, Maja Šorli, Uroš Trefalt) je v utemeljitvi za Veliko nagrado FBS za najboljšo uprizoritev zapisala:
Snovalci predstave Nemoč so ustvarili redko sintezo vseh elementov uprizoritve in jih povezali v vznemirljivo gledališko dejanje z izčiščenim družbenim stališčem, ki pa se ne izogiba ranljivosti. Izbor besedil, dramaturgija predstave, scenski prostor, kostum, igra in funkcionalna uporaba glasbe se v predstavi Nemoč režiserja Primoža Ekarta sestavijo v dragoceno gledališko izkušnjo.
Nik Škrlec je za vlogo Hansa prejel Borštnikovo nagrado za mladega igralca:
Nik Škrlec je s prehajanjem med distancirano in ekspresivno igro utelesil nemoč posameznika v boju za preživetje v času brutalnega neoliberalnega kapitalizma, ki se zažira v najintimnejše plasti življenja. Škrlec z artikuliranim igralskim telesom lahkotno žonglira z različnimi emotivnimi stanji in odrskimi veščinami.
Scenograf Damir Leventić je prejel Borštnikovo nagrado za scenografijo:
Na prvi pogled preprosta scena Damirja Leventića obsega celovit likovni koncept. Gledalka/gledalec namesto udobne gledališke stavbe vstopi v intimni svet opuščenega stanovanja. Meščanski prostor v razkroju poudarja brezizhodno stanje politične, ekonomske in osebne krize lika. Minimalistična scenografija z domiselno uporabo vseh površin v prostoru postane zaslon ekonomskih paradigem in kriz prve dekade milenija. Scena v predstavi Nemoč nas vrača skupaj z aktualnim besedilom k umetniškemu kredu »manj je več«.
Imaginarni | Mini teater Ljubljana | Nemoč
Zala Dobovšek: Krizno stanje nekih klovnov (Dnevnik, 7. 12. 2016) | Nika Arhar: Ocenjujemo: Nemoč (Delo, 10. 1. 2017) | Tjaša Bertoncelj: Krotilec nemoči (Radio Študent, 24. 1. 2017) | Lejla Švabič: Nemoč v Mini teatru: klovnovski ekonomisti in ekonomičen klovn (RTV SLO, 3. 2. 2017)
E-razstava Borštnikovo srečanje 2011 (Bartleby, pisar, Velika nagrada FBS 2011) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2012 (Nevihta, Velika nagrada FBS 2012) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2013 (Ponorela lokomotiva, Velika nagrada FBS 2013) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2014 (Svatba, Velika nagrada FBS 2014) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2015 (Hedda Gabler, Velika nagrada FBS 2015) | E-razstava Borštnikovo srečanje 2016 (Učene ženske po motivih Molièrovih Učenih žensk, Velika nagrada 2016)
Po motivih Heinricha Bölla in Janisa Varufakisa, Nemoč, Imaginarni in Mini teater Ljubljana, 2016/17. Režiser in avtor dramatizacije: Primož Ekart Igra: Nik Škrlec Dramaturginja: Simona Hamer | Lektorica: Maja Cerar | Scenograf: Damir Leventić | Kostumografinja: Belinda Radulović | Oblikovalec svetlobe: Andrej Hajdinjak | Glasbena opremljevalka: Darja Hlavka Godina | Asistentka režiserja: Katarina Krapež | Asistentka dramaturginje (študijsko): Helena Fašalek | Tehnična pomoč: Matej Primec Produkcija: Imaginarni, koprodukcija: Mini Teater Ljubljana Premiera: 3. in 4. december 2016 PDF
Louis Sclavis - Zitto marche, glasbena predloga, uporabljena v uprizoritvi Nemoč, v režiji Primoža Ekarta iin koprodukciji Zavoda Imaginarni in Mini teatra Ljubljana.
Po motivih Heinricha Bölla in Janisa Varufakisa, Nemoč, Imaginarni in Mini teater Ljubljana, 2016/17. Režiser in avtor dramatizacije: Primož Ekart Igra: Nik Škrlec Dramaturginja: Simona Hamer | Lektorica: Maja Cerar | Scenograf: Damir Leventić | Kostumografinja: Belinda Radulović | Oblikovalec svetlobe: Andrej Hajdinjak | Glasbena opremljevalka: Darja Hlavka Godina | Asistentka režiserja: Katarina Krapež | Asistentka dramaturginje (študijsko): Helena Fašalek | Tehnična pomoč: Matej Primec Produkcija: Imaginarni, koprodukcija: Mini Teater Ljubljana Premiera: 3. in 4. december 2016 PDF
Po motivih Heinricha Bölla in Janisa Varufakisa, Nemoč, v režiji Primoža Ekarta ter koprodukciji Zavoda Imaginarni in Mini teatera Ljubljana, 2016/17
Nik Škrlec (Hans Schnier) v uprizoritvi Nemoč po motivih Heinricha Bölla in Janisa Varufakisa v režiji Primoža Ekarta ter koprodukciji Zavoda Imagnirani in Mini teatra Ljubljana.
Nik Škrlec (Hans Schnier) v uprizoritvi Nemoč po motivih Heinricha Bölla in Janisa Varufakisa v režiji Primoža Ekarta ter koprodukciji Zavoda Imagnirani in Mini teatra Ljubljana.
Nik Škrlec (Hans Schnier) v uprizoritvi Nemoč po motivih Heinricha Bölla in Janisa Varufakisa v režiji Primoža Ekarta ter koprodukciji Zavoda Imagnirani in Mini teatra Ljubljana.
Nik Škrlec (Hans Schnier) v uprizoritvi Nemoč po motivih Heinricha Bölla in Janisa Varufakisa v režiji Primoža Ekarta ter koprodukciji Zavoda Imagnirani in Mini teatra Ljubljana.
Nik Škrlec (Hans Schnier) v uprizoritvi Nemoč po motivih Heinricha Bölla in Janisa Varufakisa v režiji Primoža Ekarta ter koprodukciji Zavoda Imagnirani in Mini teatra Ljubljana.
Nik Škrlec (Hans Schnier) v uprizoritvi Nemoč po motivih Heinricha Bölla in Janisa Varufakisa v režiji Primoža Ekarta ter koprodukciji Zavoda Imagnirani in Mini teatra Ljubljana.
Nik Škrlec (Hans Schnier) v uprizoritvi Nemoč po motivih Heinricha Bölla in Janisa Varufakisa v režiji Primoža Ekarta ter koprodukciji Zavoda Imagnirani in Mini teatra Ljubljana.
Nik Škrlec (Hans Schnier) v uprizoritvi Nemoč po motivih Heinricha Bölla in Janisa Varufakisa v režiji Primoža Ekarta ter koprodukciji Zavoda Imagnirani in Mini teatra Ljubljana.
Nik Škrlec (Hans Schnier) v uprizoritvi Nemoč po motivih Heinricha Bölla in Janisa Varufakisa v režiji Primoža Ekarta ter koprodukciji Zavoda Imagnirani in Mini teatra Ljubljana.
Nik Škrlec (Hans Schnier) v uprizoritvi Nemoč po motivih Heinricha Bölla in Janisa Varufakisa v režiji Primoža Ekarta ter koprodukciji Zavoda Imagnirani in Mini teatra Ljubljana.
Nik Škrlec (Hans Schnier) v uprizoritvi Nemoč po motivih Heinricha Bölla in Janisa Varufakisa v režiji Primoža Ekarta ter koprodukciji Zavoda Imagnirani in Mini teatra Ljubljana.
Nik Škrlec (Hans Schnier) v uprizoritvi Nemoč po motivih Heinricha Bölla in Janisa Varufakisa v režiji Primoža Ekarta ter koprodukciji Zavoda Imagnirani in Mini teatra Ljubljana.
Nik Škrlec (Hans Schnier) v uprizoritvi Nemoč po motivih Heinricha Bölla in Janisa Varufakisa v režiji Primoža Ekarta ter koprodukciji Zavoda Imagnirani in Mini teatra Ljubljana.
Nik Škrlec (Hans Schnier) v uprizoritvi Nemoč po motivih Heinricha Bölla in Janisa Varufakisa v režiji Primoža Ekarta ter koprodukciji Zavoda Imagnirani in Mini teatra Ljubljana.
Nik Škrlec (Hans Schnier) v uprizoritvi Nemoč po motivih Heinricha Bölla in Janisa Varufakisa v režiji Primoža Ekarta ter koprodukciji Zavoda Imagnirani in Mini teatra Ljubljana.
Nik Škrlec, igralec, in Primož Ekart, režiser uprizoritve Nemoč po motivih Heinricha Bölla in Janisa Varufakisa ter koprodukciji Zavoda Imagnirani in Mini teatra Ljubljana.
Nik Škrlec (Hans Schnier) v uprizoritvi Nemoč po motivih Heinricha Bölla in Janisa Varufakisa v režiji Primoža Ekarta ter koprodukciji Zavoda Imagnirani in Mini teatra Ljubljana.
Nik Škrlec (Hans Schnier) v uprizoritvi Nemoč po motivih Heinricha Bölla in Janisa Varufakisa v režiji Primoža Ekarta ter koprodukciji Zavoda Imagnirani in Mini teatra Ljubljana.
Nik Škrlec (Hans Schnier) v uprizoritvi Nemoč po motivih Heinricha Bölla in Janisa Varufakisa v režiji Primoža Ekarta ter koprodukciji Zavoda Imagnirani in Mini teatra Ljubljana.
Chopin - Prelude in E-Minor (op.28 no. 4), glasbena predloga, uporabljena v uprizoritvi Nemoč, v režiji Primoža Ekarta iin koprodukciji Zavoda Imaginarni in Mini teatra Ljubljana.
Žirija za Borštnikov prstan (Ljerka Belak, Blaž Lukan, Vlado Novak, Ksenija Repina in Matjaž Zupančič) je odločila, da Borštnikov prstan 2017 prejme igralka Saša Pavček.
Nagrade 52. Festivala Borštnikovo srečanje:
-
Žirija je Veliko nagrado Festivala Borštnikovo srečanje za najboljšo uprizoritev podelila uprizoritvi Nemoč v režiji Primoža Ekarta in produkciji Zavoda Imaginarni in Mini teatra Ljubljana.
-
Borštnikova nagrada za najboljšo režijo: Žiga Divjak za režijo uprizoritve Človek, ki je gledal svet v izvedbi Slovenskega mladinskega gledališča,
-
Borštnikova nagrada po presoji žirije: umetniški kolektiv uprizoritve Ljudožerci za uprizoritev dramskega besedila Gregorja Strniše,
-
Štiri enakovredne nagrade za igro: Maruša Majer za vlogo Zoje v uprizoritvi Stenica v izvedbi Prešernovega gledališča Kranj in Mestnega gledališča Ptuj, Gregor Zorc za vlogo Bajana v uprizoritvi Stenica v izvedbi Prešernovega gledališča Kranj in Mestnega gledališča Ptuj, igralski kolektiv uprizoritve Človek, ki je gledal svet v izvedbi Slovenskega mladinskega gledališča in Ana Urbanc za vlogi Jenny v uprizoritvi Tisti občutek padanja v izvedbi Drame SNG Maribor in Majdalenke v uprizoritvi Ljudožerci v izvedbi Drame SNG Maribor,
-
Borštnikovo nagrado za mladega igralca: Nik Škrlec za vlogo Hansa Schniera v uprizoritvi Nemoč v izvedbi Zavoda Imaginarni in Mini teatra Ljubljana,
-
Borštnikovo nagrado za prevod: Andrej Rozman Roza za prevod dela Peter Kušter The Tiger Lillies, Juliana Croucha, Phelima McDermota v izvedbi SNG Nova Gorica,
-
Borštnikovo nagrado za scenografijo: Damir Leventić za scenografijo v uprizoritvi Nemoč v izvedbi Zavoda Imaginarni in Mini teatra Ljubljana,
-
Borštnikovo nagrado za kostumografijo: Alan Hranitelj za kostumografijo v uprizoritvi Leonce in Lena v izvedbi Mestnega gledališča ljubljanskega,
-
Borštnikovo nagrado za avtorske pesmi: Damir Avdić za pesmi v uprizoritvi Antigona v izvedbi SNG Drama Ljubljana.
Strokovna žirija (Uroš Trefalt, Miko Jaakkola, Milan Mađarev, Simona Semenič in Maja Šorli) je v svoje poročilo zapisala naslednje:
"V moji prejšnji igri je moralo zgodbe povedala Evica v verzih: Kdor je ves od tega sveta, s tistim se rad Hudič igra. Nisem bil presenečen, ko nekateri namišljeni tolmači tiste moje moralitete te preproste prilike niso dojeli, čeprav bi jo prav gotovo razumel vsak brihten kmet. Prav rad pa verjamem, da ljudska pamet obeh verzov ni všeč tistim našim lastnikom majhnih novih stanovanj in majhnih avtov, ki bi vsak od njih lastno mater prodal za par dinarjev, da bi si zanje kupil še eno vrečo cementa za zidavo letoviške hišice."
Tako bi lahko začeli, s citatom iz Strniševega predgovora k Ljudožercem. Že selektorica Petra Vidali je omenila, da je za nami slabša sezona, in po ogledu izbora te sezone ne moremo drugače, kot pritrditi. Na mariborskih odrih smo v tekmovalnem programu videli veliko razkošnega dekorja in malo vsebine. Vprašanje, ki smo si ga soglasno zastavljali ob večini predstav, je bilo – zakaj? Zakaj uvrstiti kaj takega na repertoar, zakaj delati predstavo o stvareh, ki imajo ohlapno vez s svetom, v katerem živimo. Povečini smo gledali predstave, ki se ukvarjajo same s sabo in se izogibajo zavzemanju jasnega stališča in samorefleksije do lastne pozicije v slovenski družbi in umetnosti. Posledično ne nagovarjajo gledalcev in prostorov, v katerih živimo, in ne vzpostavljajo odnosa do sveta. V izbranih predstavah so našo pozornost pritegnili posamični elementi predstav, največkrat so se zgodile igralske kreacije. Ampak igralčev znoj, če si lahko izposodimo besedno zvezo iz ministrovega govora ob odprtju letošnjega festivala Zlata paličica in Borštnikovo srečanje, žal ni dovolj za dobro gledališče. Več odgovornega, komunikativnega in za svet občutljivega gledališča smo pravzaprav videli v spremljevalnem programu. Kje se nam je zalomilo in kako naprej? Ob opazovanju gledališkega podmladka, ki je ves čas festivala predano in z navdušenjem spremljal predstave in druga festivalska dogajanja ter predstavlja prihodnost našega gledališča, se nam je porajalo vprašanje, ali je to res tisto gledališče, ki naj ga prihajajoče generacije jemljejo za primer vrhunskosti. Se pravi, gledališče, ki je namenjeno samemu sebi, ki se ne odziva na družbo, ki je neškodljivo. Predvsem so to vprašanja, o katerih more razmisliti Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije, ki že več let kaže tendenco nagrajevanja obrtnih spretnosti, ne pa umetniških kvalitet. To so temeljna vprašanja za umetniška vodstva gledališč, ki se zavoljo novih in novih vreč cementa bojijo tveganja in se izrazito zatekajo na navidezno polje varnosti, s čimer pehajo slovensko gledališko produkcijo v povprečje. In seveda, ne nazadnje, so to vprašanja tudi za ustvarjalce in ustvarjalke.
Opazili smo, da dramsko besedilo trenutno ni aktualno, od enajstih predstav so samo štiri narejene po dramski predlogi, od katerih je pravzaprav samo ena boleče aktualna za naš čas in prostor.
Prav tako opažamo, da ustvarjalci predstav dajejo jezik v drugi plan, veliko predstav je jezikovno slabo pripravljenih, v avtorskih predstavah pa opažamo, da sta tako jezik kot tudi gledališko besedilo izrazito neenakovredna elementa v primerjavi z drugimi elementi gledališča, kot so igra, vizualna podoba, zvočna podoba itd.
Začeli smo s Strnišo in bomo z njim tudi zaključili.
"Se bo kdaj iz tega jajca izleglo in prebilo lupino bitje – morda krilata kača, morda rogata riba, morda peteronoga ptica, morda trooki človek – a vendar bitje, ki bo imelo oči, da bodo videle modro morje okrog sebe, kdo ve?
Zastor se vzdiguje."
Nagrado Društva gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije za najboljšo uprizoritev pretekle sezone (2016/2017) je prejela predstava Zločin in kazen v režiji Mirjane Medojević, koprodukcija UL AGRFT in Lutkovnega gledališča Ljubljana.